Як навчити дитину говорити в 2 роки, розвиваючі мультики

Багато батьків, чия дитина в 2 роки ще не розмовляє, починають бити тривогу. Вони водять своє чадо по лікарях, турбуючись про те, що їхній хлопчик чи дівчинка досі мовчить або каже дуже обмежена кількість слів. Адже більшість дітей цього віку вже щосили белькочуть.

Насправді, педіатри і психологи радять не порівнювати всіх діток. Кожен малюк індивідуальний і розвивається з тією особистої швидкістю, яка йому зручна. Деякі діти-мовчуни несподівано починають розмовляти в 3 роки, відразу цілими фразами.

Але якщо проблема дійсно викликає дуже багато хвилювань, у першу чергу, варто пошукати причину, чому дитина не говорить, а потім думати, що робити. Також можна прислухатися до порад і настанов дитячих психологів і просто поліпшити емоційних фон для комфортного розвитку малюка.

Можливі причини

Як навчити дитину говорити в 2 роки, розвиваючі мультики

Якщо малюк не говорить до певного віку, а саме в 2-3 року, швидше за все, він відчуває елементарний дефіцит уваги. Мова просто так, сама собою не формується. Її ретельно вводять у користування маленького чоловічка.

Для того щоб у дитини виробився певний словниковий запас, батькам потрібно спілкуватися з сином або маленькою донькою як можна більше. Необхідно показувати на одні і ті ж предмети, повторюючи їх назви кілька разів, щоб закріпити асоціативні зв’язки у малюка.

Нерідко дуже зайняті батьки пропонують дитині не суспільство, а перегляд телевізора. Вони думають, що мультики або всілякі розвиваючі програми здатні замінити живе спілкування. Це неправильно. Малюк пізнає, перш за все, оточуючі його предмети – ті, які він може помацати, понюхати, з’їсти або використовувати для гри.

Дуже важливо спостерігати за дитиною, яка не говорить після двох років, в плані загального розвитку. Якщо фізіологічно і психічно з малюком все гаразд, то він і веде себе відповідним чином:

 • посміхається завжди, коли хоче гратися і ви граєте з ним;
 • повертає голову або біжить до вас, коли ви його окликаете;
 • виявляє інтерес до діткам свого віку;
 • цікавиться різноманітними яскравими іграшками;
 • розрізняє форми і кольору;
 • може скласти кубики в лінію або зібрати пірамідку в правильному порядку і т. д.

Якщо ви помітили, що дитина дійсно ніяк не реагує на звукові сигнали, то, ймовірно, він має проблеми зі слухом. Тоді необхідно проконсультуватися з дитячим отоларингологом і пройти обстеження.

Відвідати педіатра потрібно і тоді, коли діти виявляють ознаки відставання в розвитку. У деяких випадках причинами стають такі явища:

 • інтоксикація медичними препаратами в ході тривалого лікування;
 • родові травми;
 • внутрішньоутробна гіпоксія та ін.

Перераховані патології можуть трагічно вплинути на слуховий апарат і стати причиною, чому малюк не розмовляє.

Як навчити дитину говорити в 2 роки, розвиваючі мультики

Бувають випадки, коли початок промови відсувається за пережитого в ранньому дитинстві сильного страху. Наприклад, дуже яскраве світло, різко включений вночі, або дуже гучний звук могли викликати негайну гикавку, відрижки при годувань, далі – заїкання і безуспішні спроби вимовити слова.

Ще однією передумовою відставання мовлення може виявитися спадковість. Якщо в роду були люди, точно так само починали пізно говорити, то не дивно, що ваш малюк успадкував цю межу. Це всього лише генетична особливість, нічого страшно в цьому немає. У 3-4 роки дитина обов’язково заговорить. Все що потрібно робити — це спілкуватися з сином або дочкою в кожну выдавшуюся вільну хвилину, щоб допомогти швидше освоїти словниковий запас.

Як можна допомогти «мовчуну»

Коли виникає ситуація, при якій дитині вже 2 роки, а він все ще не говорить, батькам необхідно переконатись, що відхилень у нормальному розвитку малюка немає. Проконсультуйтеся з дитячим невропатологом, педіатром і отоларингологом. Якщо раптом виявляться патології, більше шансів їх вилікувати в ранньому віці. Чим швидше, тим краще.

Якщо з дитиною абсолютно все в порядку у фізіологічному і нервово-психічному плані, значить, той факт, що малюк не говорить в 2 роки, нестрашен. Це така особливість вашого малюка, його індивідуальна риса. Але при цьому йому все одно треба допомогти адаптуватися до мови. Логопеди радять займатися з такими дітьми більше, ніж із звичайними. Це потрібно для того, щоб потім у дитини не виникло проблем зі спілкуванням у школі.

