Виховання дітей у XXI столітті

Привіт XXI століття! Вік запитань, відповідей і складного вибору шляху.

Сьогодні ми з вами візьмемося визначити і зрозуміти найважливіші питання, проблеми виховання людини, і знайти шляхи їх вирішення.

Виховання дитини – не простий процес. Багато батьків задаються питаннями:

 • Як виховати дитину?
 • Який шлях для цього вибирати?
 • Що робити, щоб з нашої дитини виріс хороша людина?
 • Як захистити дитину від негативних життєвих шляхів?
 • Як контролювати дитину, при цьому, не обмежуючи її свободу і права?

На жаль, більшість батьків переймаються цими питаннями не своєчасно, спочатку невірно вибраний підхід до виховання, або суперечливе поєднання різних прийомів впливу, часто призводить до поведінкових проблем дітей.

Виховання дітей у XXI столітті

Сьогодні багато батьків прагнуть до демократії, деякі ж приймають авторитарну позицію у вихованні дитини. Особливо часто даний момент перевтілюється в проблему, якщо Батько і Мати дитини розходяться в думці. Або ж навпаки, коли обоє батьків з однієї позиції можуть перестаратися.

Одні мами, які прагнуть проявити м’якість, в той час як батько — жорсткість, або інакше. Мати, обожнюючи свого дитини, побоюється його балувати, а батько прагне дати свободу і бавить дитину, не рахуючись з думкою і поглядами на це питання подружжя. Так само як і спільне прийняття категоричній позиції, може негативно позначитися на процесі розвитку дитини.

Повсюдна строгість, здатна викликати у дитини відчуття тиранії з боку батьків, наслідком може стати замкнутість або ж навпаки протест на все, що його оточує. Так і вседозволеність може призвести до сумних наслідків у житті, особливо в той момент, коли дитина почне переходити в самостійне життя.

Процес виховання надзвичайно багатогранний. У цьому питанні важливо знайти баланс між свободою майбутньої особистості, і розумінням її кордонів.

Вікові особливості і соціалізація

Існує ряд етапів вікового розвитку дитини:

 • Внутрішньоутробний етап
 • Дитинство (до року)
 • Ранній дитячий етап (від року до трьох років)
 • Дошкільний вік (від трьох до семи років)
 • Молодша школа (від семи до дванадцяти років)
 • Старша школа або підлітковий етап (від дванадцяти до шістнадцяти років)
 • Розглянемо кожен з етапів детальніше

  Внутрішньоутробний розвиток дитини

  Виховання дітей у XXI столітті

  На даному етапі у дитини закладається фундамент психіки і ставлення до навколишнього світу. Вже на чотирнадцятому тижні розвитку плоду, він вже запам’ятовує і відрізняє тембр голосу мами, і починає відрізняти його від інших, вже в цей період дитина починає сприймати оточуючих, переймаючи емоційний фон матері при появі батька, інших рідних та знайомих.

  Дитинство

  Цей етап можна розділити на два періоди: новонароджений (до півроку) і грудничковый.
  Немовля легко уразливий і не захищений від зовнішнього середовища. У цей період важливо правильно і уважно доглядати за дитиною, створювати комфортне навколишнє середовище і зручності.

  Після півроку дитина активно вивчає навколишній світ, вчиться піднімати голову, повзати, перевертатися, сидіти. Ребенок сприймає і вивчає світ через тактильні відчуття, прагне все помацати і спробувати.

  З півроку дитина проявляє інтерес до квітів. Так само формується усвідомлення простору. Взаимоприменяемости предметів один до одного.

  Ранній вік

  На даному етапі зароджується соціальне взаємодія з оточуючими. Саме тут проявляється початок прагнення до незалежності від батьків і самостійності. Вже в цей період дитина здатна відрізняти «можна» і «не можна», а так само вчиться прогнозувати наслідки дій і ситуацій. До трьох років дитина вже починає усвідомлювати себе як особистість.

  Виховання дітей у XXI столітті

  У період з двох з половиною до трьох років, часто проявляється «криза трьох років». Він проявляється по-різному, тут більшість дітей експериментують з поведінкою. В основному це стосується видобутку бажаного результату будь-якими методами. Негатив, упертість, агресія…

  Настає час, коли дитина починає твердо будувати причинно-наслідкові зв’язки. Наприклад, якщо дитина спробував влаштувати істерику в магазині і в результаті отримав те, що хотів, у свідомості дитини стійко закріплюється розуміння того, що цей метод спрацював, і переконати в подальшому його буде дуже складно.

  Діти в цьому віці прагнуть, щоб їх дії і вчинки були схвалені батьками.
  Дуже важливий момент у цьому етапі, розвиток мовлення і мислення.

  Ігри – основна, унікальна особливість в цей період. За допомогою гри дитина вчиться пізнавати і моделювати цей світ, стосунки з людьми, поведінку в різних життєвих ситуаціях.

  Складне питання виховання дитини породжує проблема дитячих страхів. Часто батькам здається, що неприємності пов’язані зі страхами дітей легко проходять. З цього, їм не приділяють належної уваги. В той час, як діти часто відчувають серйозні побоювання, що може викликати проблему!

  Проста боязнь темряви здатна перерости в серйозний нервовий розлад або психологічне захворювання. Необхідно розуміти, що, до дитячих страхів слід підходити диференційовано, з’ясовувати причини, працювати з ними враховуючи серйозність сприйняття дитиною того чи іншого фактора.

