Доброго всім часу доби! Не за горами вже дачний сезон, хоча більшість садівників почали до нього готується ще з лютого. Здавалося б, що можна зробити на городі взимку. Однак у цей час починаються посадки насіння на розсаду основних городніх культур.

А якщо у вас, до того ж є готова теплиця, зайнятися висадкою огірків, томатів, капусти та інших рослин, як кажуть, сам Бог велів.

Таке вирощування можливо і в зимових холодних умовах, якщо ваша теплиця має обігрів. Як добре в морозний зимовий день увійти в теплицю і принести на стіл свіженьких огірочків або помідор.

Зміст:

 • Кращі сорти помідор для теплиці
 • Пересаджування розсади помідорів у теплицю
 • Підв’язування і пасинкування помідорів в теплиці
 • Запилення помідорів в теплиці
 • Полив і підживлення томатів
 • Збір урожаю томатів та його зберігання

Про те, як виростити помідори у своїй теплиці, ми і поговоримо в цій статті.

Кращі сорти помідор для теплиці

Якщо ви вирішили в теплиці виростити томати, то необхідно з’ясувати, які саме сорти підійдуть для цієї мети. Крім термінів дозрівання, важливим моментом для тепличних сортів є такий фактор, як высокорослость. Існує два типи томатів за цією ознакою: детермінантні і індетермінантні сорту.
Перший тип характеризується тим, що після зав’язування на рослині 4-6 кистей, вони перестають рости. Для других, навпаки, характерний необмежений ріст, а тому в теплицях їх необхідно формувати.

Все це необхідно враховувати, пов’язуючи з габаритами теплиці. Найбільш кращими для вирощування в тепличних умовах є гібридні сорти. Визначити їх дуже просто. На упаковці з насінням буде стояти буква «F», що означає насіння гібридної форми.

Для закритого грунту виводиться досить багато різних сортів. Одним з найпопулярніших є сорт Самара F1.

Це наш вітчизняний гібрид, має на кисті до 8 плодів, дозрівають рано. Сорт є индетерминантным. Зібрані помідори не розтріскуються і добре зберігаються.

Сорт Де-Барао цікавий тим, що у нього рожевий відтінок. Крім того, виведені сорти мають навіть чорний, оранжевий і золотистий кольори. Сорт характеризується тим, що він високорослий, середньопізній і тіньовитривалий. Ідеально підійде для салатів і консервації.

Ще один гібридний сорт Спрут F1. За высокорослость його ще називають «помідорним деревом». Якщо, наприклад, висаджувати саджанці в живильний розчин (цей спосіб посадки називається гідропоніка), то урожай буде досить високий – до 1000 кг томатів протягом усього року.

Сезонне вирощування томатів цього сорту має на увазі деякі особливості. Одна з них пов’язана з тим, що при досягненні висоти до 2м. стебло необхідно прищипувати.

Взагалі, при вирощуванні індетермінантних сортів томатів при досягненні ними певного кількості плодових кистей, їх необхідно формувати.

І ще цікавий сорт — Бичаче серце. Плоди схожі на цей орган, за що томат і отримав таку назву. У нього так само виведені плоди різні по відтінку. У висоту томат досягає 2 метрів. Є кращим салатним сортом. Маса помідора, до речі, може досягати 1 кг.

До цього списку можна ще додати такі ранньо – і середньостиглі сорти, як Диво землі, Рожевий мед, Золотий Кенігсберг або «сибірський абрикос», Гордість Сибіру, Абаканський рожевий, Король Сибіру, Орлиний дзьоб. Якщо вам необхідно отримувати томатний сік, то для цього добре підійде такий сорт, як Лялька Маша.

Для вирощування у плівкових теплицях, в яких немає обігріву підійде ранньостиглий детермінантний сорт Весна.

Перш ніж зайнятися висаджуванням розсади в теплицю, необхідно підготувати саму розсаду. Висівається насіння зазвичай місяці за два до пересадки розсади в теплицю. Температуру необхідно підтримувати в межах 23-25°С.

Пересаджування розсади помідорів у теплицю

Почнемо з того, що щорічно висаджувати помідори в одну і ту ж грунт не рекомендується. Кожен рік необхідно грунт оновлювати. Тим більше, якщо до цього в землі вирощувалися інші культури.

Підготовка грунту

Якщо не міняти грунт повністю, то хоча б необхідно знімати верхній шар приблизно на 15 див.