Поради логопедів

Як навчити дитину говорити в 2 роки, розвиваючі мультики

Фахівці рекомендують робити наступні вправи:

 • Показуйте на предмет своїм пальцем і чітко вимовляєте його назва. Після цього візьміть пальчик малюка, торкніться їм досліджуваної речі і повторіть слово ще раз.
 • Малюку буде легше запам’ятати назву предмета, якщо він створить якусь асоціацію з ним, як з чимось холодним, шорстким, гладким і т. д.
 • Коли вимовляєте слово, яке називає предмет, підсилюйте артикуляцію. Її можна перебільшувати, сильно витягаючи вперед губи, широко відкриваючи рот і так далі. Краще всього, якщо дитина буде сидіти разом з вами напроти дзеркала і у формі гри повторювати ваші рухи ротом.
 • Вивчаючи тварин, можна спростити завдання дитині, стимулюючи його вимовити якщо не слово, то імітацію звуків, які вимовляють собаки, кішки, кури і т. д. Грайте в гру «А хто це у нас». Показуючи кішку, пояснюйте: «Це кішка». І відразу ж продовжуйте асоціативний ряд: «Кішка говорить мяу-мяу».
 • Співайте нескладні дитячі пісеньки, в яких часто звучать одні й ті ж слова. Не забувайте при цьому активно артикулювати. Якщо пісенька буде подобатися малюкові, якщо він слухає вас з посмішкою, то дуже скоро він захоче підспівувати. Нові слова найлегше вимовити саме під час співу.

Якщо робити ці вправи щодня, результати з’являться раніше наступного року. Головне — це не очікувати негайного ефекту, а проявляти терпіння.

Поради психологів

Як навчити дитину говорити в 2 роки, розвиваючі мультики

Якщо дитина в 2-3 роки все-таки не розмовляє або говорить зовсім мало слів, дитячі психологи рекомендують використовувати наступні поради:

 • Часто грайте в гру наслідування тварин або звукам природи. Наприклад, можна імітувати вітерець, вимовляючи «фууууу» і при цьому дути на малюка. Він буде кривитися, сміятися і намагатися виконати те ж саме з вами. Або, купаючи дитину у ванній, повторюйте звуки води. Опускаєте у воду іграшку і вимовляєте «буль-буль», включаєте кран – «пшшш». І так далі.
 • Дитині 2-3 роки можуть сподобатися гри, при яких можна і рухатися, і щось вимовляти. Це можуть бути будь-які лічилки, гра «Ладушки», інсценізація казки «Гуси-гуси» і т. д. Веселе дію, при якому потрібно топати ніжками, плескати в долоньки і повторювати якийсь простий звук, — відмінно стимулює малюка.
 • Постійно коментуйте предмети навколо. Саджаючи дитину на стілець, повідомте йому, на який предмет він сідає. Кладучи йому в ром морквину, повторюйте назву цього овоча. Іноді можна робити зіставлення предметів або понять. Покладіть перед малюком два-три кубики різного кольору і повторюйте: «Цей кубик – червоний, а той – синій».
 • Організовуйте дозвілля свого чада таким чином, щоб знаходитися серед інших малюків. Граючи з дітьми свого віку, малюкові захочеться швидше навчитися спілкуватися.
 • Багато читайте книжок вголос, час від часу зупиняючись, роблячи паузи на тих словах, що ваш син чи донька вже може вимовляти. Давайте йому можливість самому вставити пропущене слово. І співати колискові пісеньки. Повільне розтягування слів в мелодії швидше поповнить словниковий запас малюка.

Вчені встановили прямий зв’язок розвитку дрібної моторики дитини та його мови. Тому дуже важливо давати малюкові, який не говорить, дрібні іграшки: гудзики, тонкі палички, камінці і т. д. Є багато сучасних іграшок, спеціально розроблених для розвитку дрібної моторики. Наприклад, іграшковий будиночок з отворами різних обрисів, які потрібно вставляти фігурки певної форми.

Найважливіше серед того, що потрібно робити, щоб допомогти дитині, яка не говорить, — це перетворювати заняття в задоволення для нього. На думку психологів, дитина в 2 роки довіряє тому, хто багато грає з ним і доброзичливо посміхається. Якщо для дитини дія буде подаватись у вигляді гри, він швидше адаптується до навколишнього світу і з великим ентузіазмом та інтересом почне його озвучувати.