Якщо жінка вважає важливим своє здоров’я, а тим більше здоров’я своїх майбутніх дітей, її повинно цікавити, як правильно підготуватися до вагітності, щоб народити міцного малюка.

До вагітності

Стежити за жіночим здоров’ям потрібно ще з дитинства, частина проблем дівчинці може передатися внутрішньоутробно від матері. Якщо відсутні генетичні порушення, то головними факторами, що сприяють нормальній вагітності, є міцне фізичне здоров’я, правильне харчування і відсутність стресів. На жаль, багато сучасні жінки не замислюються, як підготуватися до вагітності, а в результаті отримують порушення, які стають перешкодою на шляху до материнства.

Як зрозуміти, що організм не готовий до вагітності

Головним симптомом проблем зі здоров’ям, що заважає природного зачаття, у сімейної пари є те, що протягом пари років регулярного статевого життя без застосування контрацептивів не виходить завести дитину. Причина може критися як в проблемах зі здоров’ям дружини, так і чоловіка.

У жінок для зачаття необхідно, щоб наступила овуляція — період, в який дозріла яйцеклітина залишає фолікул яєчника і виходить у фалопієву трубу. Його тривалість становить від 1 до 2 діб. Заняття сексом за три — п’ять днів до овуляції або під час неї можуть привести до вагітності.

Жінка може мати порушення овуляції не знати про це, поки не вирішить завести дитину. Одним із симптомів овуляторної дисфункції є нерегулярність менструального циклу: він менше 21 дня або перевищує 36, або ж знаходиться в діапазоні від 21 до 36 днів, але його тривалість «скаче» від місяця до місяця.

Для спостереження за овуляцією використовуються різні методи: вимірювання базальної температури, УЗД, використання хімічних тестів, виявлення зовнішніх ознак овуляції.

Самостійно діагностувати розлад овуляторної функції, а тим більше його причину, буває важко — необхідно звертатися в медичні центри. Однак, виключивши поширені причини порушення, серед яких:

 • підвищені фізичні навантаження,
 • прийом певних медикаментів (особливо гормональних контрацептивів),
 • психологічно несприятлива ситуація,
 • захворювання, що впливають на ендокринну систему, виснаження організму,
 • ожиріння.

Ви можете підвищити свої шанси на вагітність.

Деякі жінки мають надлишок гормону андрогену, зовнішнім ознакою чого є рясний ріст волосся на ногах, передпліччях, волосяна доріжка від лобка до пупка. Інші гормональні порушення також проявляються в проблемах зі шкірою — вугрових висипаннях, надлишкової діяльності сальних залоз, себореї.

Різні інфекції, що викликають запалення жіночих статевих органах, можуть перешкоджати нормальному процесу запліднення. Часто вони не мають зовнішніх проявів, тому для їх діагностики необхідні лабораторні аналізи. Навіть якщо вийде завагітніти, наявність інфекції є фактором ризику щодо ускладнень під час виношування плоду і після дозволу від тягаря, отже, її лікування повинно бути своєчасним — в період після зачаття застосування антибіотиків та інших медикаментів вже небажано.

Вроджені вади статевих шляхів і матки або ж анатомічні зміни, що відбулися в них після операції, травми або в результаті інфекції, можуть призвести до того, що жінка не здатна зачати природним шляхом.

Як підготуватися до вагітності

Крім візиту до лікаря, який після ретельного обстеження зможе встановити, чи готова жінка виносити дитину, представниця прекрасної статі повинна самостійно подумати про те, щоб знизити фактори ризику, що загрожують нормальному протіканню вагітності. До речі, вмовити на візит до фахівця потрібно і чоловіка — адже малюк 50% генів отримає від папи.

Здорове харчування жінки

Ще до настання вагітності потрібне серйозне ставлення до свого харчування. Правильний раціон жінки дещо варіюється залежно від її віку. Зростаючий організм дівчинки вимагає надходження великої кількості поживних речовин, що включають в себе білки та жири, у тому числі тваринного походження, вуглеводи. Виснаження в дитячий період дуже небезпечно і може вплинути на можливість виношувати дитину в майбутньому.

