Котли — це оптимальний варіант опалення в будинках приватного сектору. Але на жаль, ті, хто вперше монтує подібні установки, відчувають деякі труднощі в процесі експлуатації. Приміром, далеко не всі користувачі знають про правила топлення за допомогою вугілля.

Як топити котел вугіллям? Ця проблема є найбільш поширеною на сьогоднішній день, а тому ми вирішили приділити їй особливу увагу у матеріалі нижче.

Принцип роботи вугільного котла

Зміст статті

 • Принцип роботи вугільного котла
 • Який вугілля можна використовувати
 • Особливості використання печі
 • Правила розпалювання вугілля і видалення золи

Як правильно топити вугіллям твердопаливний котел? Вугільний котел є гранично простою установкою, розділеної на два відділення. Перше виступає топкою, куди і кладуть паливо. У момент його горіння виділяється зола і шлаки, які потрапляють в нижній відсік.

Його потрібно очищати на регулярній основі. Дві камери розділені стандартної гратами, виготовленої з чавуну.

Як правильно топити котел вугіллям в будинку? Сучасні моделі часто комплектуються автоматикою, за допомогою якої споживач може активувати автономну роботу печі або контролювати тягу. Ну а в більш старих моделях такі дослідження відсутні, і печі будуть функціонувати за допомогою звичайної циркуляції.

Який вугілля можна використовувати

Вугілля є продуктом рослинного походження. Він включає в себе вуглеці і негорючі домішки. З них в процесі горіння утворюється зола і шлак.

На сьогоднішній день можна виділити декілька типів вугілля. Наймолодшим є лингит. Його структура досить пухка, і розламати шматочок можна легким зусиллям руки. Представлений вугілля прийнято використовувати на теплових електростанціях. А ось для розпалювання житлових будинків цей варіант, на жаль, не підійде.

Крім лингита існує ще й буре, кам’яне вугілля, а також такий варіант, як антрацит. Вони розрізняються за вологості. У бурому вона зупинилася на позначці 50%, а в антрациті даний показник не перевищує 7%.

І саме тому оптимальним варіантом для топки побутового котла стане антрацит. У процесі горіння виділяється трохи золи, що з позитивного боку впливає на працездатність опалювального приладу.

Особливості використання печі

Як правильно топити котел вугіллям? Перед розпалюванням потрібно в обов’язковому порядку перевірити працездатність приладу. У ході перевірки необхідно оглянути на наявність тріщин, розриви металу, а також перевірити внутрішній стан пристрою. Після закінчення цієї процедури можна переходити до основної частини.

Важливо! Перед розпалюванням котла потрібно видалити залишки золи, що залишилися після попереднього використання.

Правила розпалювання вугілля і видалення золи

 • На решітці розміщуємо газету. Рекомендується трохи її зім’яти.
 • Зверху папери кладемо трохи дрібних трісок у формі куреня.
 • Підпалюємо рівномірно папір.
 • Закриваємо верхній відсік і відкриваємо дверцята піддувала.
 • Після прогорання повинна утворити кірка золи, поверх якої і потрібно розмістити дрібне вугілля шаром до 15 див.
 • Як тільки прогорить дрібне вугілля, можна додавати великі шматки, укладаючи їх подушкою, висотою не більше 60 див.
 • Тепер можна насолоджуватися комфортною температурою в кімнаті, регулярно підкидаючи паливо.
 • Увага! Відкриваючи топку для завантаження палива, попередньо закривайте стулку піддувала.

  У процесі горіння нижній відсік буде наповнюватися золою і шлаками, зважаючи чого потрібно проводити регулярну очистку відділення. Дана процедура є гранично простий, і після кожного використання вугільного котла вам потрібно лише відкрити зольник, і очистити його від вмісту за допомогою спеціальної лопатки. При цьому очищати обладнання рекомендується після повного його охолодження.

  А якщо очищення потрібно в процесі роботи котла, рекомендується надягати одяг з довгими рукавами і рукавички, для запобігання опіків.