Нагрівальні котли – серце системи опалення. Без них не можна уявити собі комфортне проживання в будь-якому будинку. Але котли, як і будь-яке інше пристрій, вимагають до себе увагу. Періодично необхідно проводити технічне обслуговування. Одним з таких видів робіт є чищення. Всередині камери згоряння накопичується сажа, від якої потрібно позбутися. А як це краще зробити? Які методи використовують професіонали?

Як почистити котел від сажі

Зміст статті

 • Як почистити котел від сажі
 • Способи очищення котлів
  • Хімічне очищення
  • Механічна чистка
  • Гідродинамічне очищення
  • Чистка бустером
 • Як часто потрібно чистити котел

При використанні будь-якого палива залишаються продукти згоряння. Частина з них виходить через трубу разом з димом. Але і в топці або камері згоряння їх залишається багато. Якщо накопичену сажу не видаляти, то поступово потужність котла зменшиться. Також почне знижуватися і ККД пристрою. А це означає, що витрачені на паливо кошти просто «полетять в трубу», не принісши користь. Тому потрібно періодично проводити очищення котла від накопичених продуктів згоряння.

Як це зробити? Тут вибір невеликий. Можна довірити цю роботу професіоналам. В такому випадку очищення буде виконана якісно. Мінусом такого способу є необхідність витратити додаткові кошти.

Другий варіант, який найчастіше вибирають домовласники – виконати всю роботу самостійно. У цьому випадку плюс в економії коштів. Але є і недолік. Щоб провести очистку часто потрібно розібрати пристрій, що під силу далеко не кожному.

Способи очищення котлів

Якщо домовласник вирішив провести технічне обслуговування нагрівального пристрою системи опалення самостійно, то насамперед потрібно визначитися з методом, який він буде застосовувати. Способів очищення котлів кілька. Можна використовувати практично беззатратный механічний метод. Таким способом ще зовсім недавно користувалися практично всі. З розвитком технології з’явилися й інші варіанти. Сьогодні проводить очищення з використанням хімічних речовин або гідродинамічних пристосувань.

Хімічне очищення

Тут використовуються спеціальні препарати. Хімічне очищення можна провести двома способами:

 • У першому випадку засіб засипають безпосередньо в топку під час горіння. Такий метод підходить для котлів, працюючих на рідкому і твердому паливі. При згорянні виділяються речовини, які руйнують сажу і виводять її з димом.
 • При другому варіанті використовують засоби, якими промивають всі деталі. Найчастіше для очищення використовують препарати на кислотній основі або в складі яких є розчинники.
 • Важливо! При проведенні робіт з хімічними засобами необхідно пам’ятати про безпеку. Всі операції здійснюють в захисних рукавичках і окулярах.

  Механічна чистка

  Самий «дешевий» спосіб. Для очищення не потрібно купувати спеціальні засоби. Всі маніпуляції проводяться з використанням щіток або скребків. Часто в комплектацію з котлом вже входять необхідні інструменти.

  При проведенні механічного чищення необхідно дотримуватися обережності. Деякі деталі можуть бути чутливі до подряпин. Якщо їх поверхня зіпсувати, то котел незабаром зажадає дорогого ремонту.

  Гідродинамічне очищення

  Видалити накопичилася сажу в котлі цим способом без додаткового обладнання не вийде. При гідродинамічного очищення використовується спеціальний пристрій з баком води. Воно створює напір з високим тиском, який і видаляє накопичення на стінках котлів.

  У такого способу є ряд обмежень. По-перше, ті ємності, які потрібно очистити повинні мати достатню міцність. В іншому випадку стінки можна пошкодити. По-друге, повинні бути вільними вихідні отвори. Воді під напором необхідно виходити з котла, щоб не «розірвати» його.

  Гідродинамічне очищення застосовується в тих випадках, коли товщина накопичень невелика. Якщо сажі багато, то такий метод не годиться. При цьому сама очищення відбувається швидко і якісно.

  Чистка бустером

  Тут так само, як і у випадку з гідродинамічної очистки, знадобитися додаткове обладнання. Цей пристрій називається бустером. Обладнання являє собою водяний насос з ємністю. Також, для збільшення ефективності, бустери обладнують нагрівальними Тенами.

  Подібний спосіб очищення можна вважати частиною хімічного методу. Тут найчастіше замість води використовуються агресивні речовини. Застосовують соляну і ортофосфорну кислоту або розчинники. Додатковий нагрів агресивної рідини значно підвищує ефективність обробки.

  Принцип роботи простий. Бустер підключають до котла і до всієї системи опалення. При запуску пристрою нагріта агресивна рідина циркулює і роз’їдає всі відкладення, які виводяться в бак.

  Увага! Так як промивка проводиться під тиском, необхідно правильно вибрати бустер. Важливо підібрати оптимальний показник потужності насоса і достатній обсяг бака для промивної рідини.

  Як часто потрібно чистити котел

  Технічне обслуговування будь-якого пристрою повинно проводитись згідно з графіком, рекомендованого виробником. За загальним рекомендаціям чищення котла системи опалення необхідно проводити не рідше одного разу в два роки. Практично всім сучасним пристроям цього достатньо. Поломка котла під час зими може призвести до серйозних наслідків. Щоб цього не допустити фахівці рекомендують проводити очищення перед кожним опалювальним сезоном.