Одним із семи таїнств православної церкви є шлюб, тобто обряд вінчання. У далекому минулому церковне заміжжя було настільки звичайним, що молоді пари і не замислювалися, потрібен він чи ні, тим більше, що шлюби укладалися лише церквою, але потім про вінчання в православній церкві забули на довгі роки, не забули, а просто вінчання в церкві було під забороною, і за шлюб стала відповідати державна влада. Але в 90 роках багато молоді пари повернулися до обряду вінчання, і на сьогоднішній день в церкву вінчатися йде майже кожна друга православна пара.

Так, це стало модним, але на жаль, не всі розуміють саму суть таїнства шлюбу, і для них обряд просто красивий ритуал, ті, хто знає все про вінчання, підходять до цього питання більш виважено, адже дається клятва Богу у вірності і вічного кохання. У цій статті ми зібрали всі важливі моменти, які необхідно враховувати, якщо ви вирішили проводити обряд вінчання.

Трохи історії

Достеменно невідомо, коли точно з’явився церковний заміжжя, але скоріше всього це сталося одночасно з появою християнства в 1 столітті. Але, тим не менш таїнство вінчання згадується в Біблії, в Старому Завіті, де описується процес одруження Ісаака і Ревеки, а саме спочатку сватання та обговорення приданого, дарування подарунків, благословення і святковий бенкет.

Безумовно, з тих часів якісь символічні дії залишилися, а які зникли назавжди. Наприклад, у XIV столітті обряд доповнювався обміном обручок, а в XV столітті – триразове благословення церковними свічками. У XVII столітті з’являється фінансова сторона – виплата компенсації у разі розлучення, а вже з XVIII століття і по 1918 рік, після обряду одруження свідки ставили свої підписи в метричній книзі актів. На сьогодні таїнство вінчання процес нелегкий, тому до нього потрібно ретельно готуватися.

Підготовка до вінчання

Найпершим, що повинні зробити молода пара, вперше заговоривши про вінчання, так це провести таїнство причащання і покаяння. Пам’ятайте, що сповідь – це не довгі розповіді про своє життя, і вже тим більше не виправдання своїх грішних вчинків, це бажання очистити від них. Перед причастям і покаянням ви повинні тримати тижневий піст, ну або хоча б триденний, виключити м’ясо, молоко і яйця. Також молоді повинні вистояти Літургію.

Після покаяння слід таїнство причащання, з’єднання з Богом. Якщо ви не знаєте, як правильно до цих обрядів підготуватися, то краще всього порадьтеся з батюшкою. Так, навіть якщо вам це відомо, поспілкуватися і познайомитися зі священиком все одно доведеться. Але спочатку вам потрібно буде вибрати церкву, і зробити це краще, як мінімум за 2 тижні. Потім визначитися зі священиком, який буде вас вінчати. А він допоможе вам визначитися з датою вінчання, розповість, що означає церковний шлюб, які правила і як довго буде проходити обряд.

Ви повинні будете заздалегідь придбати всю обов’язкову атрибутику для церемонії, підібрати свідків або бояр, і обов’язково розуміти, як потрібно вести себе в церкві, але про все по порядку.

Як вибрати дату вінчання?

Дуже модно і сучасно вінчатися в один і той же день, що і реєстрація шлюбу. Але це дуже важко зробити фізично, і скоріше всього ви ненароком порушите правила вінчання. Таїнство вінчання не триває 10, 15 або 30 хвилин, цей ритуал досить довгий, від двох годин. Це обов’язково треба враховувати. Згадайте, після Рагсу молодята випивають бокал шампанського, а це неприйнятно, приходити в церкву напідпитку, це стосується й інших гостей. Тому краще всього, реєстрацію шлюбу в Загсі і вінчання у церкві проводити в різні дні.

Церква не вінчає щодня, молоді вінчаються тільки по певних днях тижня, а саме понеділок, середа, п’ятниця і неділя. Крім цього, існують багатоденні пости і церковні свята, які таїнство вінчання теж неможливо. У православних є 4 тривалих посади (Великий, Петрів, Різдвяний, і Успенський), а також церковні свята:

 • Масляний тиждень
 • Тиждень після Святої Пасхи
 • Святки

Дізнатися дати і тривалість свят і постів ви можете за церковним календарем, який змінюється кожен рік, або звернутися з цим питанням в будь-яку церкву. І ще, що є важливим, день заміжжя у нареченої не повинен збігатися з днем менструації. Ну в сучасному світі це можна легко знати заздалегідь. У будь-якому випадку, для того щоб визначитися з датою весілля, порадьтеся зі своїм священиком.

Умови для вінчання

Перед здійсненням церковного заміжжя будуть враховуватися два види умов, а саме: соціальні та релігійні.

