Харчування дітей дошкільного віку: здорове і раціональне

Для повноцінного розвитку дитини необхідно дотримуватися кілька основ. Сюди входять такі головні аспекти: здоровий спосіб життя, правильне формування поведінки малюка і, звичайно, харчування.

Якщо новонароджені діти більшу частину поживних і найважливіших для організму речовин отримують з грудним молоком (або замінює його адаптованою сумішшю), то в більш старшому віці дитині вже необхідно зробити раціон більш різноманітним. У харчування дітей дошкільного віку важливо включати тільки здорові продукти і напої, які допоможуть покращити здоров’я, зміцнити організм і забезпечити дитину достатнім обсягом духовних і фізичних сил.

Діти дошкільного віку, як правило, отримують необхідну їм харчування в дошкільних установах і вдома. У меню дошкільника обов’язково має входити необхідну кількість жирів, білків, вуглеводів, вітамінізованих і мінеральних компонентів, що отримуються разом з їжею тваринного і рослинного походження. Головна умова повноцінного і правильного меню — це різноманітність продуктів харчування. Але крім цього, важливо пам’ятати, що вся їжа повинна бути натуральною, нешкідливою і доброякісною.

Як правильно побудувати меню дитини, щоб він отримував задоволення від їжі, а не брав її з примусу?

Харчування дошкільника. Можливі проблеми і часті питання

Харчування дітей дошкільного віку: здорове і раціональне

 • Відмова від їжі вранці. Відразу після пробудження дитина рідко виявляє почуття голоду. Насильно годувати малюка не можна. Після сну організм людини перебуває в пасивному стані, він не витрачає енергії, відповідно, йому не потрібна і енергетичне підживлення. Насильно примушувати дитину їсти не можна, особливо, це стосується ситних страв. Важливо дозволити дитині після сну порухатися, зробити зарядку, тобто «розбудити» організм. Після активних дій маленький чоловічок порадує батьків з’явилися почуттям голоду.
 • Не годуємо дитину насильно. Правильне харчування обов’язково має приносити задоволення, якщо мама криком змушує дитину з’їсти сніданок або обід, то користі від подібної трапези не буде. Тільки в спокійній обстановці можна відчути аромат і смак приготованого блюда. Їжа, яка приймається з задоволенням, стане користю для здоров’я і організму. Якщо діти виявляють небажання їсти приготовану страву, то змушувати його не потрібно. Пізніше маля сам зголодніє і попросить накрити стіл смачним обідом.
 • Поспіх під час їжі — ворог здоров’ю. Кожен шматочок їжі, що приймається важливо ретельно пережовувати, поспіх у їжі може призвести до негативних наслідків. Їжа, яка потрапляє в ротову порожнину, при жуванні рівномірно змочується слиною, потім легко проходить в стравохід і шлунок, де спокійно перетравлюється. Великі шматки їжі, поглинаються в поспіху, не встигає засвоюватися організмом, більш того, вони відразу потрапляють в неперетравленому стані в кишечник і дванадцятипалу кишку, після чого травмують внутрішні органи.
 • Обов’язково з’їдати всю порцію? Порожня тарілка — не завжди приносить користь дошкільнику. Якщо дитина ще не голодний, а батьки казками та приказками змушують його з’їсти всю порцію, то подібне може призвести до формування кишкової патології. Їсти потрібно рівно стільки, скільки просить організм. Навіть маленький малюк розуміє, коли він насичується. Що вже говорити про дітей, які досягли 5 – 7-ми річного віку?
 • Перегодовування — це шкоди організму. Як відомо, надлишок в їжі призводить до набирання зайвої ваги і до інших захворювань. Перегодовувати дитини суворо заборонено, це завдає істотної шкоди здоров’ю дитини. Крім цього, харчування має бути лише здоровим і збалансованим, не допустимо протягом дня кілька разів годувати дітей шкідливими вкусняшка, які притупляють природне почуття голоду, але не насичують організм.
 • Темперамент дошкільника та харчування. Правильне перетравлення їжі безпосередньо залежить не тільки від правил поведінки під час прийому їжі, але і від темпераменту дітей. Як відомо, рухливі і активні діти частіше хочуть їсти, ніж пасивні діти, які віддають перевагу сидячий спосіб життя. Важливо знати і те, що збудився дитини не можна саджати за стіл. Перенапруження нервової системи веде до поганого перетравленню їжі, тому перш ніж їсти, маляті важливо повністю заспокоїтися.
 • Відсутність апетиту і хвороба. Дуже часто першим симптомом активізується захворювання є повна відсутність апетиту у дітей. Перед тим, як змушувати дитину поїсти, необхідно впевнитися, чи не захворів він?
 • Калорійність харчування та обсяг порції для дошкільника

  Харчування дітей дошкільного віку: здорове і раціональне

  Місткість шлунка у дітей залежить від їх віку, наприклад, у однорічного малюка ємність шлунка становить межу 250 грам, а у чотирирічки обсяг шлунка дорівнює 500 грамам. Всі ці важливі розрахунки необхідно брати за основу при побудові щоденного та одноразового меню для дитини.

  Обсяг прийнятої їжі залежить і від апетиту дошкільника. З ранніх років не можна привчати дітей до надмірного споживання їжі, це веде до серйозних проблем зі здоров’ям. Важливо стежити і за тим, який режим дня малюка. Якщо дитина прокидається рано, то йому рекомендується включити в меню перед сном легкий вечеря, що складається зі склянки кефіру з печивом. У тому випадку, якщо дошкільник не завантажений заняттями або активним способом життя і більшу частину часу перебуває в спокійному стані, то прийом їжі перед сном йому небажаний.

