Піч являє собою один з основних елементів будь-якого приватного будинку. Головним чином вона виконує функцію обігріву приміщень. Проте з часом димар засмічується, і це погано впливає на роботу пічної системи. Тому чистка труби повинна стати необхідною і регулярним заходом.

Основні методи чищення

Зміст статті

 • Основні методи чищення
 • Що потрібно
 • Послідовність
 • З якою періодичністю потрібно прочищати димар
  • Що буде, якщо не чистити?

Існує безліч різних варіантів чищення димоходу. Застосовують механічні способи чищення, з використанням хімічних реактивів і різні народні рецепти. Оптимальний метод вибирають, враховуючи конструкцію труби, ступінь її забруднення. Звичайно, простіше викликати кваліфікованих сажотрусів, вміють професійно чистити димарі. Однак, дана робота не настільки складна, і виконати її цілком можна самостійно.

Хімічний спосіб передбачає використання спеціальних хімічних складів. Даний метод застосовують при невеликому наявності сажі всередині труби. Використовується в профілактичних цілях для усунення легкого нальоту. Хімікати розм’якшують сажу і сприяють її відшарування.

УВАГА! Різноманітні і методи вирішення даної проблеми народними засобами. Наприклад, добре чистять труби дрова з берези, виділяючи при вигорянні велику кількість тепла.

Під впливом високої температури чудово чистяться дымопроводы з нержавійки або цегли. Шматки сажі відшаровуються від поверхні і самостійно вилітають назовні. Спосіб часто застосовують для запобігання засмічення.

Одним з методів очищення димоходів та печей є застосування кухонної солі. Цей спосіб не ефективний при активному використанні печі, а також, якщо вона працює на твердих видах горючих матеріалів у великих кількостях.

Що потрібно

Для кожного методу чищення використовуються свої матеріали або пристосування. Для прочищения методом із застосуванням спеціально розроблених для цього коштів використовують такі продукти:

 • «Коминичек». Найбільш відомий препарат, що випускається в зручних для застосування пакетах.
 • Противонагарная хімічна композиція (ПХК). Представлена в порошкоподібному вигляді і потребує суворої дозування.
 • «Поліно». За формою нагадує плитку. Складається з вугільного пилу і тирси в суміші з реагентами. Його випускають багато фірм-виробники.

ВАЖЛИВО! Для ручного прибирання слід підібрати особливі йоржики. Інструменти з металу краще відчищають сажеві відкладення і відрізняються грубістю і зносостійкістю.

Їх істотним недоліком є висока ціна. При посиленій роботі можна пошкодити поверхню труби, залишивши на ній подряпини. Інструменти з пластмас м’які і менше дряпають поверхню. Але вони менш зносостійкі і довговічні.

Пластикові вироби швидше загинаються і ламаються. Такий йорж швидко приходить в бруд вигляд. Власникам димарів з цегли радять брати йоржик з металу. Він і прослужить довше і бруд зскрібає швидше і краще.

При металевому димарі перевагу краще віддати пластику. Знадобляться і засоби індивідуального захисту: респіратор або маска, рукавички, захисні окуляри і захисний одяг. Не варто ігнорувати спеціальні мотузки або мотузки для перебування на високих дахах.

До улюбленим народним методам відносять використання дров з високою температурою горіння. Як правило, це береза або осика. З підручних засобів застосовують кухонну сіль, яка є в кожному господарстві. Настільки популярний нафталін стали застосовувати все рідше, так як він залишає в приміщеннях неприємний запах, від якого важко позбутися. Народні умільці навчилися робити чистку за допомогою картопляного лушпиння.

Послідовність

При використанні хімічних речовин важливо строго дотримуватися інструкції і рекомендації. У більшості випадків потрібно лише заправити склади в топку за схемою. Зазвичай хімреагенти опускають в дрова під час їх згоряння. Під дією високої температури просох. Далі, виділяються активні компоненти, які перетворює аморфний вуглець сажі в тверді частинки. Вони, в свою чергу, втрачають зчеплення зі стінками димоходу і осипаються в топку. Їх потім видаляють разом із золою.

ДОВІДКА! Не забувайте суворо дотримуватися заходів обережності. Необхідно провітрювати приміщення після роботи, а також захищати органи дихання та зору від отруйних речовин і бруду.

Картопляні очистки один з улюблених народних методів. Їх насипають у відро приблизно наполовину (розмір ємності і кількість очисток залежить від пристрою печі і потужності димоходу). Очищення рекомендується просушити, щоб не було зайвої води.

Далі піч топлять вугіллям, а очищення кладуть наверх. Утворюється від них гарячий пар, що містить високу концентрацію крохмалю допомагає зробити накопичилася бруд м’якою. При використанні солі на гарячі дрова висипають півтори склянки звичайної харчової солі.

У результаті взаємодії з повітрям утворюється середовище, в якому освіта кіптяви і грязьових відкладень зведено до мінімуму. Цей спосіб не рекомендується, якщо піч постійно використовується або працює на твердих видах пального матеріалу. Сольовий метод більш ефективний як профілактика.

Механічна очистка вимагає фізичних зусиль. Йорж прив’язують до мотузці зі спеціальним вантажем і опускають в димохід через отвір на даху. Інструмент повинен пройти вздовж усього димоходу і прибрати сажу зі стінок. Йорж потрібно опускати з особливою обережністю та поступово. Відпускати мотузку і «кидати» йорж у вільне падіння не можна. Можна пошкодити суглоби на тілі або вдарити вантажем про димар і зіпсувати його. Опустіть і підніміть інструмент по всьому периметру труби кілька разів до тих пір, поки не виникне повній впевненості, що засмічення усунутий і сажа видалена.

Самий простий спосіб — використання окропу. Перед тим, як затопити грубку зверху в трубу наливають кілька літрів окропу. Залишки бруду вилітають через трубу разом з димом.

З якою періодичністю потрібно прочищати димар

Прочищення дымопроходов рекомендують робити:

 • мінімум один раз в чотири місяці, якщо піч застосовується тільки для опалення будинку та приготування їжі;
 • мінімально один раз в пару місяців, якщо піч використовується на постійній основі;
 • щомісяця, якщо піч постійно використовується для приготування їжі.

Що буде, якщо не чистити?

При засміченні димоходу зростає ризик пожежонебезпеки, отруєння продуктами горіння палива. З’являється зворотне витягування димоходу. Поліна гірше розпалюються і погано горять. Це сприяє ще більшій появі сажових відкладень. Знижується нагрівання печі. Це відбувається тому, що сажеві відкладення не дозволяють проникати тепла. Вони свого роду є запобіжної прошарком з поганою теплопровідністю.

Також швидше йде знос поверхонь і елементів димоходу. Крім того сажа може легко спалахнути, що неминуче призведе до виникнення пожежі.

Всі розглянуті способи допомагають ефективно прочистити димар. Вибір методу багато в чому визначається особистими перевагами. Сподіваємося, що ця стаття виявиться корисною і допоможе зорієнтуватися в цьому питанні.