Комфортні умови проживання в ХХІ столітті важко уявити без гарячого водопостачання. Постійні перебої в роботі комунальних служб змушують все частіше відчувати дискомфорт. Застосування бойлерів для нагріву води вирішує цю задачу. Наявність автономних комунікацій в квартирі або приватному домоволодінні дозволяє використовувати роботу системи опалення для підготовки гарячої води за допомогою бойлера непрямого нагріву.

Конструктивні особливості і принцип роботи БКН

Зміст статті

 • Конструктивні особливості і принцип роботи БКН
 • Як влаштований бойлер непрямого нагріву
 • Типи і модельні різновиди обладнання
 • Плюси і мінуси пристрої

Бойлером або нагрівачем називають бак, призначений для підвищення температури води в квартирі або будинку. Являє собою ємність бочкообразной або прямокутної форми. Виготовляють нагрівачі з металу або термостійкого пластику. Розрізняють декілька типів такого обладнання:

 • прямого нагрівання;
 • непрямого;
 • комбінованого.


Бойлери прямого типу нагрівають воду, використовуючи джерело енергії: електричний тен або газ. Непрямі нагрівачі працюють за рахунок системи опалення. Об’єднані мають два методу підігріву води. Це зручно при використанні обладнання круглий рік. Взимку підготовка гарячої води здійснюється за рахунок непрямого теплообмінника, а влітку з допомогою тена.

Водонагрівачі виготовляють з теплоізоляційних матеріалів, що дозволяє зберігати температуру підготовленої води протягом тривалого часу. На відміну від бойлерів прямого типу, внутрішня порожнина непрямих обладнана змійовиком. До нього подається теплоносій від нагрівального елемента (котла) системи опалення.

Як влаштований бойлер непрямого нагріву

Встановлений всередині нагрівача теплообмінник є джерелом тепла для підготовки гарячої води. Циркуляційний насос опалення постійно подає до змійовика теплоносій по замкнутому контуру. Вода в баку нагрівається швидко, тому що спіраль теплообмінника займає більшу частину внутрішнього простору бака.
З допомогою патрубків з’єднують порожнину бака з магістралями холодного і гарячого водопостачання, а змійовик – з системою опалення. Спіраль виготовляють з латуні або сталі для більшої тепловіддачі. Забір гарячої води проводиться з верхньої частини бака.
Управління подачею тепла здійснюють з допомогою вентилів, встановлених на підключених мережах і насоса опалення. При відкритті кранів на подачі і обратку, сполучених з бойлером, теплообмінник починає нагрівання. Подача і відбір води в нагрівач проводиться таким же чином.

ВАЖЛИВО. Монтаж вхідних та вихідних з’єднань з інженерними мережами проводять відповідно до вимог виробника обладнання. Зміна порядку при підключенні труб не дозволить працювати нагрівника в бажаному режимі.

Холодна вода подається в котел. Теплообмінник здійснює нагрів, після чого, завдяки тиску магістралі, забезпечується подача гарячого водопостачання споживача. В залежності від температури теплоносія системи опалення, буде забезпечено різний рівень нагріву споживаної води. Простота конструкції нагрівача непрямого типу дозволяє експлуатувати його протягом тривалого періоду часу. Відсутність інтенсивних джерел нагрівання сприяє мінімальним потребам при обслуговуванні.

Типи і модельні різновиди обладнання

Існують бойлери непрямого типу, які гріють воду тільки з допомогою теплообмінника. Але є велика кількість моделей, укомплектованих теном для використання нагрівача влітку. Ці модифікації зручні для побутового застосування і користуються великим попитом.

Ці моделі поділяють за методом встановлення:

 • Настінний – нагрівач кріплять до стіни за допомогою кронштейнів. Такий бойлер зазвичай виготовляють до 200 літрів. Можливість встановлення під стелю розширює можливості вільного простору під ним.
 • ВАЖЛИВО. Вибір кріплення і місця розташування повинні бути надійною опорою для установки обладнання. Не кожна стіна витримає 250-300 кг бічного навантаження.

 • Підлоговий варіант виконання може нагрівати більшу кількість води – до 1000 літрів. Вимагає виділеного місця або установки в окремому приміщенні господарського призначення.
 • Розрізняють бойлери також за формою бака:

  • горизонтальний – відрізняється більшою місткістю і займає багато простору;
  • вертикальний – займає мало місця, але внутрішній об’єм хотілося б збільшити.

  Важливою характеристикою, яка дозволяє споживачеві порівняти можливості бойлера, є ємність води, що нагрівається. Модельний ряд передбачає виготовлення нагрівачів непрямого типу від 75 до 1 тис. літрів. В залежності від необхідної кількості підігрітої води виробляють підбір обладнання.
  Ще однією характеристикою непрямих бойлерів є теплова потужність теплообмінника. Значення цього показника враховує швидкість нагрівання води при різній температурі теплоносія.

  Плюси і мінуси пристрої

  Кожне обладнання має свої позитивні і негативні сторони.
  Розглянемо спочатку переваги:

  • тривалий термін роботи, обумовлений простотою конструкції;
  • відсутність енергоспоживання при використанні опалювальної системи;
  • швидкий нагрів, завдяки тому, що потужність теплообмінника в рази перевищує потужність електричних тенів;
  • можливість встановлення додаткового електричного тена для всесезонного використання;
  • велика продуктивність нагрівання води.

  Тепер торкнемося недоліків:

  • залежність від роботи опалення, при його відключенні непрямі властивості теплообмінника стають незатребуваними;
  • вартість бойлерів дуже висока, тому не кожен дозволить таке задоволення у своїй обителі;
  • підлогове виконання займає велику кількість місця.

  Враховуючи постійну потребу в гарячій воді, власникам автономного опалення має сенс замислитися над можливим придбанням непрямого водонагрівача. Подолання цінового бар’єру виправдає себе за 2-3 роки, завдяки відсутності витрат при комфортному використанні обладнання.