  Який рекомендований приблизний обсяг їжі протягом доби для дошкільнят?

  • 3 роки — 1600 гр;
  • 4 роки — 1750 гр;
  • 5 років — 1850 гр;
  • 6-7 років — до 2000 гр.

  Зазначений обсяг добової їжі необхідно рівномірно розподілити на порції, кожна з яких повинна бути дорівнює приблизно 350 — 500 гр.

  Добова потреба організму дошкільника в енергії відповідає:

  • до 3-х річного віку — 1550 ккал;
  • від 3-х до 7-ми років — 1970 ккал.

  Розподіл добової енергетичної цінності, яка надходить в організм з їжею, має відповідати наступним вимогам:

  • сніданок — 25%;
  • обід — 40%;
  • полуденок — 10%;
  • вечеря — 25%.

  Чим годувати дошкільника?

  Харчування дітей дошкільного віку: здорове і раціональне

  Правильне харчування не обов’язково має бути дорогим. В основу щодобового раціону дошкільника повинні входити продукти, які відповідають потреби організму в отриманні білків, вуглеводів і жирів. Які ж продукти обов’язково повинні бути присутніми в меню дитини дошкільного віку?

  Крупи

  Як вважають дієтологи, правильне харчування — це обов’язкова каша на сніданок. Каші, приготовлені з різних круп, вважаються здоровою їжею для дітей. У складі практично всіх круп знаходяться в достатній кількості амінокислоти, правильні вуглеводи, харчові волокна, вітаміни і численні мінерали.

  • Гречка і вівсянка багаті на вітаміни всієї підгрупи В, калій, фосфор, залізо, магній, харчові волокна і рослинний білок.
  • Рис — найбільш легкозасвоювана крупа, в ній мало вітамінів і мінеральних компонентів, але багато крохмалю.
  • Кукурудза містить у великій кількості залізо, але в недоваренном вигляді погано засвоюється організмом.
  • Жито, ячмінь, пшениця містять в достатній кількості клітковину. В будь-якому вигляді погано засвоюється організмом, тому часто ці злаки в меню дитини включати не можна.
  • Манка багата на крохмаль і рослинний білок, відрізняється практично повною відсутністю вітамінізованих і мінеральних речовин.

  У харчування дошкільника дуже важливо щодня включати каші з круп, приготовані на воді або молоці з додаванням невеликого шматочка вершкового масла.

  Макарони

  Користь для організму дошкільника принесуть тільки макарони, виготовлені з твердих сортів пшениці. Такі сорти забезпечать організм корисним білком, деякими вітамінами і багатьма мінеральними речовинами. Надмірне споживання макаронів може призвести до ожиріння у дітей.

  Гарнір з відварних макаронів є відмінним джерелом енергетичних сил для людського організму.

  Молочні продукти і молоко

  Харчування дітей дошкільного віку: здорове і раціональне

  • Молоко — велику користь для організму дітей приносить незбиране молоко (якщо дитина не страждає алергією на молочний білок). У молоці міститься речовина — лактоза, якого немає більше ні в одному іншому натуральному продукті. Лактоза відповідає за формування нервових волокон і нормальний стан тканин мозку. Молоко є відмінним джерелом корисної для кісткової системи Кальцію. Дітям бажано давати пити коров’яче молоко, але сучасні дієтологи пропонують батькам включати в меню дошкільника і козяче молоко.
  • Кисломолочні продукти — на харчування дітей-дошкільнят необхідно включати щодня по 1 склянці будь-якого кисломолочного продукту (кефір, ряжанка, вершки, йогурт та інше). Корисні бактерії, що містяться в кисломолочних стравах, дозволяють нормалізувати роботу ШЛУНКОВО-кишкового тракту, сформувати нормальний стілець у дитини, стабілізувати імунні сили і вивести з організму шкідливі компоненти.
  • Сир обов’язковий в меню дошкільника, як продукт, що містить мінерали і вітаміни в достатній кількості, особливо Кальцій.

  Молочні продукти для дошкільника необхідно вибирати середньої жирності — 2, 5%. Не рекомендується замінювати натуральні молочні продукти «вкусняшка», які містять у своєму складі цукор, барвники, ароматизатори (Растишка, Данон тощо).

  М’ясо

  М’ясні продукти заповнюють організм дитини вітамінізованими і мінеральними речовинами. Червоні сорти м’яса підвищують рівень гемоглобіну. Біле м’ясо курки збагачує організм дітей легкозасвоюваним білком.

  • М’ясо птиці і кролика відносяться до дієтичних продуктів. М’ясо кролика багате вітамінами підгрупи Ст.
  • Телятина — відмінний джерело заліза.
  • Субпродукти також включаються в раціон дошкільника, як продукти, що містять у достатній кількості вітаміни та мінеральні компоненти.

  Риба

  Перевага віддається морської риби нежирних сортів. Рибні страви оснащені фосфором і іншими корисними мінералами.

  Овочі та фрукти

  Харчування дітей дошкільного віку: здорове і раціональне

  Всі овочі, а також дуже корисні для організму дітей, кожен з них несе свою користь. Ці продукти містять у максимальній кількості різноманітні вітаміни та мінеральні компоненти.

  Найкориснішими фруктами та овочами для дітей є:

  • Зелені листові овочі
  • Кабачки
  • Гарбуз
  • Картопля
  • Капуста
  • Морква
  • Буряк
  • Бобові культури
  • Груші
  • Яблука
  • Виноград
  • Зливу
  • Песики
  • Баштанні культури
  • Цитрусові
  • Ягоди (смородина, полуниця, калина, брусниця, морошка, малина, суниця, чорниця).