Витрачати час на прибирання будинку люблять далеко не всі люди. Коли щільний графік роботи не дає навіть спокійно відпочити і виспатися, важко думати про те, щоб виділити годину на повноцінну прибирання. У таких випадках дуже допомагають підтримувати підлогу в прийнятному стані роботи-пилососи, яких називають також домашніми помічниками або розумними пилососами.

Принцип роботи

Зміст статті

 • Принцип роботи
  • Пристрій для збору сміття
 • Навігаційна система
  • Орієнтація за допомогою камер
  • Лазерне сканування
  • Датчики інфрачервоного світла
  • Датчики зіткнень
  • Спілкування за допомогою маяків і магнітних стрічок
 • Закінчення прибирання

Як і будь-яка інша побутова техніка, роботи-пилососи покращують свій функціонал в кожній новій моделі, і між старими пристроями даного типу і самими новими апаратами лежить чималий шлях еволюції. Перші розумні домашні помічники були практично сліпими і пересувалися буквально на дотик, а їх здатність до прибирання була далека від ідеалу. З ручним збиранням вони конкурувати зовсім не могли. Нинішні моделі, що випускаються компаніями на кшталт iRobot, Yujin Robot, Panda Robotics і Xiaomi, здатні якісно очистити практично будь-які гладкі поверхні. Вони також мають сканери і датчики для створення карти приміщення, знають, як не впасти на сходах, почистити кут або акуратно обійти перешкоду, не зіткнувшись з ним.

Пристрій для збору сміття

Виконання основного призначення робота-пилососа здійснюється за допомогою спільної роботи декількох пристроїв. У просунутих моделях прибирання може відбуватися навіть в декількох режимах, автоматично вибираються в залежності від поверхні, що очищається. Комбінований пристрій для очищення поверхні може складатися з наступних систем:

 • Щітки для збору великих і легких частинок.
 • Бічні щітки для «заметанія» сміття під пилосос.
 • Гумові щітки для збору маленьких важких частинок зразок піску.
 • Система забору повітря.
 • Пульверизатор для розприскування води в режимі вологого прибирання.
 • Пристрій для видалення вологи з поверхні.
 • Кількість щіток, які використовуються в цій техніці, в середньому варіюється від 4 до 10. Обертаючись у сторону всмоктувального пристрою, вони збирають сміття під дном робота, після чого він і потік повітря затягується в модуль фільтрації, де відбувається збір сміття і пилу. Очищене повітря знову випускається назовні.

  Важливо! необхідно тримати під контролем стан фільтрів в пилососі. Старі і зношені фільтри випускають повітря разом з великою кількістю дрібного пилу, що зменшує результативність прибирання і негативно впливає на здоров’я людей і тварин. Фільтри до будь очисних побутових приладах слід міняти по мірі зносу.

  Модуль збору сміття в залежності від конкретної моделі може включати в себе різні фільтри. В бюджетних моделях це можуть бути прості фільтри-серветки, як у звичайних пилососах, у більш просунутих – складні багатошарові фільтри HEPA, здатні утримати найдрібніший пил.

  Об’єм контейнера для сміття у різних роботизованих домашніх помічників коливається від чверті до цілої літра. Їх слід систематично очищати від пилу та інших зібраних частинок, щоб прибирання залишалася ефективною, а пристрій прослужила довше. Так як потужність в даних побутових приладах, коливається в межах 40-65 Вт, вони споживають порівняно багато енергії. Вони є автономними, працюють не безпосередньо від мережі, а від акумулюючого пристрою. Щоб зарядитися, нинішнім моделям потрібно 3-5 годин, а з повним зарядом батареї вони здатні пропрацювати 2-3 години, чого достатньо на прибирання 2-3 великих кімнат.

  Навігаційна система

  Технологій, завдяки яким пристрій розуміє розміри і форму приміщення, безліч, і вони в різних комбінаціях можуть бути присутніми в конкретних моделях. Мова йде про наступних системах:

 • Камери.
 • Лазерні датчики.
 • Інфрачервоні датчики.
 • Бампери з датчиками дотику.
 • Інфрачервоні маяки і віртуальні стіни.
 • Технології, які дозволяють роботизованому прибиральнику виконувати своє призначення, постійно розвивається і доповнюється. Найдорожчі і якісні пристрої використовують більш точні і розумні системи, можуть працювати практично без втручання людей, а також отримувати команди з пульта управління або навіть голосом.

