Як відповісти дитині, звідки беруться діти: для 3, 4, 5 років

Коли-небудь настане день, коли дитина захоче поставити своїм батькам одвічне питання «звідки беруться діти?». Часу на роздуми, на жаль, не буде, доведеться дати відповідь негайно. Як не розгубитися в подібній ситуації і не перевантажити малюка делікатними подробицями? Підготуватися заздалегідь допоможуть поради дитячих психологів.
Коли проявляється перший інтерес?

Зазвичай, в силу свого розвитку, діти переймаються подібними питаннями у віці від 3 до 5 років. Основне правило для батьків: коли дитина починає цікавитися своєю появою на світ, не можна зволікати з відповіддю, розгубленість або збентеження дорослої людини тільки посилить цікавість. В такому випадку бажана інформація може бути отримана з інших джерел. Для початку можна відповісти мало і розпливчасто, ніж промовчати або відкласти розмову на потім. Але краще підготувати відповіді, навіть на самі каверзні питання малюка, заздалегідь.

Вік 3-4 роки

Як відповісти дитині, звідки беруться діти: для 3, 4, 5 років

У цьому віці до дитини приходить усвідомлення того, що його не було на світі, відповідно стає дуже цікаво, звідки ж він узявся. Дуже важливо отримати цю інформацію від батьків, щоб підтвердити своє існування, то, що він дитина своїх батьків, а не прийомний, що він рідний. Тому технічні подробиці його народження і зачаття, дитині не потрібні.

Відповідаючи на це питання, важливо, щоб дитина зрозуміла, що діти з’являються на світ, коли два дорослих людини люблять один одного. Щоб він з’явився, мама і тато познайомилися, закохалися, а потім зіграли весілля. Потім вони почали мріяти, щоб у них була дитина, для цього мамина і татова частинки склеїлися і у мами в животі оселився зовсім крихітний малюк. Там він ріс цілих 9 місяців, набирався сил і нарешті, коли прийшов час, народився. Батьки його дуже чекали, хотіли швидше взяти на руки і були раді його появи.

Такого пояснення цілком вистачить на якийсь проміжок часу. Малюкові необхідно обміркувати почуте, внаслідок чого з’являться нові питання. Тому поговоривши з дитиною один раз на тему його появи на світло, не варто думати, що він відразу ж зрозуміє і ця тема втратить свій інтерес.

Вік 4-5 років

Як відповісти дитині, звідки беруться діти: для 3, 4, 5 років

У цьому віці статеве виховання повинне бути пов’язане з поясненням відмінності між чоловіком і жінкою через закони природи. Не заглиблюючись при цьому в сексуальне життя дорослих людей. Цілком прийнятне пояснення появи на світ малюка, яке підходить і для дітей молодшого віку, але з прикладами, взятими з живої природи.

Для більш наочного пояснення, яке одночасно відповість на поставлене питання і розширить знання про навколишній світ, рекомендується використовувати різні книги, малюнки, розмальовки. Наприклад, взявши книгу про живу природу, на малюнках можна розглянути і обговорити, чим відрізняється самка кенгуру від самця, качки від селезнів і тд. Також можна прочитати з дитиною про шлюбному періоді будь-якої тварини, де в доступній формі пояснюється, що відмінність у зовнішності між представниками різної статі необхідно для народження потомства. А розповіді про те, як квочка висиджує яйця, а риба метає ікру, самі наведуть дитини на розуміння процесу появи на світ нового життя.

У цьому віці доречно ознайомити дитину з полоролевыми моделями. Підійдуть казки про королів і королев, які показують, як повинні поводитися чоловіки – мужніми, сміливими, сильними, і жінки – добрими, красивими і ніжними.

Досліджуючи дитячу сексуальність, психологи прийшли до висновку, що остаточне розуміння «звідки беруться діти» формується у віці від 7 років і старше. До цього моменту, батькам рекомендується знайомити дитину з анатомією людського через спеціальні книги для малят і схематичних рисунків, щоб не нашкодити дитячої психіки зайвими подробицями. Це дозволить дитині підійти до питань статі з наукової точки зору.

Не треба лякати дитини відвертими розповідями про родовому процесі. В дівчинці можна на все життя поселити страх пологів і як наслідок небажання мати дітей, також діти можуть сильно переживати, що зробили мамі боляче, з’являючись на світло.

Якщо дитині все одно?

Як відповісти дитині, звідки беруться діти: для 3, 4, 5 років

Якщо дитина абсолютно не проявляє ніякого інтересу до питання своєї появи на світ, можна поцікавитися в нього самостійно, як він думає, звідки беруться діти. Швидше за все, якщо дитина не говорить на цю тему з батьками, значить, його просвітив хтось інший. Почувши версію про капусту або лелеку, варто поцікавитися, чи вважає він, що так відбувається насправді. Якщо дитина з цікавістю вступить у діалог, то саме час піднести йому свою версію, відповідно до віку малюка. Однак, при відсутності інтересу, розмову варто відкласти на потім.

Найпоширеніші «незручні» запитання:

  • Чому батьки сплять в одному ліжку? Тому що вони дуже люблять один одного і їм подобається все робити спільно.
  • Як я потрапив в живіт? Тато любить маму і поділився з нею своєю клітинкою, яку мама поселила в живіт.
  • Як я з’явився з живота? У всіх жінок внизу живота є дірочка, через яку з’являються діти.

З кожним роком, стаючи старше, дитина все більше проявляє інтерес до навколишнього світу, намагаючись зрозуміти, як він влаштований. Звичайно ж, головними провідниками у дорослий світ для своєї дитини, є батьки. Саме завдяки їм дитина знаходить відповіді на багато питань, в тому числі і питання досить інтимні. Від того наскільки правильно і коректно в даній ситуації поведуться дорослі люди безпосередньо залежить подальший розвиток дитини, побудова власної картини світу. Тому мамам і татам дуже важливо підготуватися заздалегідь до відповіді навіть на самі каверзні питання своїх дітей.