У сучасних умовах якість води залишає бажати кращого. Якщо в ній відзначається велика кількість солей магнію і кальцію, це робить її жорсткою. При кип’ятінні твердої води будь чайник покривається вапняним нальотом.

Накип не тільки псує смак напою, зовнішній вигляд чайника, але і збільшує час його закипання, тому що покриває нагрівальний елемент. Це означає, що збільшуються і витрати на електрику чи газ.

Популярні способи очищення чайника оцтом від накипу

Зміст статті

 • Популярні способи очищення чайника оцтом від накипу
  • Оцет і холодна вода
  • Оцет і аскорбінова кислота
  • Кип’ятіння в три етапи
 • Профілактичні заходи

Якщо не очистити чайник від накипу оцтом, то він може перегоріти, або заіржавіти. Краще не затягуйте з чищенням, це займає небагато часу, але ви отримаєте відмінний результат за невеликі гроші.

Як почистити чайник оцтом? Чайник від накипу можна відчистити засобами, що є під рукою в кожному будинку. Розглянемо найпопулярніші способи очищення чайника в домашніх умовах.

Оцет і холодна вода

Оцет — самий доступний і поширений помічник в очищенні побутової техніки від накипу. Можна використовувати оцет, або оцтову есенцію. У чому відмінність? Оцет (столовий) — це найпоширеніший розчин оцтової кислоти, його концентрація становить 9%.

Оцтова есенція також є розчином кислоти, але концентрація речовини тут значна — зазвичай 70%. Сама по собі оцтова кислота зустрічається в господарстві нечасто: це порошок або розчин з концентрацією 90%. Для проведення очищення використовуйте перший або другий варіант.

Важливо! Виробники багатьох електричних чайників не радять використовувати оцет для видалення накипу в силу його агресивності. На практиці ж без сильнодіючого засобу часто не обійтися. Постарайтеся слідувати цим пропорціям при очищенні, щоб не пошкодити техніку.

Налийте в чайник 0,5 літра води. Якщо використовуйте 9% оцет, додайте приблизно 150 мл (це менше, ніж 1 склянка), якщо оцтову есенцію, то буде достатньо однієї столової ложки. Якщо ваш чайник має великий обсяг, то можна збільшити всі компоненти на 2. Існує два варіанти дій:

 • Спочатку закип’ятити воду і тільки потім лити оцет;
 • Додати оцет, а потім закип’ятити воду.
 • Прийнятніший перший варіант, але можете на досвіді перевірити, в який спосіб вам більше підходить. Після закипання залиште чайник відмокати на 1-2 години, періодично перевіряючи стан накипу. Наліт може повністю відшаруватися сам або просто разрыхлиться на стінках.

  Тоді візьміть м’яку губку і обережно змийте накип самостійно. Після виконаної роботи кілька разів прополощіть резервуар, тому що оцет має досить різкий запах.

  Оцет і аскорбінова кислота

  У цьому способі крім оцту використовуйте порошок аскорбінової кислоти. Налийте в чайник очищену воду, заповнивши його приблизно на дві третини. Засипте в резервуар 2 столові ложки аскорбінової кислоти і залийте дві ложки столового оцту (якщо тільки оцтова есенція — використовуйте її в мінімальній кількості — близько 1 чайної ложки).

  Закип’ятіть чайник, залиште розчин на час до 10-12 годин. Зазвичай накип відходить за перші пару годин, тому перевіряйте стан під кришкою.

  Після обробки промийте чайник під проточною водою і 1-2 рази закип’ятіть його, щоб повністю позбутися речовин і неприємних запахів.

  Кип’ятіння в три етапи

  Як почистити чайник від накипу оцтом? Цей спосіб підходить для ситуацій, коли шар нальоту дуже товстий. Очищення в три щаблі — найагресивніша для побутової техніки, тому її варто використовувати тільки в екстрених ситуаціях.

  Розглянемо, як очистити чайник від накипу оцтом і содою:

 • Наповніть чайник 1 літром рідини, додайте 1 столову ложку харчової соди. Прокип’ятіть воду. Якщо чайник електричний — кип’ятіть воду кілька разів за годину, якщо для плити — не припиняйте кип’ятіння протягом години;
 • Видалити накип у чайнику оцтом і содою просто. Далі злийте воду і знову залийте 1 літр чистої води, розчиніть 1 столову ложку порошку лимонної кислоти. Повторіть кип’ятіння протягом однієї години. Змийте накип, яка вже розчинилася;
 • Останнім кроком буде використання приблизно 100 мл 9% оцту або неповної 1 столову ложки оцтової есенції і 1 літра фільтрованої води. Проведіть останнім room кип’ятіння. Змийте залишки накипу за допомогою губки, ретельно промийте чайник або прокип’ятіть її з чистою водою.
 • Профілактичні заходи

  Почистити чайник оцтом від накипу на практиці досить складно. Однак можна дотримуватися ряду правил, які допоможуть не вдаватися до чищення тривалий час або проводити її рідше, ніж зазвичай:

 • Використовуйте чисту фільтровану воду. Можна користуватися фільтром у вигляді глечика, стаціонарним фільтром або купувати воду в бутлях. При купівлі бутильованої води зверніть увагу на етикетку: на ній зазвичай вказується її жорсткість (наприклад, до 1,5 — найбільш жорстка, більше 9 — дуже жорстка). Вибирайте м’яку або найменш жорстку воду;
 • Ніколи не кип’ятіть одну і ту ж воду двічі і більше, краще замініть її на нову;
 • Кожен раз обполіскуйте чайник від білих «пластівців», утворюються при кип’ятінні;
 • При промиванні резервуара використовувати щадні методи. Не мийте чайник за допомогою жорстких металевих губок або абразивних засобів. Вони можуть пошкодити стінки, в результаті чого подряпини і мікротріщини швидше в’їдається наліт, і починаються процеси іржавіння і руйнування емалі або пластику;
 • При правильному догляді можна регулярно використовувати для профілактики делікатні методи очистки, наприклад, розсіл або фруктові очищення.
 • Тепер ви знаєте, як очистити чайник від накипу оцтом. Нічого складного в процедурі немає.