  Дошкільний період

  Виховання дітей у XXI столітті

  На цьому етапі розвитку дитини, закладаються і розвиваються особистісні якості характеру людини, формуються механізми і форми поведінки. Проявляється прагнення наслідування авторитетам, кумирам.

  В такий період ви можете скільки завгодно багато, пояснювати дитині, що кричати не можна, але при цьому самі на нього накричите або в його присутності будете кричати на чоловіка або кого-небудь ще, дитина однозначно прийме ваші слова як дурість, адже ви самі робите це. У дитини активно розвивається мова і відносини з однолітками.

  Так само саме в цей період слід приділити серйозну увагу до розвитку психічних процесів, таких як: пам’ять, мислення, увагу, уяву. В цьому періоді формується розуміння відповідальності. Проявляється здатність робити логічні висновки з власних спостережень.

  До шести років можливий новий криза. У дитини прискорюється ріст, відбувається зміна пропорцій тіла, зростають постійні зуби, змінюється поведінка. Найчастіше переважає демонстративна форма вираження. Різкі перепади настрою, прояв манер. В такий період дитині дуже важливо увага з боку оточуючих і насамперед батьків, часто зайняті батьки здатні викликати депресивний стан у дитини в такий період.

  Молодша школа

  Виховання дітей у XXI столітті

  У цьому періоді дитина робить перший і найважливіший крок в самостійне життя, батьки частково втрачають авторитет, так як вперше з’являється новий наставник, який приходить їм на допомогу, це вчитель.

  Дитина вчиться самостійно планувати і прогнозувати свою діяльність, розподіляти час, приймає нові соціальні норми і правила, активно розвиває інтелект.

  Цей період найчастіше протікає досить спокійно, у дитини відбувається соціалізація, прищеплюються норми поведінки, порядок правил, визначення соціального типу.

  Старша школа (підлітковий етап)

  Виховання дітей у XXI столітті

  Цей етап, один з самих складних, відбувається перехід з дитячого життя в доросле. Дитина проходить для себе довгий і складний шлях у власному розвитку. З’являються внутрішні конфлікти, зовнішні розбіжності, приховане мислення, і становлення особистості.

  Підлітковий період дуже бурхливий етап життя дитини, він прагне бути дорослим, але часто факти життя розвивають у ньому почуття вікової неповноцінності. Дитина, виходячи з оточення, складає моральні ідеали і світогляду. Формується самосвідомість, самооцінка, критика, в цей період дитина починає вивчати більше не навколишній світ, а самого себе, своє ставлення до оточення.

  Відбувається етап статевого дозрівання, змінюється гормональний фон, що викликає часті перепади настрою, емоційні вибухи. Часто виникають конфлікти, як з однолітками, так і з дорослими.

  Головні труднощі на цьому етапі, це складність оцінки і розуміння дорослого життя, підліток прагне отримати права дорослого, але при цьому найчастіше відторгає відповідальність і обов’язки.
  Не дарма цей період називають «важким», «небезпечним», «перехідним». Тому зупинимося на ньому більш детально.

  Виховання дітей у XXI столітті

  На дворі XXI століття, підліткам доступні технології, ЗМІ, соціальні мережі, що сильно впливає на їх розвиток, безконтрольний потік інформації як корисною, так і негативною, в одному казанку з нестабільною підліткової психікою можуть породити воістину вибухонебезпечну суміш!

  У цей період розвитку дитина відкидає спроби контролю, але при цьому потребує до себе певної уваги і турботи! Дуже важливо знайти тонку грань стосунків із «дорослою дитиною». Найкращий спосіб не втратити зв’язок з підлітком, але і не збити його з самостійного шляху до дорослішання, це стати другом, соратником, надати підтримку в будь-яких починаннях, в цей період аргумент, що ви дорослий, а він дитина вже не працює, адже ваша дитина вже впевнений, що він дорослий!

  Тому направляти життєвий шлях вашої дитини настановами, швидше за все вже не вийде. Дієвіше буде допомогти переробити інформацію разом, і дозволити йому зробити власні висновки. При цьому пускати на самоплив такий період дорослішання ні в якому разі не можна! У цьому випадку сучасний, складний соціум, може зіграти роль вершника апокаліпсису в житті вашого нащадка!

  Всі батьки бажають досягти успіху у вихованні дитини, щоб як підсумок, життя дитини була щасливою і успішною. Щоб сім’я наступного покоління була вдалою, люблячою і щасливою. Але щастя, успіх і благополуччя – це не випадковість або удача. Все це насамперед залежить від того, які морально-етичні норми заклали батьки у фундамент формування особистості.

  Сьогодні вже мало хто сперечається з важливістю питання про статеве виховання дитини. Але в той же час, всі стоять перед питанням: коли почати і як це зробити?

  Статеве виховання-важлива складова морального виховання особистості, воно покликане сприяти формуванню у свідомості дитини майбутньої ролі батька чи чоловіка. У цьому питанні головне, визначити момент віку і готовності дитини розуміти ту чи іншу інформацію.

  Головне! Не можна забувати, що кожна людина в нашому з вами світі – це індивідуальна особистість, і унікальний він вже з народження. Кожен етап розвитку проходить по-своєму, у когось раніше, у когось пізніше. В одному етапі всупереч статистиці може пройти без кризи, при цьому в наступному може станеться інакше.

  Не існує строгого алгоритму формування особистості, і чіткого розуміння, що буде в голові дитини завтра. Важливо не упустити тонку грань зв’язку з дитиною, яка межує з надмірним контролем з одного боку і безпритульністю з іншого.