Якщо грунт бідна, то необхідно додати до 7 кг перегною і 250 г вугілля на 1 м2. При наявності у вас суглинку, його розм’якшуємо, змішавши грунт з сумішшю по 10 кг тирси і перегною. Якщо грунт торф’яної робимо суміш з піску (5 кг/м2), тирси, перегною і дерну (10 кг/1 м2). І, нарешті, при чорноземі додаємо пісок з того ж розрахунку — 5 кг/м2.

Внесення добрив

Після того, як грунт була підготовлена, її треба обробити мідним купоросом. Попередньо розчиняємо 2 ст. ложки препарату у відрі води. Незадовго до пересадки рослин ґрунт розпушується, видаляються залишилися з осені бур’яни. Можна додати ще і перегній з розрахунку 3 кг на 1 м2.

Безпосередньо перед самою пересадкою треба буде в кожну лунку, куди садиться рослина внести 1 ст. ложку суперфосфату або пів-ложки подвійного суперфосфату.

Висаджування розсади

Отже теплиця готова, грунт сприятлива для вирощування. Тепер можна приступати до самої пересадки розсади. Її ви вже давно посадили, вона витягнулася до потрібних розмірів, підійшли терміни висадки.

За два тижні до пересадки розсади необхідно починати гартувати. Ця Процедура полягає у відкриванні кватирок або вікон на початку години на 2-3, після чого розсаду можна вже виносити на вулицю на весь день. На загартованість розсади показує наявність у неї фіолетового відтінку.

Таким чином, якщо у рослини досить товсті стебла, на першій кисті вже з’явилися бутони, коріння добре розвинені, а висота відповідає заявленому сорту, то можна приступати до висадки її у теплицю.

Зазвичай висота розсади повинна досягати 35-40 див. Безпосередньо в сам пересадочний день у рослин необхідно видалити всі пожовклі листочки, а також пошкоджені.

Після цього розсаду необхідно полити. Такі дії проводяться в теплиці. Грунт змочується спушують. Найголовніше – правильно зробити грядки. Правильною посадкою вважається така, коли відстані в ряду, так і між ними становить від 60 до 70 см. На такій відстані робляться лунки. Глибина лунки відповідає горщика, в якому росла розсада.

Тепер переходимо до розсаді. Витягуємо її акуратно з горщиків разом з грунтом. Ставимо в лунку і присипаємо гноєм або перегноєм. Після цього закопуємо повністю і поливаємо.

Підв’язування і пасинкування помідорів в теплиці

Помідори належать до тих культур, для яких необхідною умовою є їх підв’язка, а також пасинкування.

Пасинкування – це видалення бічних пагонів, пасинків. Якщо їх не чіпати, плодів, звичайно буде побільше, але вони будуть дуже дрібними, так і врожай в цілому не стане таким, яким воно очікувалося. Тому видаляючи пасинки, їх обламують, залишаючи невеликий пеньок, щоб втеча не відріс знову.

Як знайти такий пасинок. Виростає він з пазухи листа. Першим з’являється сам лист, а вже слідом виходить і цей втечу.

Для правильного і своєчасного формування (пасинкування) томатів, необхідно дотримуватися наступних правил:

 • томати формуються тільки після того, коли зміцніють і почнуть рости,
 • пасинки відламуються тільки після досягнення ними довжини 5-7 см,
 • залишати пеньок треба розміром до 1,5 см,
 • проводити цю операцію краще в ранкові години при теплій сухій погоді,
 • обламувати пасинки треба тільки руками

Технічно операція проводиться нескладно. Кінчиками пальців, нігтями видаляється черешок відщипується. Тягнути, ламати, не треба згинати.

Зазвичай томати формують в один, два і три стебла. При формуванні в одне стебло видаляється пасинок, який починає зростати відразу під першою квітучої пензлем.
Якщо ви хочете сформувати у два стебла томат, то вам необхідно залишити тільки один міцний хлопець виріс під першою квітучої пензлем. Всі інші видаляються.

Ну і нарешті, для формування в три стебла ви залишаєте, відповідно, два пасинка. Розташовуються вони наступним чином: перший, як зазвичай, під першою квітучої пензлем, а другий виростає над першим пасинком.

Що стосується підв’язування, то все залежить від сорту. Якщо у вас високорослі сорти, то в момент пересадки їх в теплицю, ви одночасно вкапываете поруч відповідну палицю, рейку, трубу, загалом все те, до чого можна прив’язати. Багато до стелі теплиці прив’язують мотузки, на які потім чіпляють самі рослини.

Нижче на відео можна подивитися, як правильно пасинкувати і підв’язувати томати.