З двадцяти до тридцяти років, коли більшість представниць прекрасної статі і стають матерями, організму потрібна велика кількість енергії, що надходить разом із складними вуглеводами, вітамінів, мікроелементів. Раціон повинен включати:

 • Фрукти і овочі (джерела вуглеводів, вітамінів, харчових волокон).
 • Злакові (багаті мікроелементами і клітковиною).
 • Молочні продукти містять кальцій, потрібні амінокислоти і вітаміни).

Після 30 років жінка все ще має хороші шанси стати матір’ю. У цей період особливу увагу слід приділяти споживання достатньої кількості кальцію, що перешкоджає руйнуванню кісток. Якщо настане довгоочікуване зачаття, слід знати, що вагітна жінка віддає плоду велику частину кальцію, що міститься в її організмі, і при дефіциті цього елемента ризикує придбати серйозні порушення здоров’я.

Варто обмежити надходження в раціон жирів, особливо тваринного походження, і солодкого, оскільки знижується швидкість обміну речовин, а значить, жирові накопичення починають відкладатися швидше, а також розвивається ризик серцево-судинних порушень, діабету і т. п.

Навіть після 40 багато представниць прекрасної статі народжують на світ чудових здорових малюків. У цьому віці необхідно ще більшу кількість продуктів, багатих кальцієм, вітаміном B12 і антиоксидантами (включіть в раціон рослинні олії — не тільки соняшникову, але і оливкова, лляна і т. п., — горіхи, натуральний шоколад). А ось тваринні жири і цукор варто отримувати в мінімумі.

Дієта для чоловіка

Якість харчування чоловіка впливає на його здатність сперматозоїдів до запліднення. Дієта повинна бути збагачена фолієвою кислотою і вітамінами групи Ст. Крім того, раціон не повинен містити великої кількості ненатуральних продуктів, алкоголю (навіть пива), синтетичних харчових добавок. Всі ці речовини впливають на ДНК чоловічих статевих клітин.

Куріння

Не вірно, що відмовлятися від сигарет потрібно в той момент, коли дізнаєшся про свою вагітність. Робити це потрібно набагато раніше, а краще взагалі не починати. Куріння взагалі дуже небезпечно для жіночого організму, і вплив цієї шкідливої звички на подальше материнство може бути досить віддаленим. Порушення менструального циклу, загальне отруєння, зниження опірності до інфекцій і запалення в статевих органах, підвищення ймовірність викидня, — все це тільки дуже короткий перелік негативних для майбутньої вагітності факторів, викликаних курінням.

Краще відучити палити і чоловіка. Те, що він має тягу до сигарет, не так страшно, однак краще, щоб хоча б на два — три місяці до зачаття він відмовився від цієї шкідливої звички. Цигарки можуть викликати зміни в ДНК сперматозоїдів, повне оновлення яких відбувається кожні три місяці. Так і пасивне куріння жінці, яка стежить за своїм здоров’ям, не потрібно.

Психологічний настрій

Дуже важливо бути психологічно готовою стати матір’ю. Вагітність і народження малюка вимагають певного стилю життя. Доведеться присвятити більшу частину часу дитині, відмовитися від гучних вечірок з алкоголем, менше подорожувати. Можливо, під загрозою опиниться кар’єра. Щоб стати хорошою матір’ю, жінка повинна виробити позитивне ставлення до подібних змін.

Вагітна жінка, часто переживає стрес, завдає шкоди плоду, розвиваються системи якого чутливо сприймають будь-які фізіологічні зміни в організмі мами, які супроводжують негативні емоції. Оволодівши прийомами психологічного розвантаження та знизивши кількість джерел стресу вдома і на роботі, жінка зможе краще виносити дитину.

Підготувати до факту батьківства стоїть і чоловіка. Щоб зберегти сім’ю після настання вагітності, а потім і народження малюка, потрібно, щоб чоловік хотів дитини. Адже на його плечі, швидше за все, ляже головна турбота про сімейному доході, крім того, йому доведеться терпіти спочатку примхи вагітної дружини, а потім приголомшуючий плач немовляти, сидіти з ним, коли жінка зайнята, змінювати брудні пелюшки і т. д. Це випробування витримують не всі.

