Мати власну окрему квартиру, мабуть, найбільша мрія багатьох молодих сімей. Але, як це зробити, в умовах обмеженості сімейного бюджету. Сьогодні, одним з виходів купівлі власного житла, може стати використання материнського капіталу. Його видають один раз сім’ям, у яких з’являється другий і наступні діти у вигляді уніфікованого сертифіката. Після отримання документа батьки вправі розпорядитися ним, залишивши кошти на навчання або підвищення майбутньої пенсії матері. Але, найчастіше кошти материнського капіталу спрямовуються на придбання житла або покриття вже наявного житлового кредиту. У цій статті поговоримо про те, як придбати квартиру по материнському капіталу з іпотекою.

Порядок оформлення іпотеки на покупку квартири з застосуванням материнського капіталу

З 2015 року згідно з нововведеннями в законодавстві при купівлі квартири по іпотеці кошти по сертифікату можна використовувати, не чекаючи досягнення дитиною трирічного віку. Крім того, материнський капітал може бути використаний в якості початкового внеску як всією сумою повністю, так і частково.

Після отримання сертифіката на руки можна сміливо шукати підходящий варіант житла, але краще відразу зупинитися на кількох квартирах, так як згодом деякі з них можуть не пройти за умовами іпотечного кредитування. Потім власнику документа, отриманого в ПФР, слід відправитися в банк (або банки) для уточнення кредитних варіантів і можливості використання материнського капіталу.

В кредитній установі розглянуть умови потенційного позичальника і проведуть різноманітні розрахунки позики. Для цього фахівцям банку потрібно надати ряд документів:

 • власний паспорт, паспорт чоловіка;
 • довідки про склад сім’ї та про доходи її членів;
 • копії трудових книжок;
 • копію сертифіката;
 • довідку з ПФР про відсутність факту використання сертифіката.

Якщо фахівець банку визначить можливість отримання конкретної сім’єю іпотеки, то на підставі наданих документів він оформить заявку на розгляд цього питання на рівні банку. Зазвичай, рішення про видачу іпотечного кредиту, приймається протягом одного тижня.

Після отримання позитивної відповіді від кредитної установи, власник сертифіката може починати оформляти купівлю обраної квартири або зайнятися пошуком інших підходящих варіантів. Важливо тільки враховувати, що в кожному банку є свої тимчасові обмеження на час дії схвалення іпотеки.

Подальші дії щодо оформлення покупки квартири в іпотеку з використанням материнського капіталу вкладаються в наступний порядок:

 • Оформляється страховка життя.
 • Проводитися оцінка купується житлової площі.
 • Придбана квартира передається в заставу банку за відповідним договором.
 • Укладається іпотечний договір з покупцем, після чого на вказаний ним розрахунковий рахунок банк переводить кошти в сумі вартості житла.
 • Протягом певного терміну позичальник зобов’язаний звернутися у відділення ПФР з уніфікованим заявою на перерахування повної чи часткової суми за сертифікатом у конкретний банк. Щоб операція по покриттю початкового внеску материнським капіталом була завершена, спеціаліста Пенсійного фонду надаються документи:

  • СНІЛС;
  • копії кредитного та іпотечного договорів;
  • оригінал документа від нотаріуса, в якому підтверджується зобов’язання оформлення майбутньої нерухомості в рівних частках на всіх членів сім’ї.

  В іпотеку із застосуванням материнського капіталу можна придбати житло в споруджуваному будинку. Тільки в цьому випадку в ПФР надається ще й оформлений із забудовником договір участі в пайовому будівництві.