Як прищепити маляті відповідальність і необхідні вміння?

Будь-який батько розуміє необхідність виховувати свою дитину. Цілком очевидно нерозуміння дитиною почуття відповідальності і самостійності, адже з самого народження він залежить від своїх батьків. Однак, чим старше стає дитина, тим складніше йому обходитися без цих рис характеру, тому прищеплювати їх потрібно з самого дитинства.

Що ж таке відповідальність?

Як прищепити маляті відповідальність і необхідні вміння?

Для початку дитині слід пояснити, що таке відповідальність і навіщо вона потрібна. Крім того, потрібно подавати приклад дитині, адже порожні слова на нього не подіють.

Навіть маленьких дітей можна навчити відповідальності. Для початку потрібно розмежувати для себе види відповідальності.

 • Здоровий спосіб життя. Діти повинні усвідомлювати, що для їх організму корисно, а що шкідливо. Їм слід пояснити, що робити, щоб не нашкодити собі і не захворіти. Навіть найменші дітки можуть засвоїти, що, не надівши шапку, на морозі легко застудитися, а якщо стрибнути з висоти, можна сильно вдаритися або навіть щось собі зламати.
  Також важливо пояснити дитині, що заняття спортом і правильне харчування дуже добре впливають на його здоров’я. Варто враховувати, що іноді діти не прислухаються до слів дорослих і продовжують вчитися лише на власних помилках, тому на перших порах слід контролювати, також необхідно правильно харчуватися і самим, показуючи приклад.
 • Дбайливе ставлення до всього живого. Дитина повинна розуміти, як поводитися з іншими людьми і з тваринами. Варто звертати увагу, якщо дитинка навмисне робить комусь боляче чи неприємно. Так що потрібно пояснити йому, як поводитися зі старшими, з ровесниками, як вести себе з домашніми вихованцями. Однак не можна забувати про его малюка і його власних правах, які порушувати не варто.
 • Ставлення до речей. Необхідно навчити дбайливо поводитися з речами, не тільки з власними, але й чужими. Адже спершу діти не розуміють, що речі не виростають на деревах, а дістаються працею його батьків, бо це потрібно пояснити.
 • Обіцянки і вчинки. Найчастіше саме ця частина дається дітям складніше всього. Важливо донести до дитини необхідність стримувати дані обіцянки, ніколи не перекладати свою провину на кого-небудь ще, вміти визнавати свої помилки і здатність відстоювати свою точку зору.
 • Допомога по дому

  Як прищепити маляті відповідальність і необхідні вміння?

  Бажано привчити малюка допомагати дорослим по дому. Не варто вимагати від нього занадто багато чого, проте трохи допомогти в прання і прибирання він здатний і буде тільки радий бути корисним, особливо якщо перетворити це в невелику гру і, можливо, винагородити його, наприклад, солодким або пообіцяти прогулянку по парку або похід в зоопарк. Однак, не потрібно давати дитині за допомогу гроші або обіцяти нові іграшки, адже в майбутньому він може почати вимагати гроші за допомогу або нові іграшки постійно і у великих кількостях.

  Звичайно ж таким чином прибирання по будинку займе більше часу, також може постраждати і якість прибирання, адже не завжди дітки роблять все як потрібно. Варто враховувати, що це допоможе провести більше часу з улюбленим чадом і при тому – навчити новим корисним навичкам, які неодмінно стануть у нагоді в подальшому житті.

  Іноді діти не справляються належним чином з домашніми справами через свою недосвідченість або роблять це не зовсім якісно. Ні в якому разі не можна карати за це, адже малюк спробував, старався і хотів допомогти. Бажано похвалити його і терпеливо роз’яснити, як і що потрібно робити.

  Вміння

  Як прищепити маляті відповідальність і необхідні вміння?

  Варто допомогти дитині в розвитку необхідних для життя навичок. Навіть маленькі діти здатні прибрати за собою тарілку і зібрати розкидані олівці і ручки. Відбуватися збільшення щоденних обов’язків має поступово. Не потрібно просити відразу занадто багато і займати улюбленої дитини на півдня, адже так легко геть відбити будь-яке бажання сина або дочки допомагати дорослим, також легко розвинути страх до відповідальності і ненависть до праці. Але і звикати до того, що все за нього роблять дорослі малюкові теж не можна.

  Дуже допомагають у виробленні у дітей відповідальності з тваринами.

  Часто діти просять батьків купити їм вихованця. Не обов’язково купувати кота або собаку. Досить папужки або хом’ячка.

  З покупкою тварини у людини виробляється не тільки вміння чистити клітку і годувати його, але з’являється вміння правильно поводитися з твариною. Потрібно відразу пояснити малюкові, що за звірятко відповідає саме він. У відповідь батьки часто чують обіцянки доглядати за ними кожен день, але нерідко трапляється, що через місяць-другий дитина поступово припиняє виконувати свої обов’язки. В такому разі не можна давати слабини і знімати з сина чи доньки цей обов’язок. Варто нагадати дитині про це і пояснити, що буде з бідним тваринам, якщо за ним не доглядати.

  Без вказівок

  Як прищепити маляті відповідальність і необхідні вміння?

  Ніхто не любить, коли йому вказують. Та й навіщо це робити, коли куди більш дієвими виявляються прохання. Потрібно погодитися, переконливіше звучить «Прибери будь ласка свій конструктор, а то ми можемо випадково наступити і зламати його!» ніж «Я сказала швидко прибери свій конструктор!»

  Не потрібно опускати руки

  Не варто брати на себе відповідальність, коли дитина в чомусь винен. Часом і нешкідливі виправдання «Це не я розбив вазу, це кіт» здатні розвинути в дитині звичку брехати і перекладати провину на когось іншого, уникнувши тим самим, справедливого покарання.

  Дуже важливо терпіння. Не завжди вдається домогтися бажаних результатів з першого разу, але не варто здаватися, адже будь-якій дитині можна прищепити відповідальність, просто з деякими потрібно довше попрацювати.