Доброго всім часу доби! Сьогодні поговоримо про стерилізації банок. Для чого потрібно це робити? Якщо ви вирішите закрутити заготовки не простерилізований, то у ваших заготовках можуть розвинутися різні бактерії, чому продукт зіпсується і вся робота нанівець.

Стерилізувати можна різними способами: в духовці, мікрохвильовій печі, на водяній бані і пр.

Здавалося б в самому процесі стерилізації немає нічого складного. Проте, якщо зробити щось не так, то може нічого не вийти.

Зміст:

  • Як стерилізувати банки в газовій духовці
  • Стерилізуємо в електричній духовці
  • Як стерилізувати склотару в мікрохвильовці
  • Процес стерилізації на водяній бані
  • Як стерилізувати банки в каструлі з водою
  • Відео — 5 способів стерилізації

Тому першим кроком є правильний вибір банок. Головне, що б вони були цілими, на склі ні тріщин, ні навіть дрібних сколів. Підготовлені банки ретельно миють з господарським милом або содою. Потім їх обполіскують у воді. І ось тепер вже приступаємо до стерилізації.

Як стерилізувати банки в газовій духовці

У багатьох з нас на кухні стоять газові плити з духовкою, а тому розглянемо на початку, спосіб стерилізації саме в них.

Чим добре стерилізувати в духовці? А тим, що їх там можна розмістити відразу кілька штук. Звичайно, якщо заготовок мало, тоді краще застосувати водяну баню, або ж просто прокип’ятити баночку в каструлі з водою. Але коли передбачається велика кількість заготовок, духовка просто незамінна.

Готові, промиті банки з милом або содою ставимо в духовку. Причому тут теж є своя невелика хитрість: вологі ставляться дном вниз, а сухі дном вгору. Розігрівати духовку перед стерилізацією – не рекомендується. Вони холодні і можуть лопнути.

Банки прогріваємо поступово, поки температура не підніметься до 150 градусів, витримуються в духовці від 10 до 15 хвилин, після чого вимикаємо газ, даємо трохи охолонути. Для трьох літрових банок потрібно збільшити вдвічі.

Після обробки дістаємо ємності ганчіркою або рукавицями-прихватками. Якщо час і температура витримані правильно, то банки не лопнуть.

Кришки в духовці стерилізуються тільки металеві, капронові кип’ятять у воді.

Стерилізуємо в електричній духовці

В електричній духовці проводити обробку краще. Температура піднімається більш плавно, ніж у газовій. Крім того, банки при цьому не пересушується, а тому не лопаються.

Підготовка стеклобанок аналогічна, розставляємо їх в духовці так само: вологі ставляться дном вниз, а сухі дном вгору. Якщо великі банки, наприклад, трилітрові не входять в духовку стоячи, то їх кладуть на бік.

Температура відразу виставляється 150 градусів, тобто спостерігати за нею не треба. Маленькі банки обробляються 10 хвилин, великі – 15 хвилин.

Після закінчення стерилізації банки виймаються за допомогою прихваток, ставляться горлом вниз на стіл. Що б вони швидко не остигали, поки ви закатываете першу банку, інші накриваються рушником.

Як стерилізувати склотару в мікрохвильовці

Проводити термообробку банок в мікрохвильовці порівняно з духовкою зручніше в тому плані, що все відбувається швидше. Однак, є свої недоліки. Багато банок вже не поставиш, маленьких до 3-4, а великих і того менше. Трилітрові взагалі по одній поміщаються боком.

Але, якщо у вас достатньо часу, тоді приступаємо. Банки ретельно миють, попередньо перевіряються на відсутність тріщин і сколів.

Після цього розміщуємо їх в мікрохвильовій печі, закриваємо, виставляємо час на три хвилини.

Є ще один цікавий спосіб — це стерилізація на пару. У центрі обертається тарілки ставимо склянку з водою, а навколо нього – баночки. Таймер виставляється на п’ять хвилин. По закінченні обробки акуратно дістаємо і починаємо заготовку.

Якщо в духовці разом з банками можна обробляти і металеві кришки, то в мікрохвильовці цього робити не можна.

Наступні два способи є одним з поширених і часто використовуваних. Особливо, якщо заготовок не так багато.

Процес стерилізації на водяній бані

Перший спосіб дещо специфічний. Тут необхідно мати або пароварку, або спеціальні насадки.

Стерилізація на пару — це застосування для обробки такої ось пароварки. Можна скористатися спеціальними металевими накладками на каструлю з отворами, в які вставляється горло банки.

Якщо ж у вас немає нічого підходящого під рукою, то згодиться і плоский друшляк. В крайньому випадку, можна звичайно і так

Однак, для рук це буде не зовсім добре. Краще вже придбати накладки, тим більше, що при їх використанні процес стерилізації буде набагато якісніше.

У каструлю наливається вода. ставитися грітися. Банки готуються аналогічно, як і в попередніх методах стерилізації, після чого встановлюють шийкою вниз. Час для стерилізації на пару засікається з моменту закипання води.

Маленькі банки до півлітра витримуються п’ять хвилин, до літра – 10 хвилин, великі від 15 до 20 хвилин.

До речі є ще один оригінальний спосіб – стерилізація з використанням чайника.

Якщо банку маленька, її можна надіти на носик чайника. Час стерилізації залишається колишнім.

Як стерилізувати банки в каструлі з водою

Мабуть, це один з найпопулярніших способів, який застосовувався одним з перших, і застосовується до цих пір.

Процес полягає в тому, що в каструлі з водою кип’ятяться невеликі банки, причому туди кладуться і кришки. Це зручно для півлітрових і літрових банок. Навряд чи ви знайдете каструлю, куди можна помістити трилітрові банки.

Робиться все дуже просто. У каструлю шийкою вгору виставляються банки, наливається вода сантиметра на півтора вище кромки горлечка. Після закипання, витримуються протягом 15 хвилин.

Після цього банки акуратно дістати, дати повністю стекти воді і готуються до закатці.

Ось і весь процес стерилізації, як бачите, нічого складного немає.

Відео — 5 способів стерилізації

Всім успіхів!