Запилення помідорів в теплиці

Як відомо, для утворення плодів у будь-якого рослини відбувається процес запилення. В природі у диких рослин і культурних, які ростуть у відкритому грунті це роблять комахи. Ми часто бачимо, як над квітучими, томатами, огірками, капустою та ін. рослинами кружляють джмелі або бджоли. Харчуючись квітковим нектаром, вони одночасно і організовують цей процес.

Однак у теплиці рослини ізольовані і запилювати комахи їх там не зможуть. Ну, якщо тільки ви їх не будете туди заганяти вручну.

Однак, не отчаиваетесь, томати здатні до самозапилення. Але для цього необхідно дотримати ряд умов, а саме: температура та волога. Від цього залежить якість пилку.

Якщо температура буде нижче 13-15 градусів, то якість пилку знизиться в результаті деформації пиляків

Якщо ж температура, навпаки, буде вище 30 градусів, тоді вже знизиться життєздатність самої пилку, а при 35 градусах і вище вона взагалі стане стерильною

Якщо вологість повітря в теплиці сягає понад 70%, то пилок злипається і розлітатися не зможе

Що б забезпечити штучне запилення томатів, необхідно у вітряну погоду відкривати теплицю, створюючи протяг. Також при відкритій теплиці можна залучати і комах запилювачів. При цьому в міжряддя необхідно висаджувати рослини медоноси. Замість висаджування, можна заносити горщики з квітами.

На цьому відео докладно показані способи штучного запилення томатів.

Полив і підживлення томатів

Для нормального росту й правильного плодоношення томатів необхідні макро – і мікроелементи. Серед них основними є: кальцій, магній, бор, молібден, сірка, цинк.

Що б правильно підгодовувати рослини і не пропустити або навпаки, не робити підживлення дуже частою, треба скласти графік підживлення.

Використовуючи мінеральні підгодівлі, треба враховувати, що процентне співвідношення елементів повинна становити для азоту — 10, фосфору — 5, калію — 20. Природно, що добриво має бути ще й водорозчинним, наприклад такі, як «Растворін», «Урожай», «Для томатів», «Сударушка».

Для томатів важливою є коренева підгодівля. Як скласти графік підживлення? Найчастіше, висадка розсади припадає на травень, а тому перша підгодівля пройде в першій декаді червня. При дуже слабкій розсаді необхідно провести некорневую підживлення розчинами азотного добрива. Далі, підживлення проводяться лише один раз в декаду і закінчуються на початку серпня. Таким чином, необхідно за сезон провести сім підживлень.

Нижче в таблиці показані підживлення, їх графік і склад.

Крім того, в якості підгодівлі можна використовувати і народні засоби, той же гній. На наступному відео показано, як правильно підгодовувати томати.

Збір урожаю томатів та його зберігання

Настає час, коли помідори дозрівають і їх необхідно зібрати. Терміни дозрівання, взагалі, залежать від сорту. Деякі сорти збираються протягом всього сезону, деякі тільки восени. Вони в основному призначені для зберігання.

Виділяють три ступеня зрілості томатів.

— Перший — плід досяг розмірів, характерних свого сорту. Забарвлення хоча ще і зелена, але набуває уже білий відтінок. Зібраний в цей момент урожай повинен пролежати майже два тижні, поки не досягне технічної стиглості. Температура у сховищі повинна бути в цей період кімнатної.

— Другий — помідори придбали рожевий відтінок. Зібрані томати зберігаються спочатку до дозрівання протягом тижня при температурі +20-+25°Пн. По закінченні періоду дозрівання, температура для подальшого зберігання знижується до +10-+12°С.

— Третій – у помідор колір, характерний для свого сорту. Що б зберегти їх, необхідно помістити в приміщення з температурою +2-+3°С і вологістю 80-90%.

Зберігати томати необхідно в чистому і добре провітрюваному приміщенні. Червоні стиглі помідори зберігаються дещо гірше, ніж зелені або бурі, а тому для них необхідно більш прохолодне приміщення.

Ранньостиглі сорти зберіганню не підлягають. З найбільш популярних сортів найбільш придатними для тривалого зберігання будуть:

 • Помаранчева куля
 • Снігопад F1
 • Хрустик F1
 • Лонг
 • Кіпер
 • Жираф
 • Подарунок осені
 • Раїса F1
 • Анабель F1
 • Президент F1
 • Диво F1
 • Василівна F1
 • Ріо Гранде
 • Підзимовий
 • Жанина

Удачі вам і гарного врожаю!