Людям, що володіє обширною домашньою бібліотекою, буде корисно дізнатися, як вдало розставити книги на відкритих полицях, щоб вони виглядали красиво і акуратно. Чим більше книг різних форматів і розмірів, тим більше ймовірність, що на відкритих стелажах вони будуть виглядати безладно. Тим не менш є хитрощі, що дозволяють цього уникнути.

Що потрібно врахувати при розстановці книг на полиці

Зміст статті

 • Що потрібно врахувати при розстановці книг на полиці
  • Розподіл висоти
  • Комбінування книг і елементів декору
  • Симетрія і сполучуваність
  • Колір, розмір, тематика
  • Вільний простір
  • Багатошарові композиції
  • Порядок

Наведені нижче рекомендації допоможуть додати інтер’єру кімнати закінченість і стиль, навіть якщо господар квартири не володіє здібностями до дизайну.

Розподіл висоти

Напевно всі книги будуть мати різну висоту. Щоб це виглядало акуратно, слід чергувати примірники різних розмірів так, щоб групи книг утворювали трикутники. Не має значення, чи буде утворений кут найбільшими або найменшими книжками, головне — симетрія.

Комбінування книг і елементів декору

Якщо розставити всі книги рядами, то це буде виглядати нудно і безладно (за винятком випадків, коли абсолютно всі з них належать до однієї серії, що малоймовірно). Краще чергувати розклад в ряд і розкладання в стопки. Це візуально згладить те, що всі видання мають різний зовнішній вигляд. Також можна розбавити картину різними статуетками та іншими декоративними елементами, якщо грамотно розставити їх серед груп книжок.

Симетрія і сполучуваність

Не обов’язково виставляти всі книги у відповідності з кольором, розміром, серією. Досить зробити кілька опорних точок, які будуть створювати ілюзію порядку в цілому. Наприклад, можна розподілити по краях книжки певних серій, а ті, які ні в одну з них не входить, досить акуратно розставити між ними.

Колір, розмір, тематика

Особливу увагу слід приділити парних предметів: їх варто тримати поруч. Це також є опорними точками, і чим більше їх буде, тим менш помітними виявляться невдалі місця (книги, які не ввійшли ні у одну групу і виглядають безладно).

Також до цього пункту відноситься правило, згідно з яким важке повинно знаходитися внизу, а легке нагорі. Нижні полиці слід заповнити енциклопедіями, багатотомними товстими виданнями та іншими важкими книгами. На рівні очей і вище слід залишити тоненькі книжки, які навіть візуально здаються легкими. Вгорі краще залишати більше вільного простору, внизу ж краще заповнювати всі впритул. В цілому оформлений так стелаж буде виглядати органічно і правильно, ніж у випадку, коли це правило не дотримане.

ДОВІДКА! Кольори обкладинок — самий очевидний ознака, відповідно з яким можна комбінувати книги. Потрібно розподілити їх на кілька груп, кожну з яких бажано додатково сформувати у відповідності з розмірами. Краще по краях ставити ті колірні групи, в яких найбільше елементів, а в центрі залишати найменші. Краще всього не залишати більше трьох різних кольорів на одній полиці за винятком випадків, коли це нейтральні або стовідсотково поєднуються один з одним відтінки.

Вільний простір

Якщо місце дозволяє, то не слід ставити всі книжки впритул один до одного. Краще розподілити на групи, між якими будуть порожні місця. Це не дозволить стелажа злитися в єдине пляма.

Не слід зловживати вільним простором. Якщо його занадто багато, то ефект буде протилежним, тому в таких випадках слід додати в картину декоративні елементи. У цій якості можуть виступати статуетки, декоративні квіти в горщиках або штучні букети, рамки з фотографіями, фігурні свічки, лампи та багато іншого, що може стояти на полиці довгі місяці без регулярного використання.

Багатошарові композиції

Можна створювати цілі композиції з книг та інших предметів. Наприклад, коли перед невеликими книгами залишається вільне місце, його можна заповнити статуеткою. Або ж можна велику книгу поставити біля дальньої стінки стелажа, а перед нею покласти стопку тих, що поменше. Таким чином на горизонтальній поверхні вийде кілька шарів, що йдуть углиб стелажа, завдяки чому книжкові полиці будуть виглядати не як сховище, а як велика декоративна композиція, вносить свій вклад в загальний інтер’єр кімнати.

Порядок

Підтримання порядку на книжкових полицях — завдання просте, але багато хто нею нехтують. Але будь-яка створена композиція зруйнується, якщо поступово міняти місцями її елементи, бездумно додавати нові, щось прибирати.

ВАЖЛИВО! Після прочитання книги потрібно обов’язкове ставити на місце, інакше старанне створення естетично привабливого порядку на полиці втратить сенс.

Не варто й говорити про регулярному протиранні пилу, яка особливо густо накопичується близько книг. Змахувати її слід не тільки з полиць, але і з обкладинок та інших елементів декору.