Щороку кількість моделей на ринку твердопаливних котлів збільшується в рази. В основному це піролізні або звичайні котли. Для їх горіння часто використовують звичайне пальне: дрова, вугілля, палети. З-за великої різноманітності, багато хто задається питанням, як правильно вибрати котел? Ця стаття детально розбере всі особливості різних моделей і допоможе здійснити вам правильний вибір.

Які твердопаливні котли бувають

Зміст статті

 • Які твердопаливні котли бувають
  • Класика
  • Піролізні
  • Пелетні
  • Тривале горіння
 • Чим відрізняються твердопаливні котли від інших видів
 • Який краще вибрати твердопаливний котел
  • Для приватного будинку
  • Для дачі
 • Кращі виробники твердопаливних котлів

За механічним діям котли поділяються на види.

Класика

Традиційної установки. Основна конструкція: камера згоряння, зольна камера, бак для води, димар. Палива теж використовуються самі звичайні. Дрова, опилы, пелети. Деякі використовують і вугілля.

У використовуваному приміщенні циркуляція повітря повинна бути природною.

Паливо горить досить довго, через 6 годин потрібно завантажити ще пального. Є автоматичний блок. Його завдання – регулювати повітря. Процес згоряння повинен контролюватися. На табло потрібно самостійно виставити температурний режим.

На якісних моделях завжди є регулятор тяги. Він потрібен для того, щоб із зовнішнього середовища в димохід надходив холод. З-за цього тепло зберігається всередині котла і розходиться по всьому будинку.

Піролізні

Головна особливість – пара камер згоряння. У нижній камері дуже висока температура і немає кисню. Там тліють дрова.

Вуглекислий газ потрапляє в другу камеру. Там відбувається згорання, обмінник тепла нагрівається. Паливо горить дуже довго. Завантажувати потрібно не більше 1 разу на день.

У деяких моделях тяга регулюється автоматично. У деяких вручну. Перед покупкою краще почитати відгуки покупців товару. Так буде легше визначитися з вибором.

Пелетні

Вони дуже поширені на Заході. У нього є ряд переваг над іншими. Для її використання не потрібно постійна присутність людини. Крім цього, він дуже екологічний.

В якості палива використовуються пелети. Це невеликого розміру гранули. Виробляються з тирси, деревних відходів.

Тривале горіння

Вони дуже схожі на піролізні, але механізм роботи у них інший. У печі також є дві камери. У першій з яких тлеются дрова і утворюються гази, у другій гази перетинаються з повітрям і запалюються.

Поділяються на кілька видів, з-за кількості чинених дій газами. Таким чином, є однохордовые, двухордовые, треххордовые. Найкращими у використанні вважаються треті. Вони по максимуму дістають тепло димових газів.

У них дуже великий термін горіння. Якщо в якості пального використовується дрова, горіти буде близько 3 діб. Якщо вугілля, близько 5. Для палива можна ще використовувати кокс, пелети і нафтопродукти.

Чим відрізняються твердопаливні котли від інших видів

Твердопаливний котел дуже відрізняється від звичайної печі.

Котли такого призначення поділяють на декілька основних видів:

 • Водогрійні;
 • Конвекційні.

Головна відмінність котла від печі, це готівка водяної сорочки.

В котлі повинен обов’язково бути присутнім теплообмінник. Він омивається водою і з допомогою системи опалення розганяє тепло по всьому будинку. Весь процес горіння і його потужність, що віддається в тепло по трубах і батареях.

За допомогою води відбувається не тільки передача тепла, вона заважає перегріву стінок камер. Тому в таких котлах може використовуватися висококалорійне вугілля.

Добре виготовлені сучасні котли тривалого згоряння. В якості пального зазвичай використовують вугілля, дрова, пеллети. На одній подачі палива котел може горіти до доби. У деяких є автоматика горіння.

Який краще вибрати твердопаливний котел

Перед покупкою не забудьте врахувати розмір приміщення. Зазвичай всі користуються розрахунком, що на 10 кв. метрів повинно вироблятися 1 квт енергії. Це вважається нормою, якщо при цьому дотримуються наступні умови:

 • Стелю не вище 3 метрів;
 • Вікна зроблені за нормою;
 • Приміщення і весь будинок повинні добре утеплятися.

Для приватного будинку

Наприклад, якщо ваш будинок площею 100 кв. метрів, тепла повинно бути більше 10кВт (це забезпечить більш длиельный нагрів). Уважно поставтеся до умов, наведених вище. На перший погляд, може здаватися, що все відповідає нормі. Але є дрібниці, які мало хто бере в розрахунок.

Важливо! Потрібно вибирати котел, виробляє трохи більше тепла, ніж необхідно дому. Якщо він буде повністю відповідати формулі 10 кв. метрів на 1 квт енергії, вам доведеться додатково постійно підкидати дрова.

Щоб подібних проблем не виникало, беріть з розрахунком на запасну потужність. Наприклад, якщо площа вашого будинку 200 кв. метрів, на його опалення знадобиться 20 кВт. А купити треба з запасом, тобто 30-40 кВт. Для регулювання насиченості горіння необхідно користуватися ручним регулятором. Він відповідає за подачу повітря.

Якщо котельня дуже велика, потрібно між котлом і опалювальною системою встановити буферну ємність. Котел буде поступово нагрівати воду, а вона, в свою чергу, накопичуватися в теплових акумуляторах. Після того, як котел припинить роботу, вона буде розтікатися по трубах і ще довго давати тепло.

Якщо ви залежні від підходящої під ваш кишеню ціни, то кращим варіантом стануть опалювачі зарубіжжя. Вони середньої вартості. Але якість при цьому на висоті.

Для дачі

Придбання котла для дачі нічим не відрізняється вибором нагрівника у приватний будинок. При покупці обов’язково звертайте увагу на наступні критерії вибору:

 • Як швидко приміщення нагрівається;
 • Скільки котел буде прогрівати будинок на одній подачі палива;
 • Є контур ГВП, чи ні;
 • Як багато палива витрачається.

Кращі виробники твердопаливних котлів

Є багато компаній, які займаються виробництвом твердопаливних котлів. До них відносяться і зарубіжні, і вітчизняні. Кращі виробники:

 • Теплодар. Вітчизняний виробник, що працює на ринку ще з 1997 року. За якістю нітрохи не поступається закордонним виробникам. Ціни завжди адекватні і відповідають вартості товарів. Асортимент у них невеликий. Але багато моделі користуються популярністю і на світовому ринку.
 • Buderus. Цей бренд існує ще з 1731 року. В самому початку шляху він довго не користувався популярністю і належав однойменної німецької компанії. У 2003 році його придбала одна велика компанія, але вона і залишила. У їх продукції високу якість.
 • Wirbel. Виробник, з’явився недавно. Здобув популярність з-за високої якості і низької вартості. Ними дуже просто користуватися. Теплообмінники сталеві. Є і двоконтурні моделі.