  Орієнтація за допомогою камер

  Отримання візуальних зображень за допомогою фотокамер дає роботу можливість збирати з них щось на зразок карти, яка використовується для більш точного переміщення по будинку. Порівнюючи зроблені знімки, процесор розуміє, як виглядає дверний отвір, перешкода чи його власна база для підзарядки.

  Лазерне сканування

  За допомогою лазерних датчиків розумний пилосос здатний самостійно оцінити розміри простору, в якому він знаходиться. Ця технологія дозволяє отримувати дані про форму меблів та інших перешкодах більш точно. Використовуючи отриману при скануванні інформацію, комп’ютер усередині пристрою будує об’ємну модель кімнати, щось на зразок 3D-карти простору. Таке точне розуміння навколишнього його обстановки дає роботу здатність будувати максимально швидкий і зручний маршрут, що економить час прибирання, а отже, час роботи пристрою і його знос, таким чином, продовжуючи термін служби.

  Датчики інфрачервоного світла

  Знаходиться в передній частині пилососа система випромінювання та дослідження світу в інфрачервоному діапазоні реалізує важливу функцію – оцінка поверхонь, що перебувають у нього безпосередньо «під носом». Це потрібно для розуміння таких місць, як початок сходів, якийсь обрив або будь-яка сходинка. Поки що переміщатися по сходах ця розумна техніка не може, але зате датчики інфрачервоного світла допомагають точно визначити, де знаходиться обрив горизонтальній поверхні, щоб почистити її до самого краю і не впасти.

  Датчики зіткнень

  Бампер, розташований в передній частині пилососа, при зіткненні з перешкодою відправляє інформацію в «бортовий комп’ютер». Ця інформація містить дані про конкретній точці зіткнення по відношенню до осі корпусу робота, завдяки чому він розуміє, в яку сторону потрібно повертатися, щоб продовжувати рух.

  Спілкування за допомогою маяків і магнітних стрічок

  Коли потрібно уточнити зону, в якій повинен переміщатися даний розумний роботизований прибиральник, їх власники використовують різні додаткові пристрої. Серед таких пристроїв спеціальні інфрачервоні маяки і магнітні стрічки. Маяк може виглядати як невеликий кубик, який потрібно покласти в необхідному місці, щоб вказати роботу на якусь контрольну точку начебто входу в іншу кімнату. Магнітну стрічку кладуть на підлогу, відрізаючи якусь частину підлоги, якщо потрібно, щоб в цю частину розумний пилосос не заходив. Наприклад, у такій «відрізаною» зоні можуть грати маленькі діти, тому краще, щоб ніяка техніка не маневрувала серед них.

  Закінчення прибирання

  Коли робот вирішує, що прибирання завершена, інструкція говорить йому повернутися на базу для підзарядки. Сучасні пристрої зберігають у пам’яті карту приміщення і знають, де знаходиться їх «гараж», який являє собою невелике місце для паркування з роз’ємом для зарядки. Розумний пилосос в разі падіння рівня заряду до низького порогу здатний сам прийняти рішення повернутися, підзарядитися, після чого продовжити прибирання. У прокладанні маршруту до «гаражу» комп’ютер використовує дані про приміщення, орієнтуючись також на інфрачервоний маяк, наявний на базі в ролі маяка.

  Маленький робот на колесах, який після включення сам подорожує по всьому приміщенню і чистить підлогу, економить купу часу. Часто його використовують як засіб для підтримки порядку між повноцінними прибирання в будинку.

  Важливо! необхідно завжди пам’ятати, що будь-який з існуючих нині автоматизованих пилососів здатний лише почистити підлогу, але він не витре пил з меблів і не посуне її, щоб потрапити у важкодоступні місця. До речі, очистити підлогу під ліжком він зможе все-таки краще, ніж людина, плазуючий на четвереньках з звичайним пилососом.

  Підтримувати чистоту в житлових приміщеннях дуже важливо, так як забрудненість може сильно позначитися на здоров’ї, і цей вплив можна помітити лише з часом, коли почнеться алергія та інші прояви подразнення дихальних шляхів. Такі автоматизовані пристрої, як роботи-пилососи допомагають економити час і піклуватися про здоров’я всіх мешканців будинку.