Соціальні умови:

 • Безумовно, без штампа в паспорті таїнство шлюбу проходити не може.
 • Якщо є штамп у паспорті з іншою людиною, це теж стане причиною відмови церкви від проведення таїнства шлюбу.
 • Церква забороняє одруження серед родичів.
 • Також необхідно враховувати і вік молодої пари. У Росії укладати шлюб можна з 18 років. Тільки в одиничних і особливих випадках нареченій може бути 16 років.
 • Не можна вінчатися людям з психічними захворюваннями

Тепер про релігійні умовах:

 • Молоді повинні бути хрещеними
 • Церковний шлюб не повинен бути з примусу, наприклад, якщо наречений атеїст, а його родичі наполягають на вінчанні. Це неприпустимо.
 • Якщо наречений і наречена є хрещеними батьками одного і того ж людини, то виходить, що вони вже знаходяться в церковному спорідненість, таку пару церква вінчати відмовиться.
 • Вінчатися за все життя можна тільки три рази, і то тільки в тому випадку, що попередні шлюби були розірвані за все православним законами.

Атрибути для вінчання

Для церковного заміжжя ви повинні будете придбати спеціальні атрибути, які можна знайти в будь-церковній крамниці.

 • Вінчальні кільця – це не одне і те ж, що і весільні. Обмінюються обручками в рагсі, а вінчальні кільця необхідні для обряду вінчання в церкві. Необов’язково купувати дорогі вінчальні кільця, ви можете купити скромні кільця без каменів у церковній крамниці. Дозволяється тільки гравірування. Вінчальні кільця — це не прикраси або біжутерія, це символ вічної вірності. Але часом цими правилами нехтують, і для вінчання використовують обручки, які одягають у Рагсі.
 • Вінчальна пара ікон – це Ікона Казанської Божої матері та ікона Ісуса Христа. Іконою Христа благословляється чоловік, як захисник сім’ї, а іконою Богородиці – жінка, як берегиня затишку і домашнього вогнища. Купити ікони можна самим, ну або батьки можуть подарувати. Залишаються ікони у молодих на все життя, як оберіг від бід і негараздів. Пара ікон купується заздалегідь, так як їх необхідно освятити.
 • Вінчальні свічки, так само, як і ікони, повинні зберігатися в родині молодих все життя. Існує повір’я, що свічки допомагають жінці народити здорових малюків, або у випадку сильних сварок, необхідно запалювати ці свічки.
 • Натільні хрестики є у кожної хрещеної людини, тому входити до церкви на вінчання необхідно з натільними хрестиками. Якщо у вас його немає, але ви хрещений, то хрестик можна придбати в церковній крамниці і освятити в батюшки.
 • Рушник і рушники теж необхідні елементи ритуалу вінчання, рушниками обертають вінчальні свічки, які молоді тримають під час обряду, щоб капає віск не обпікала руки. Для обряду одруження необхідні два рушника, на один молоді встають ногами, а іншим рушником їм зв’язують руки. Народна прикмета свідчить, що той, хто перший ступить на рушник буде в родині головним.
 • Вбрання для вінчання

  Вбрання для вінчання теж мають свої принципи, особливо це відноситься до одягові нареченої. До нареченого вимоги по одязі мінімальні, на ньому повинен бути класичний костюм, неважливо якого кольору, це не принципово, на чоловікові не допустимо головний убір, це, мабуть, все. Гості теж повинні дотримуватися деякі правила дрес-код церкви. Для чоловіків правила ті ж, що і для нареченого, а жінки повинні надіти скромну і закритий одяг, обов’язковий головний убір у вигляді хустки, штани для жінок небажані. З нарядом нареченої справа йде куди складніше.

  Якщо для самого весілля наречена вибрала шикарний і відвертий наряд, то, звичайно, для вінчання він не підходить. Вінчальне вбрання має бути скромним і невычурным, не допускаються декольте, відкриті плечі, руки і спина, ну і, звичайно ж, сукню для вінчання в церкві не може бути коротким. Що стосується кольору, то краще всього білий, але можна й інші світлі відтінки. Якщо у вас немає фінансової можливості купувати дві сукні, але при цьому дуже хочеться надіти розкішне весільне плаття, не біда, нехай у цієї сукні буде накидка в додаток, так ви зможете заховати голі руки і плечі. А взагалі церква вітає скромні світлі сукні з довгим шлейфом.

  До речі, брючний наряд для вінчання теж не підходить. Фату для вінчання краще вибирати не надто пишну, так як необхідно пам’ятати, що наречена буде тримати свічку з полум’ям, а надто пишна фата може легко спалахнути. І про взуття, для вінчання в церкві не рекомендується вибирати туфлі на високому каблуці, так як стояти доведеться не одну годину.

  Прикмета: Вінчальна сукня має бути цілісним і мати шлейф, який буде символізувати довге сімейне життя. І ще сукню для вінчання в церкві не повинно бути взято напрокат, краще купити зовсім нове.

