Як проходить вінчання в церкві?

У дореволюційні роки реєстрацією актів цивільного стану в нашій країні займалися храми. У радянський період стало прийнято укладати шлюби у Рагсах, а гарний церковний обряд вінчання був забутий. Тепер ця традиція відроджується.

Правила вінчання в православній церкві відрізняються від тих, що передбачені при світському укладення шлюбу, – про це слід знати молодим парам, які вирішили освятити свій союз в храмі.

Багато людей цікавляться: для чого потрібно вінчання в церкві? Як проходить вінчання в церкві, як вибрати церкви для вінчання, скільки коштує вінчання в церкві? Ми відповімо на ці та інші питання.

Які правила щодо вінчання в церкві?

Правила вінчання визначаються православним церковним статутом. Згідно йому, шлюби не укладаються під час багатоденних церковних постів – Різдвяний, Великого, Петрова і Успенського.

Весілля у піст у давнину не грали, навіть зачаття дитини в цей період вважалося гріхом. Адже мета посту – очищення духовне і тілесне. Ці традиції дотримуються вірянами по сей день.

Також вінчання не проводяться у Сирну седмицю, Великодню седмицю, період від Різдва Христового до Богоявлення (Святки).

Не прийнято здійснювати шлюби в суботу; напередодні дванадесятих, великих і храмових свят та у святкові дні:

  • Стрітення (15 лютого),
  • Вознесіння Господнє,
  • Трійцю,
  • Усікновення глави Іоанна Предтечі (11 вересня) ,
  • Різдво Пресвятої Богородиці (21 вересня),
  • Воздвиження Хреста Господнього (28 вересня),
  • Покров Пресвятої Богородиці (13 жовтня).

Також заборона стосується вівторках і четвергах – напередодні пісних середи і п’ятниці.

Заборонені та дозволені дні проведення обряду вінчання визначаються щорічним церковним календарем. Що ж стосується реєстрації шлюбу в Рагсі, то, згідно з чинним законодавством, ніяких обмежень тут немає, і ви можете зареєструвати свій шлюб у будь-який день.

Враховуйте, що обряд в храмі проводиться тільки після укладання офіційного шлюбу в Загсі. Правила вінчання в православній церкві також припускають, що нареченому і нареченій має бути більше 18 років, вони не повинні припадати один одному кровними родичами або складатися в церковному спорідненість (бути хрещеними або кумами).

Венчающиеся повинні бути хрещеними православними християнами. Іноді допускається вінчання з християнами інших конфесій – католиками, лютеранами, протестантами, але проведення цього обряду з нехрещеними людьми, мусульманами, буддистами або представниками іншої віри неможливо.

Врахуйте, що розірвати церковний шлюб вкрай складно, тому варто поставитися до його укладення з усією серйозністю і відповідальністю.

Для чого потрібно вінчання в церкві?

Вінчаючи чоловіка і жінку, які вступають у шлюб, церква освячує і благословляє їх союз. Вважається, що такий шлюб, який благословляють вищі сили, буде вдалим і міцним.

Після того, як наречений і наречена вибрали церкви для вінчання, обговорили зі священиком, скільки коштує вінчання в церкві, їм потрібно витримати піст в 2-3 дні, висповідатися й причаститися Святих Тайн. Враховуйте, що напередодні причастя і вінчання не можна вживати спиртне і бути в інтимній близькості.

Як проходить вінчання в церкві?

Для проведення цього обряду потрібно приготувати дві ікони – Спасителя і Божої Матері, якими під час таїнства священнослужитель благословить молодят. Після здійснення обряду ці ікони розміщують у будинку молодих подружжя, бажано в Червоному кутку.

За старовинною традицією для вінчання також потрібні золоте (для нареченого) і срібне (для нареченої) кільця, хоча можна використовувати тільки золоті або срібні. Згідно з правилами вінчання в православній церкві, треба купити свічки, приготувати два невеликих хустки, якими наречений і наречена обгорнутий свічки, щоб віск не обпалював їх руки під час проведення обряду.

Крім того, будуть потрібні білі рушники, одним з яких молодятам перев’язують руки, а інше стелять їм під ноги. Згідно з повір’ям, потрібно вибирати рушники із зображенням кілець або пари птахів: з геометричним візерунком або рослинним орнаментом по краях.

Центр полотна – символічне Боже місце – повинен бути чистим. Також для проведення обряду купують червоні кріплені вина «Кагор» або «Херес».

Сукня нареченої має бути досить скромним, а якщо воно занадто відкритий, потрібно накинути на нього зверху накидку. Голову нареченої та інших жінок, присутніх на вінчанні, повинні покривати головні убори.

В якості свідків зазвичай запрошують складається в шлюбі пару з дітьми, бажано венчанную. Це повинні бути хрещені люди, знайомі з церковними правилами.

Враховуйте, що свідкам доведеться тримати вінці над головами наречених, тому краще запрошувати для цієї ролі досить міцних і відповідних по зростанню людей. Якщо ви хочете відобразити вінчання на відеоплівку, потрібно отримати на це дозвіл священика.

Як вибрати церкви для вінчання, кожна пара вирішує індивідуально. Побувайте в різних храмах, поговоріть зі священнослужителями, щоб вам легше було зробити такий вибір.

Обряд проводиться безкоштовно, однак прийнято залишати при цьому в храмах пожертвування. Скільки коштує вінчання в церкві, в кожному храмі вирішується в індивідуальному порядку. Зазвичай ця сума становить від 500 до 1500 рублів. Ви можете обговорити зі священиком, який підношення є для вас посильним.

Під час проведення обряду вінчання у церкві наречена повинна знаходитися зліва від нареченого. Перед входом до храму священик тричі благословляє пару і вручає їй запалені свічки. Згідно з правилами, виконується при вінчанні у церкві, їх потрібно тримати в лівих руках, щоб праві руки були вільні – для хрещення. Це потрібно робити тоді, коли хреститься священик.

Прочитавши молитву, священик одягає кільце на палець нареченого. Потім наречений з нареченою тричі змінюються кільцями. Священик веде молодих у центр храму, зупиняє перед аналоєм і читає молитви.

Потім нареченим дають поцілувати вінці і вінчальні ікони, наречена і наречений тричі надпивають церковне вино з чаші. На закінчення обряду подружжя тричі обводять навколо аналоя. Після цього вони приймають привітання від друзів і родичів.