Як привчити дитину до горщика і відучити від підгузників?

Перше, що повинні зробити батьки, які вирішили познайомити малюка з горщиком, це зрозуміти, наскільки психологічно він розвинений. Друге – запастися терпінням, тому що процес привчання може зайняти досить багато часу.

Саме найкращий час для привчання до горщика – 1,5 — 2 року, коли дитина психологічно і фізично готовий. До півтора років дитина ще не віддає собі звіту в наповненості кишечника і сечового міхура. І якщо привчити його до горщика раніше, то це буде рефлексом (посадили – пописав), а не свідомим вчинком. До того ж, темп розвитку у кожної дитини свій, тому краще почекати, коли у дитини з’являться певні навички, які будуть сприяти швидкому привчання до горщика.

Отже, до моменту початку привчання до горщика дитина повинен уміти:

 • нагинатися, сідати навпочіпки, а після самостійно вставати;
 • брати дрібні речі з підлоги і розкладати їх по місцях;
 • розуміти про що з ним говорить дорослий і вміти домовлятися;
 • повідомляти про своїх потребах і бажаннях;
 • не писатися під час неспання близько 2-х годин і під час денного сну;
 • відчувати дискомфорт від мокрого і забрудненого білизни.

 

Важливо все пояснити

Як привчити дитину до горщика і відучити від підгузників?

Не варто відразу ж намагатися посадити дитину на горщик, спочатку можна пояснити дитині, що він став великим і тепер буде ходити в туалет не в підгузник, а як доросла і що для цього у нього буде свій власний горщик. Слід також розповісти малюкові, навіщо потрібен цей предмет, не зайвим буде показати, як улюблений ведмедик сидить на горщику, розповісти, що якщо писати в горщик, то штанці будуть залишатися сухими. Якщо до цього моменту малюк ходив у підгузниках, тепер його потрібно одягнути в труси.

Добре, якщо деякий час вдень він буде залишатися зовсім нагого, щоб познайомитися зі своїм тілом і зрозуміти, як він пісяє і какає. Це допоможе йому усвідомити, як брудняться і намокають штани. Але дитина не відразу зрозуміє, навіщо його садять на горщик, і може не лише не використовувати його за призначенням, але і почати плакати і упиратися, у цьому випадку дитину категорично не можна лаяти і карати, треба проявити розуміння.

Не потрібно сильно наполягати інакше це викличе протест і привчання до горщика затягнеться. При перших вдалих спробах сходити на горщик потрібно хвалити малюка і говорити слова схвалення. Важливо в період привчання уважно стежити за дитиною, щоб вчасно помітити, коли він захоче в туалет і негайно запропонувати йому горщик.

Також слід висаджувати дитину на горщик після сну, їжі і перед прогулянкою. З часом, при такій поведінці батьків, малюк почне розуміти призначення горщика. Якщо ж дитина ні при яких умовах не погоджується сидіти на горщику, варто залишити це питання і повернутися до нього через пару тижнів. До того ж не слід починати привчання до горщика, коли у дитини ріжуться зуби або якщо він хворий. Горщик повинен бути в легкодоступному для дитини місці.

Вибір горщика

Як привчити дитину до горщика і відучити від підгузників?

Чимало запитань у батьків викликає і вибір самого горщика. Сьогодні легко загубитися серед різних кольорів, форм і моделей горщиків, адже магазини надають величезний вибір, але є кілька основних варіантів:

 • краще віддати перевагу горщикам з пластмаси, ніж металевим або керамічним, т. к. вони не такі холодні, а надмірний холод буде приносити додатковий дискомфорт;
 • стійкість, також важливий параметр, дитина може зовсім відмовитися від горщика, на якому зовсім не можна ворушитися, щоб не впасти;
 • не рекомендується купувати музичні горщики, так як дитина може думати, що це іграшка;
 • для хлопчиків потрібні горщики овальної форми з виступом спереду, а дівчаткам круглої, у зв’язку анатомічними особливостями;
 • в поїздку краще взяти горщик з кришкою.

Як відучити дитину від підгузків

Як привчити дитину до горщика і відучити від підгузників?

Наступним етапом після знайомства з горщиком, слід відучити дитину від підгузника і в нічний час.

Не варто знімати памперс вночі в перший же день привчання до горщика, дитині потрібно час, щоб чітко засвоїти нове правило і звикнути до нього.

Коли горщик перестане бути проблемою для малюка, можна замислитися про туалеті в нічний час. Можливо, коли горщик стане невід’ємною частиною денного часу, малюк самостійно перестане писати по ночах, але так відбувається не з усіма дітьми. Не потрібно будити дитину вночі для походу на горщик, він може звикнути і не стане прокидатися сам.

Краще запастися предметами, зробленими спеціально на допомогу батькам, наприклад: вбираючими пелюшками, клейонкою з простирадлом або спеціальними памперсами-трусиками, які не протікають, але не мають поглинаючого шару. Ці речі допоможуть дитині відчути дискомфорт від сечовипускання під час нічного сну і він, з часом, почне прокидатися і ходити на горщик сам. Разом з цим варто перед сном скоротити вживання рідини і висаджувати дитину на горщик.

Привчання малюка до горщика рідко буває швидким, але чим більше розуміння і терпіння проявлять батьки, тим безболісніше буде перехід дитини до нового порядку в будинку.