  Макіяж нареченої теж грає важливу роль, можливо, що священик заборонить наносити яскравий макіяж, виходом стане ніжний і природний макіяж. Також постарайтеся не завдавати занадто багато парфуму.

  Свідки

  Свідки для самого таїнства вінчання необов’язкові, вони потрібні для того, щоб тримати вінці над головами молодят. Якщо в цьому немає необхідності, і молоді можуть одягнути вінці на голову, то необхідність у шаферах відпадає. Але все ж найчастіше на обряді вінчання свідки присутні. Раніше боярами виступали тільки чоловіки, але тепер цю роль виконує пара. Пара може бути, як одружена, так і немає, але, якщо чоловік і жінка під час церемонії не були одружені, але, приміром, після якогось часу закохалися в один одного, то їм вінчатися заборонено, так як вони вже є духовними родичами.

  Брати в свідки друзів, які зустрічаються і живуть разом, але не одружені, також заборонено, так як церква не сприймає співжиття. Самим оптимальним вибором в якості бояр стане щаслива пара, яка вже давно в шлюбі, як приклад, для майбутньої сім’ї.

  Обряд вінчання

  Процес вінчання проходить у кілька етапів:

  • Заручини. Перед входом до храму священик тричі благословляє молоду пару і вручає їм запалені свічки. Прочитавши невелику молитву, священик одягає на нареченого вінчальне кільце, потім наречений і наречена тричі обмінюються вінчальними кільцями. Наречена повинна стояти ліворуч від нареченого. Вінчальні свічки необхідно тримати лівою рукою, а правою хреститися. Відтепер пара офіційно є нареченим і нареченою.
  • Далі молода пара проходить в храм і починається саме таїнство вінчання. Перед вінчанням священик запитує у молодих чи готові вони на шлюб. Отримавши негативну відповідь, батюшка приступає до ритуалу. Спочатку він довго читає молитви з проханнями про благополуччя і любові, далі над головами наречених покладають вінці. Після прочитання молитви, наречений і наречена випивають з однієї чашки червоне вино, випити все до останньої краплі повинна саме наречена. Далі батюшка веде молодих навколо аналоя, по завершенні кола, з молодих знімаються вінці.
  • Останній етап – молебень. Після молитви священик підносить молодятам ікони, які вони повинні поцілувати і перехреститися. Все таїнство вінчання закінчується під церковний дзвін дзвонів.

  Прикмета: Дивитися один на одного під час церемонії в церкві заборонено, це обіцяє невірність.

  До речі, ще особлива увага приділяється такому ритуалу, як обряд зняття фати. Цей ритуал йде корінням в далеке минуле. Тільки тоді замість фати використовувався вінок. Обряд зняття фати символізує перехід жінки від дівочого життя в життя подружнє.

  Як вести себе в церкві?

  Пропонуємо вам невеликий звід правил, як потрібно вести себе в церкві і чого робити не можна.

 • Ні в якому разі не дозволяйте собі спізнюватися до церкви на таїнство вінчання. Це стосується абсолютно всіх. Тим більше якщо ви хочете поставити свічки, краще приїхати на 20 хвилин раніше, і спокійно помолитися за здравіє і за упокій, не заважаючи при цьому службі.
 • Не забудьте надіти хрестик, якщо ви хрещений.
 • Перед тим як увійти в церкву і при виході з неї, всі православні хреститися правою рукою і кланяються.
 • Під час вінчання бродити по церкві категорично забороняється.
 • У церкві не прийнято сидіти, ви повинні бути готові вистояти всю церемонію, в іншому випадку, догляд під час обряду буде розцінено як неповагу. Якщо ви невпевнені в собі, не ходіть.
 • Перед тим як зайти в церкву вимикайте мобільні телефони.
 • При вході в церкву чоловіки повинні зняти головний убір, а жінки навпаки – прикрити голову.
 • Заборонено приходити в церкву напідпитку.
 • Поводитися в божому храмі потрібно спокійно і стримано, не можна кричати і голосно розмовляти.
 • Під час вінчання не заборонено використовувати фотоапарат і відеозйомку, але краще домовитися заздалегідь.
 • Категорично не можна стояти спиною до вівтаря, і вже тим більше за нього заходити.
 • Вінчатися в церкві це означає непросто заміжжя, це щось більше, це свого роду клятва в довічної вірності обранцеві, тому підходити до питання таїнства вінчання необхідно без емоцій і з чистими помислами. В ЗАГС ходити одружуватися і розлучатися ви можете скільки завгодно, але вінчатися ви повинні тільки один раз у своєму житті. Вінчання – це шлюб, який укладається на небесах, де розлучення недоречний, тому подумайте, чи готові ви на церковний шлюб, щоб в майбутньому не зробити великий гріх. Благослови вас Бог на щасливе заміжжя!