Виховання дітей: як правильно, покарання, заохочення

Виховання дітей завжди було трудомістким і тривалим процесом, що вимагає великого терпіння і витримки від батьків. Діти бувають різні:

  • одні спокійно сидять в кімнаті з іграшками годинами і не докучають батькам без перерви;
  • інші цілими днями скачуть по дому, нервуючи батьків;
  • треті і зовсім періодично не слухаються тата і маму.

Криком справі не допоможеш

Виховання дітей: як правильно, покарання, заохочення

Батьки можуть говорити по кілька разів дитині що-небудь, а він навіть не відреагує на їхні слова. Мама з татом зриваються на крик і лайка, що тільки погіршує стосунки з їхнім чадом. Потім батьки намагаються розібратися і зрозуміти, як все-таки знайти підхід до дитини, щоб він їх і чув, і слухав. Існує кілька способів сконцентрувати увагу дитини на те, що від нього хочуть батьки.

Будьте зрозумілими!

Необхідно встановити зоровий контакт з дитиною або ж доторкнутися до нього, можна навіть взяти за руку. Дитина виразно відреагує на дотик, звертаючи увагу на батьків. Тільки тоді, коли дитина усвідомлює, що мама або тато від нього щось хоче, він почне слухати. Для того щоб дитина зробив саме те, що хочуть від неї батьки, слід говорити зрозумілою дитині мовою і, можливо, навіть попросити його повторити сказане. Це буде сказано так, наче дитина сам дав собі завдання і йому простіше буде виконати його.

Послідовність і ще раз послідовність

Виховання дітей: як правильно, покарання, заохочення

Не варто навалювати на дитину всі завдання відразу. Фраза «прибирай іграшки, мій руки і йди їсти» дитини може збити з пантелику. Занадто багато завдань для нього. Він губиться і не може ніяк збагнути, що ж йому робити в першу чергу. Варто говорити дитині, що робити, у міру виконання попереднього завдання і слід заохочувати його добрим словом після кожного виконаного завдання.

Зрозуміти все, як є

Дитина – це маленька людина, яка поки ще сприймає все буквально. Він не розпізнає сарказм і натяки, йому потрібно говорити все прямо. Багатозначні фрази типу «Довго ти ще будеш сидіти за комп’ютером» або «Невже тобі подобається носити брудні штани» сприймаються не як спонукання до скасування цієї дії, а, навпаки, як продовження, причому з повним схваленням з боку батьків. Якщо мама з татом хочуть, щоб дитина вимкнув комп’ютер або зняв брудні штани, необхідно сказати йому про це прямо, тільки тоді він зрозуміє, що потрібно зробити.

Тут і зараз!

Дітям легше сприймати все в теперішньому часі. Вони не замислюються про минуле або про майбутнє. Тому, коли батьки хочуть, щоб дитина припинив, наприклад, грати в телефоні за столом, не слід нагадувати йому, що минулого разу він впустив його в компот і той зламався. Досить сказати дитині про те, що не можна грати, коли їси. Така фраза сприймається дитиною швидше, тому він реагує і припиняє те чи інше дію.

Не слід підвищувати голос. Якщо дитина не чує і не реагує на батьків, ті починають зриватися на крик. Однак ні до чого хорошого це не призведе. Дитина виконає завдання лише для того, щоб припинити крики мами і тата. Є і такі діти, які спеціально будуть виводити батьків згодом.

Крик не вихід, необхідно без скандалу дати зрозуміти дитині, що потрібно зробити.

Дайте час і не забороняйте!

Виховання дітей: як правильно, покарання, заохочення

Дитині потрібно трохи часу для того, щоб переключитися з однієї задачі на іншу. Перш ніж кричати на дитину, який тут же не побіг виконувати завдання батьків, необхідно дати йому трохи часу, спокійно почекати і все буде виконано.

Діти, як відомо, не люблять заборони, тому фраза з часткою «не» ними сприймається в штики. Батькам треба подумати, як переграти це. Прибрати частку «не» з заборон. Говорити, наприклад, не «Не їж брудними руками на вулиці», а «Давай ми прийдемо додому, помиємо ручки і скушаем ці смачні цукерки».

Слід звертати увагу на те, що робить дитина, навіть якщо це не цікаво батькам. Дитині важливо, щоб мама і тато оцінили знайдений ним камінчик у формі сердечка, а не відмахувалися, посилаючись на занятность. Якщо не слухати і не чути дитину, він теж перестане це робити по відношенню до батьків.

Необхідно пам’ятати, що дитина копіює поведінку батьків. Мамі і татові обов’язково потрібно коригувати свої дії, якщо вони хоча, щоб дитина виконував їх завдання і прохання. Батькам слід запастися терпінням, і вони будуть винагороджені за це вихованим і слухняною дитиною.