Комфорт в житлових приміщеннях в холодну пору року, обумовлений наявністю регулюючих приладів опалювального обладнання. Грамотне застосування терморегуляторів дозволяє економити до 30% теплової енергії. Враховуючи постійно зростаючі ціни ресурсів, що забезпечують тепло, використання регулюючої апаратури знизить витрати споживача.

Для чого потрібен терморегулятор

Зміст статті

 • Для чого потрібен терморегулятор
 • Види терморегуляторів
 • Як підключити та налаштувати терморегулятор

Всі види опалювального обладнання можуть працювати в активному режимі нагріву теплоносія за допомогою дров, газу або електрики, в залежності від виду котла. Крім цього режиму, сучасні агрегати переходять у пасивний стан, при якому теплоносій продовжує циркулювати в системі, але вже не нагрівається. Відповідно сповільнюється процес обігріву необхідного приміщення.

Перехід з одного стану в інший виконується за допомогою терморегулятора. Саме цей прилад дає команду опалювального обладнання для роботи в активному або пасивному режимі.

Види терморегуляторів

Виробники теплового обладнання випускають велику кількість різноманітних моделей приладів для регулювання температури в приміщенні. В залежності від типу котла опалення, регулятори поділяють за призначенням:

 • для твердопаливних;
 • газових;
 • електричних.

За типом управління приладом, класифікують наступним чином:

 • механічні;
 • електромеханічні;
 • електронні.

Прикладом механічного регулятора є атрибут твердопаливного котла для зміни параметрів теплоносія. Після ручного повороту регулювального колеса, зміниться кут відкриття і закриття піддувала з допомогою ланцюгового приводу приладу.

Електромеханічні регулятори часто застосовують на побутові обігрівачі та конвекторах. Поворот регулює колеса дає команду електроприладу про необхідність включення або відключення, залежно від температури повітря. Такий же принцип використовують для роботи різних типів котлів.

Електронні регулятори дозволяють виставити необхідні параметри включення і відключення з високою точністю, використовуючи кнопки, коригувальні значення встановленої величини. Сучасні терморегулятори додатково оснащують тижневими програматорами, завдяки яким встановлюють різні режими для опалення вдень або вночі, а також при від’їзді з дому на вихідні або більш тривалий термін.

ДОВІДКА! Електронні програматори можуть реагувати не тільки на зміну температури, але і вологості.

Простота використання і налаштування електронних і електромеханічних терморегуляторів сприяє підвищеному попиту на ці прилади. Механічні вимагають більш копіткої підходу при монтажі і налаштуванні, але, процес експлуатації не відрізняється від електромеханічних атрибутів.

За методом вимірювання температури, терморегулятори для котлів розрізняють:

 • по теплоносію;
 • по повітрю.

Така відмінність говорить про те, яку саме ми регулюємо температуру, змінюючи параметри приладу. Сучасні моделі опалювального обладнання комплектують вмонтованими терморегуляторами по теплоносію, а конвектори – по повітрю.

Як підключити та налаштувати терморегулятор

Монтаж електронних і електромеханічних приладів вимагає розриву електричного ланцюга запуску котла опалення. Саме до контактів включення опалювального обладнання під’єднують регулятор, який буде давати команди при подачі напруги в мережу живлення опалювального обладнання. При підключенні електричних котлів, що вимагають великого струму для виконання обігріву, використовують електромагнітний або подібний пускач, щоб не пропускати висока напруга через регулятор.

Схеми підключення електроприладів дотримуються відповідно до рекомендацій виробників того чи іншого обладнання. На відміну від механічного терморегулятора електричні атрибути не вимагають калібрування і коригування регулюючих елементів. Налаштування електромеханічного регулятора здійснюється шляхом повороту коліщатка до бажаного значення температури повітря або теплоносія. При досягненні встановленого значення, датчик, який входить до комплектації приладу роз’єднає контакт електричної мережі котла. Після падіння температури на 2-10 град. (залежить від моделі), ланцюг замкнеться і електричний струм включить опалювальний агрегат.

Електронні регулятори дозволяють самостійно виставляти температуру відключення і включення котла. Для цього необхідно за допомогою кнопок управління, виставити потрібні параметри відключення опалювального обладнання, потім натиснути на верхню кнопку коригування значень і не відпускати, поки обрана величина не почне блимати. Після цього вибирають температуру включення і тримають нижню кнопку, до фіксації бажаного значення. Злегка натиснувши верхню, потім нижню кнопки, перевіряють задані величини. Тепер, при подачі напруги, регулятор буде періодично включати або вимикати обладнання, по мірі досягнення встановлених значень температур.

ВАЖЛИВО! При установці додаткового терморегулятора з датчиком по повітрю, з’єднання контактних клем виробляють паралельно існуючому регулятору опалювального агрегату!

Механічний терморегулятор, який встановлюють на твердопаливний котел для зміни температури теплоносія, що потребує більшої уваги при монтажі. Особливість регулювання полягає в тому, що після його установки в штатне місце, значення температури на регуляторі не буде відповідати теплоносія в 90% випадків. Для коригування встановленої величини користуються ланцюжком, що пов’язує важіль регулятора з нижньої заслінкою котла.

Щоб відкоригувати роботу механічного регулятора, обладнання запускають при довільно встановленому положенні важеля з відкритим піддувалом котла. При досягненні температури на виході з опалювального агрегату 60 град., ланцюг натягують, залишаючи відкритою нижню заслінку на 2,5-3 мм. Після цього повертають важіль регулятора на позначку 80 і чекають на підвищення температури теплоносія. При досягненні стабільного процесу горіння зіставляють різницю температур. Якщо регулятор має менше значення, ніж котел, то ланцюг подовжують, а якщо навпаки – вкорочують. Після цього терморегулятор перевіряють при меншому значенні температури, при необхідності, коригують точно таким же чином.

УВАГА! Домогтися чіткої відповідності показників температур на регуляторі і виході з котла неможливо із-за відмінностей похибки вимірювання! Різниця показань при різних режимах роботи досягає 5 град!

Підключення терморегулятора в житловому приміщенні дозволить використовувати можливості опалювального обладнання з більшою ефективністю. Крім зменшення витрат для споживання різного сировини, електроприлади, встановлені на твердопаливних котлах, дозволяють підвищити ККД, за рахунок більш раціонального використання дров чи вугілля.