В період закоханості і романтичних залицянь у багатьох пар створюється враження, що попереду щасливе і довге життя. Але ось відзвучав марш Мендельсона, позаду солодкий медовий місяць – і настають сірі будні, здатні зруйнувати сімейну ідилію. Не всі витримують таке випробування, а щоб з гідністю його пройти і уникнути розлучення, корисно дізнатися, як урізноманітнити сімейне життя.

Підводні камені

З негативною стороною сімейних криз знайомиться кожна пара без винятку. Проте одні навіть до старості зберігають іскорки любові в очах і теплоту один до одного в душі, а для інших єдиним виходом стає розлучення і пошук нового партнера. Вийти з життєвої бурі без втрат і зберегти почуття цілком реально. Психологами розписані кризи сімейного життя за роками, тому залишається до них підготуватися:

 • Перший рік. Притирання в побуті рідко проходить гладко і без проблем: дають про себе знати особисті звички, манера поведінки і вміння знаходити компроміс. Безцінним помічником може стати досвід власних батьків, оскільки діти на підсвідомому рівні переймають домашній сценарій. Бажано обговорювати всі проблеми, не замикаючись у собі і не влаштовуючи гри в мовчанку.
 • Третій рік. Сімейне життя переходить на інший рівень, оскільки в цей період найчастіше у пари з’являється малюк. До ролі чоловіка і дружини додається роль дбайливих і відповідальних батьків. Жінка переносить цю кризу легше, оскільки поглинена дитиною і господарством, а чоловік може відчувати дефіцит уваги з її боку. З’являється роздратованість, незадоволення, а й у дружини іноді виникає втому, що переходить в різкі претензії. Важливо організувати правильний сімейний відпочинок втрьох: виходити на прогулянки, приймати гостей, не забувати про себе і другій половинці.
 • П’ятий рік. Жінка виходить з декрету і починає крутитися, подібно білку в колесі, щиро вважаючи, що весь будинок тримається на її тендітних плечах. Необхідно розумно розподілити обов’язки по господарству і час, обговорюючи спокійним тоном гострі моменти.
 • Сьомий рік. Зворотна сторона сімейного життя здасться на цьому етапі найскладнішою з-за сірої одноманітності. Кожен наступний день схожий на попередній, почуття перейшли в звичку або майже згасли. Основною небезпекою стає поява захоплення на стороні. І якщо дружина влаштовує такий стан речей, коли вдома стабільність, а у коханки вибух емоцій, то жінка може і піти до палкому воздыхателю.
 • Чотирнадцятий рік. Криза накриває з головою і б’є по всіх фронтах: дитина переживає перехідний етап, а у батьків проблеми середнього віку. Сімейне життя бачиться тільки в темних тонах, хочеться змін — і самих різких. Не варто рубати з плеча і приймати відчайдушні рішення. Бажано згадати себе у віці дитини і не повторювати помилок власних батьків. Нові цікаві курси, вилазки на природу, активний сімейний відпочинок – і хандра пройде сама собою.
 • Криза спорожнілого гніздечка. Син одружився, дочка вийшла заміж, подружжя надані самим собі. Здавалося б, стільки клопоту відразу звалилася з плечей, але не завжди таке полегшення йде на користь. Приходить усвідомлення, що відсутні спільні теми для розмови, зате з’явилася сила-силенна вільного часу, яким не всі здатні розпорядитися з розумом. Ситуація може ускладнитися, якщо всі попередні роки подружжя жили кожен своїм власним життям, за звичкою, не звертаючи особливої уваги на потреби і бажання партнера. Слід спробувати створити або знайти точки зіткнень.
 • Щасливе подружжя нікому не дається просто так – це важкий і щоденна праця з обох сторін. Доведеться планувати сімейний відпочинок, робити захоплюючими вечора і вкладати душу у відносини.

  Рекомендації для перших років

  Стануть відносини для пари рутиною чи ні – залежить виключно від них. Помилково стежити за тим, що робить партнер, і наскільки викладається в сім’ї, відповідаючи такою ж віддачею. Почуття не підуть, поки живе бажання віддавати більше, ніж брати. А урізноманітнити подружні будні допоможе декілька порад:

