Як відмовити дитині: що потрібно і чого не можна робити

Кожна дитина час від часу просить що-небудь купити йому, деякі роблять це навіть більше ніж наполегливо, починаючи кричати чи плакати після першого маминого «ні». Багато дорослих не бачать в цьому нічого страшного, коли малюк випрошує шоколадку або морозиво, але справа йде зовсім інакше, коли малюк просить придбати іграшку або щось ще більш дороге. Так як правильно відмовити улюбленому чаду в покупці чого-небудь?

Чому не можна все дозволяти?

Варто розуміти, що часто йти на поводу у власної дитини в деякому сенсі небезпечно. Деякі люблячі батьки ніяк не можуть відмовити своїм діткам, в результаті чого другі відчувають слабкість перших і поступово починають все більше користуватися цим. Це зовсім не означає, що дітей не можна балувати іноді їх улюбленими солодощами або купівлею цікавих для них іграшок, проте все потрібно в міру.

Як відмовити дитині: що потрібно і чого не можна робити

Дітки кмітливі здатні винайти масу способів домогтися бажаного, маніпулюючи батьками. Найбільш поширений метод – пустити в хід сльози. Деякі мами і тата здають позиції вже на першому етапі, купуючи все, що захоче малюк, лише б побачити його посмішку. В разі невдачі на цьому етапі, малюки переходять до наступного етапу: починають влаштовувати істерики і влаштовувати сцени з плачами, криками.

Такої поведінки, само собою, можна уникнути, навчившись правильно відмовляти дитині. Для цього слід керуватися рядом правил, які безсумнівно будуть дуже цінні і незамінні в процесі виховання. Хоча ці способи дієві, не варто забувати, що все і відразу добитися не вийде, але з часом син або дочка навчитися набагато спокійніше реагувати на відмови батьків.

Якщо відмовити в чому-то дитині необхідно, обов’язково потрібно зрозуміло пояснити дитині причину відмови, адже в іншому разі він, найімовірніше, образиться на батька.

Що ж потрібно робити?

Як відмовити дитині: що потрібно і чого не можна робити

Ряд правил, здатних допомогти правильно відмовити дитині:

 • Продумані аргументи. Дитині мало одного аргументу, щоб зрозуміти і прийняти точку зору, увійти в становище, бо доказів має бути надано як можна більше.
 • Впевненість у своєму рішенні. Дитина дуже добре знає і відчуває своїх батьків, а тому якщо почує хоч краплю невпевненості в голосі батька, якщо зрозуміє, що дорослий досі вагається, малюк тут же скористається цим і посилить тиск.
 • Особливе ставлення до слова «ні». Це слово повинно мати в родині особливу цінність. Слово «ні» має символізувати заборона, те, що не обговорюється, а значить сперечатися сенсу не має. Для досягнення такого ефекту батькам на перший час доведеться докласти досить багато зусиль. Спершу доведеться зменшити його вживання лише до крайніх випадків. Також не можна в суперечці з дитиною міняти свою точку зору на протилежну. Адже якщо спершу щось заборонити дитині, а після недовгих умовлянь дозволити, то наступного разу дитина не буде сприймати заборони, знову почне умовляти батька.
 • Одноголосно. Варто обговорити заборону з усією родиною. Не можна, щоб, отримавши від мами відмову в покупці нової ляльки, донька пішла з тим же проханням до бабусі, яка в підсумку їй цю ляльку купить. Це неприпустимо, адже в результаті в очах дитини мама залишиться в очах доньки поганий, а бабуся – хорошою. У такому випадку дитина просто запам’ятає, що краще просити у бабусі, а що йому, швидше за все, дозволить тато або дідусь.
  В результаті малюк буде домагатися бажаного, але вже від інших членів сім’ї. У такій ситуації вкрай важливо всім рідним підтримувати заборону, навіть якщо дехто вважає його безпідставним. Найважливіше в цьому випадку мати тверду загальну позицію.
 • «Дорого» – не аргумент. Діти не розуміють, що таке «дорого» і що таке «дешево». Навіть якщо спробувати пояснити, вони все одно не мають можливості відчути, як важко дістаються гроші. Тому краще підшукати інший аргумент.
 • Компроміс ефективніше придушення. Важливо не забувати про можливість з малюком домовитися, адже часто це навіть простіше, ніж відмовити. Якщо донька просить купити дорогу ляльку, на яку грошей зараз немає, можна сказати, що саме цю ляльку їй хоче подарує Дід Мороз на Новий Рік. Такий нескладний вихід із ситуації допоможе уникнути сварки, не образити дитину, крім того – не доведеться вигадувати, що подарувати дитині на Новий Рік. Також можна запропонувати синочкові чи доньці купити іграшку дешевше, якщо дитина все одно не хоче здаватися і твердо стоїть на своєму.
 • Жодних провокацій. Іноді, навіть самі того не помічаючи, дорослі самі провокують дітей. Не потрібно забувати, що багатьох суперечок можна просто уникнути. Якщо дитині не можна солодке, якого йому так хочеться, – краще зовсім заховати цукерки туди, куди йому не дістатися. Немає можливості і бажання витрачати гроші на машинки чи ляльки – можна не проходити повз магазинів іграшок. Це допоможе уникнути необхідність відмовити дитині в чомусь.
 • Важливо пам’ятати: навіть якщо всі перераховані вище правила були враховані, в результаті чого малюк, здавалося б, починає спокійно ставитися до заборон, все одно краще уникати ситуації, коли доводиться сказати дитині «ні».

  Як відмовити дитині: що потрібно і чого не можна робити

  Часті відмови не кращим чином впливають на дитину.

  В результаті заборони або зовсім перестануть діяти, а малюк одного разу збунтується з приводу вічних заборон, або, звикнувши до постійних заборон, дитина може стати невпевненим у собі, зовсім перестане що-небудь просити, часто буде прибувати в сумному настрої.

  Знання перелічених правил безумовно допоможе уникнути складнощів при необхідності відмовити дитині, однак варто пам’ятати, що для кращих результатів може знадобитися досить багато часу батьків.