Здавалося б, що значить «правильно» топити котел дровами? Що тут складного, кидай собі дрова в топку, поки вугілля не охололи, і весь процес. Виявляється, не так все просто. Наскільки ефективно працює котел — в першу чергу залежить не від його конструкції. В першу чергу результат його роботи, як і економічність, залежить від якості використовуваного палива. Важлива не тільки деревина, але і те, суха вона або сира, стан заслінок і дроселів. Про нюанси експлуатації твердопаливних котлів буде розказано в рамках статті.

Як працює твердопаливний котел на дровах

Зміст статті

 • Як працює твердопаливний котел на дровах
 • Як топити твердопаливний котел дровами
  • Які дрова вибрати
  • Правильна послідовність дій
 • Особливості роботи з котлом на дровах

Котел працює наступним чином:

 • В результаті згоряння деревини в топці, виділяється певна кількість тепла, різне для різних порід.
 • Тепло йде на нагрів бака з водою, розташований над топкою.
 • Вода циркулює по трубопроводу від бака до батарей опалення і назад по закритому контуру. Циркуляція може бути як природною (при розташуванні труб під невеликим ухилом), так і примусовою, за допомогою циркуляційного насоса.
 • Продукти згоряння відводяться за допомогою димоходу на вулицю. Для того щоб тяга була нормальною, вертикальна частина димоходу робиться заввишки три і більше трьох метрів.
 • Інтенсивність горіння регулюється за допомогою заслінок топки і димаря.

Важливо!

Опалювальний блок обладнають системою безпеки для аварійного скидання тиску при перегріві. Якщо цього не зробити, котел стає небезпечним в експлуатації.

Як топити твердопаливний котел дровами

Перш ніж почати топити, необхідно грамотно зробити розтопку, якщо ж її проігнорувати, дим може почати просочуватися в оселі. Для різних стадій процесу краще підходять різні види деревини, розмір дров в даному випадку теж має значення.

Які дрова вибрати

Рекомендується топити добре просушеної деревиною, а на її сортах варто зупинитися окремо.

 • Береза — дає багато тепла, довго горить, але в процесі згоряння від неї залишається велика кількість дьогтю на стінах димоходу.

 • Вільха — дає в півтора рази менше тепла, ніж береза, але практично не залишає сажі. Добре підходить для розпалювання, оскільки легко запалюється.

 • Осика також не дає сажі, і виділяє мало тепла, її також доцільно застосовувати в якості розтоплення.

 • Сосна горить жарко, але містить багато смоли і дає велику кількість сажі. Ялинові дрова горять жаркіше, ніж соснові, виділяючи при цьому меншу кількість сажі.

 • Тополя, виділяючи багато тепла, дуже швидко вигоряє.

 • Яблуня і груша дають багато спека, хороші вугілля, але вузлуваті і погано колються.

 • Дуб, ясен і бук щільні і тверді, колються важко. При згорянні виділяють багато тепла, сажі дають небагато. У продажу зустрічаються нечасто.

З урахуванням перерахованих вище властивостей підбирають дрова для розпалу, так і для безпосередньо топки котла.

Правильна послідовність дій

Починають процес з чищення зольника і подальшої розтоплення. За часом ця стадія може тривати близько години. Зміст розпалювання полягає в прогрівання топки і димаря для створення достатньої тяги. Складність і тривалість процесу обумовлена формою димоходу і наявністю в ньому горизонтальних ділянок.

Як розпалювання застосовується зіжмаканий папір, кора, дрібна тріска. Потім підкладають тонкі поліна. Після їх займання потроху додають дрова до половини завантаження топки. Заслінки піддувала й димоходу в процесі розпалювання широко відкривають для забезпечення хорошого струму повітря. Також рекомендується відкрити вікна у приміщенні для посилення припливу свіжого повітря. Після того як полум’я добре розгориться, заслінки прикривають наполовину.

Після достатнього прогрівання, починають здійснювати повні закладки, при цьому швидкість їх прогорання обумовлена породою деревини та положення заслінок.

На замітку!

Для автоматизації процесу регулювання застосовують термостатичні регулятори тяги та вентилятори з контролерами, оснащеними датчиком температури. Дані пристрої дозволяють значно спростити управління температурою і підвищити ККД котла.

Особливості роботи з котлом на дровах

На відміну від пристроїв, що працюють на рідкому паливі або на газі, дров’яні котли не віддають тепло в приміщення рівномірно, це пов’язано з особливістю процесу горіння. В середині процесу виділяється значно більше тепла, ніж на початку і в кінці. Більш або менш вирівняти кількість видається тепла дають заслінки на піддувалі і на димарі.