  • Традиції. Навіть якщо сімейне життя батьків нічим таким не відрізнялася, це не привід відмовлятися від незвичайного експерименту. Особливі правила і звички можна передати майбутнім поколінням: спільне приготування вечері, приємний сніданок у постіль, недільний сімейний обід. Вранці можна налаштуватися на позитивний лад, ввечері обговорити плани, а у вихідний відмінно провести час у колі численних родичів.
  • Романтичні нотки. Холодне шампанське та вечеря при свічках можуть здатися банальними тим, хто не пробував втілити це в життя. Трапеза напевно закінчиться пристрасними обіймами, а розслабляючий сімейний відпочинок ніколи не буде зайвим.
  • Приємні дрібниці. Записка, залишена на дверцятах холодильника, милий подарунок, увагу і питання про минулий день – з цих невеликих цеглинок вишикується міцний фундамент подружнього щастя.
  • Зовнішній вигляд. Штамп в паспорті не є гарантією того, що партнер буде вічно палати пристрастю і нікуди не дінеться. Якщо нехтувати елементарними правилами гігієни, вбратися в розтягнуті на колінах спортивні штани і забруднену майку, від любові дуже скоро і сліду не залишиться. Порада стосується і жінок, з якими відбуваються неприємні метаморфози: з спокусників вони миттю перетворюються в домашніх клуш. Ніхто не відміняв витончений халатик з шовку і збудливу мереживна білизна – це куди краще безформною одягу.
  • Дозвілля. Сидіння перед телевізором чи монітором складно назвати об’єднувальним дією. Сприятливий сімейний відпочинок має бути активним: виїзд на природу, відвідування прем’єри в кінотеатрі, посиденьки в кафе за чашкою кави або гарячого шоколаду. Корисно радикально змінити обстановку і відправитися удвох в подорож. Не варто забувати і про власному хобі, поважаючи при цьому інтереси обранця. Різнобічно розвинена особистість привертає і через довгі роки.

  Спочатку деякі пункти здадуться нездійсненними, але виробляється звичка дуже швидко. Зворотна сторона сімейного життя завжди вимагає певних зусиль і вкладень, щедро винагороджуючи подружжя за труди.

  Рекомендації для сім’ї з малюком

  Народження первістка стає для подружжя серйозним іспитом на міцність відносин:

  • мінімум уваги чоловікові зі сторони дружини;
  • відсутність або дефіцит сексу;
  • втома подружжя;
  • взаємне нерозуміння;
  • ревнощі до дитини з боку чоловіка.

  Ускладнює становище гормональна перебудова в жіночому організмі і хронічне недосипання, коли дружина мріє зануритися в сон і просто відпочити. Рідкісний чоловік здатний зрозуміти стан дружини, не висуваючи закидів і не вирушаючи на пошуки комфортної альтернативи. Про спільному дозвіллі навіть не йдеться, адже всі сили йдуть на турботу про немовля і сварки. І тут важливо вчасно зупинитися, не занурюючись глибше в рутину:

 • Сімейний відпочинок не повинен обмежуватися щоденними прогулянками з коляскою і походом до приятелів. Можна на вечір залишити дитину бабусям або найняти няню, щоб вибратися «у світ».
 • Взаємна допомога піде родині тільки на користь. Чоловікові нічого не варто зайти після роботи в магазин або підключитися до приготування вечері. А дружині слід скласти розпорядок дня, щоб турботи не навалювалися грудкою.
 • Можна придумати ритуал прощання і зустрічі папи, що включає поцілунки і обійми. Чоловікові приємно повертатися додому, де його чекають. А позитивні емоції додадуть сил на весь день.
 • Важливо не забувати, що життя продовжується і з народженням дитини. Ніхто не відміняв спілкування з друзями, похід в перукарню і оновлення гардеробу. Стати володаркою розпливлася фігури дуже легко, але нечупара навряд чи здатна довго утримувати увагу чоловіка.

  Що робити двом

  Зворотна сторона сімейно життя здатна сяяти райдужним фарбами і в солідному віці, коли подружжя залишаються одні:

 • Турботи і клопоти минули, з’явилася унікальна можливість присвятити час собі і один одному. Життя не стоїть на місці: корисно обговорити плани на майбутнє, скласти графік цікавих заходів, поговорити про майбутню відпустку.
 • Чудовий період для експериментів: відвідування нового ресторану, дослідження нових стежок на природі, вивчення книжкових новинок. Можна записатися на корисні курси або уроки танців, які напевно зблизять пару.
 • У будинку необхідно виділити зону, де буде затишно удвох. Важливо виключити присутність мобільних телефонів і телевізора — це місце тільки для відпочинку пари і спілкування.
 • Сімейний відпочинок слід провести без дзвінків з роботи та інтернету, присвятивши час один одному.
 • Кожна людина є індивідуальністю — та іноді не вистачає життя, щоб відкрити всі приховані грані. Тому нерозумно зупинятися на досягнутому, щиро вважаючи, що все вже пройдено і пізнаною. Чоловікові за душі будинок, де панують кохання і взаєморозуміння, а жінка подарує йому весь світ, відчуваючи турботу і увагу. І настільки гармонійні стосунки можливі, якщо не дати згаснути вогнику і регулярно вносити різноманітність у сімейне життя.

  Відносини — настільки серйозна тема. Хочеться внести трохи гумору. Смієтеся разом? Ви не безнадійні.