Допомогти з особистісними проблемами і розповісти, як правильно підготуватися до вагітності, можуть сімейні консультанти.

Здоров’я вагітної жінки

Ставлення жінки, яка дізналася про те, що вона виношує дитину, до свого здоров’я показує, має здатність бути хорошою мамою.

Здорове харчування вагітної жінки

Плід споживає ті речовини, які надходять в організм матері, тому ставлення до якості їжі має бути дуже серйозним. Крім того, правильна дієта зміцнює здоров’я жінки, а значить, допомагає їй боротися з лягла на неї навантаженням.

Розрахунок кількості споживаних калорій

Незважаючи на те, що вагітна жінка має, як правило, підвищений апетит, надмірна вага в її положенні також шкідливий, як і нестача харчування. Добовий раціон у першій половині вагітності повинен становити 2100 — 2200 кКал, тобто норму для здорової молодої жінки, яка сидить на дієті. Починаючи з другої половини кількість кКал потрібно потихеньку збільшувати до 2500.

Якщо до вагітності жінка споживала більшу кількість калорій і мала надмірна вага, знижувати його вже після зачаття не варто. Рекомендується розраховувати добову потребу в енергії, виходячи з норми:

0 — 3 місяці: +5%
3 — 6 місяців: +10%
6 — 9 місяців: + 25%

Продукти, вживання яких необхідно

Раціон при вагітності повинен бути дуже якісним. Половина його, а краще, дві третіх повинна бути рослинного походження. Важливо споживання різноманітної їжі: так в організм надійде всі необхідну кількість поживних речовин.

Рекомендації з харчування для вагітних

 • Кип’ячене молоко містить вітаміни В і D, багато кальцію і кислоту Омега-3.
 • Кисломолочні продукти насичують організм кальцієм і допомагають підтримання мікрофлори кишечника.
 • Курячі яйця мають велику кількість білка, вітамінів і мікроелементів, а також хрому, допомагає при токсикозі.
 • Горіхи багаті селеном, магнієм, вітаміном Е, фитиновой і Омега-3 кислотами, вуглеводами.
 • Картопля в мундирах багата складними вуглеводами, клітковиною, вітаміном С, фолієву кислоту, калій.
 • Брокколі при можливості обов’язково включити в раціон, оскільки вони багаті вітамінами, фолієвою кислотою, залізом, кальцієм, вітамінами А, С, Е, антиоксиданти.
 • Імбир допомагає впоратися з токсикозом.

Продукти, яких слід скоротити

Вся їжа, здатна викликати алергію, не залежно від того, має майбутня мама схильність до цього порушення чи ні, має вживатися в помірних кількостях. В цю категорію потрапляють:

 • шоколад,
 • полуниця,
 • консервовані ягоди,
 • цитрусові,
 • чорні овочі,
 • екзотичні фрукти і овочі,
 • горіхи,
 • морепродукти, рибна ікра,
 • вівсяна і манна крупи,
 • некип’яченого молока.

Оскільки ці продукти багаті корисними речовинами, раціон вагітної жінки не повинен виключати їх повністю.

Що не можна їсти під час вагітності

Будь-яка їжа, що містить багато синтетичних харчових добавок, потрапляє під сувору заборону. А це — фактично всі ласощі і «фаст-фуди», які лежать на прилавках в магазинах або пропонуються в кафе. Крім того, раціон після зачаття не повинен містити:

 • кава,
 • гостре,
 • сильно засмажені страви,
 • алкоголь.

Здавалося б, вагітним взагалі не можна нічого смачного. Це не так, просто доведеться навчитися готувати домашню їжу, в якій відсутні небезпечні для плоду речовини.

Спорт і вагітність

Правильно підібрані фізичні навантаження в помірній кількості приносять користь вагітним і готують їх до пологів. Але для того, щоб знати, чи можна майбутній мамі займатися спортом, необхідно звернутися до фахівця. Є деякі обмеження, серед яких наявність сильного токсикозу, гестоз, особливості положення плоду, викидні в анамнезі, що передбачають відмову від будь-яких вправ.

Правильне харчування при вагітності