Цифрові пристрої так стрімко увійшли в повсякденне життя людства, що уявити навіть один день без них практично неможливо. Ще 20 років тому комп’ютер був розкішшю, мобільний телефон – нечуваним дивом, а як виглядає планшет, ніхто собі і уявити не міг. Тоді як сьогодні в кожному домі є, як мінімум, один комп’ютер.

Всього лише десять років тому мобільні телефони могли тільки дзвонити і відправляти смс, і були у кількості одного на сім’ю. Зараз це повноцінний пристрій, міні-комп’ютер з набором наступних функцій:
 
• Дзвінки
• Повідомлення
• Фотоапарат
• Відеокамера
• Навігатор
• Іграшка
• Будильник
• Калькулятор
• Відеопрогравач
• Аудіоплеєр
• Вихід в Інтернет
 
До чого зручна і потрібна річ! Не секрет, що кожній людині хочеться бути володарем такого пристрою, який полегшить її життя, допоможе або розважить в будь-яку хвилину. І ось, коли кількість гаджетів в сім’ях перевалило за співвідношення один до одного, а діти стали активними користувачами, постало питання, наскільки це шкідливо і як впливає на дитину.

Дитина і комп’ютер: “за” і “проти”

Спори з приводу шкоди комп’ютера для дітей ведуться давно. З одного боку, розвиток, сучасні технології, вміння орієнтуватися в потоці інформації і безліч розвиваючих ігор для малюків, а з іншого – посаджене зір, зіпсована постава, нервозність і замкнутість. Розібратися і зробити висновки допоможуть наші «за» і «проти».

Так чим же корисні, зручні або вигідні цифрові пристрої для дітей? Наші «за»:

Важливо пояснити дитині, що комп’ютер або планшет призначений не тільки для ігор, але і для пошуку інформації.

Однак засоби масової інформації, озброївшись попередженнями медиків, твердять про страшний шкоду комп’ютерів для дитячого організму і психіки. У чому ж він полягає? Наші «проти»:

Найчастіше, активно спілкуючись в світі віртуальному, в реальному світі підлітки відчувають труднощі комунікації та адаптації колективі.

Ми спробували зважити плюси і мінуси використання цифрових пристроїв дітьми. Але, навіть враховуючи мінуси, навряд чи варто категорично забороняти спілкування дитини з планшетом або комп’ютером. У сучасному світі варто орієнтуватися в потоці інформації і новинки технологій, головне, знати, що в усьому потрібна міра. Спробуємо розібратися, як зменшити проведення часу дитини у монітора.

Як відвернути дитину від комп’ютера

Якщо у батьків виникла потреба від чогось відволікати дитину, значить, звикання вже сформувалося. Вплив комп’ютера на психіку дітей настільки велике, що викликає залежність, не меншу, ніж наркотична.

Якщо дитина знаходиться перед монітором або планшетом кілька годин, він постійно сконцентрований. Така зосередженість властива організму, вона можлива тільки протягом 15 – 20 хвилин. Тому виникає нервове і емоційне перенапруження, що викликає розсіяність, дратівливість і пригніченість нервової системи.

Діти різного віку реагують на заборони по-різному. Малюки-дошкільнята влаштовують істерику: улюблену іграшку відбирають, час обмежують, відповідно ображають, а від безсилля й образи він плаче. Це сигнал для батьків про те, що пора приймати заходи. Діти шкільного віку, особливо підлітки, замикаються, перестають розмовляти, таять образу і бачать в заборонах вселенське нерозуміння. Як же уникнути конфліктів і спробувати відвернути дитину іншими заняттями?

Люблячі батьки повинні розуміти, що для цього потрібно докласти зусилля і старання. На допомогу їм ми зібрали кілька ідей про те, як провести час без гаджетів.

Відвернути від планшета: 15 цікавих ідей для сімейних розваг

Спробуйте знайти сфери творчості або розваг, які дійсно зацікавлять малюка або підлітка, а заодно допоможуть вам знайти спільну мову з дитиною.

 • Згадайте про існування пазлів. Для малюка будуть цікаві невеликі картинки з мультфільмів з великими деталями. А дитині постарше підійде зображення з гарним пейзажем, машиною або натюрмортом з великої кількості деталей, яку після складання можна помістити в рамку і повісити на стіну.
 • Знайдіть в Інтернеті рецепт солоного тіста для ліплення. Діти дуже люблять з ним возитися. Можна зробити картину або просто фігурку, запекти її, а потім розмалювати, і прикрасити стіни кухні, передпокою або подарувати бабусі.
 • Зробіть із дитиною пап’є-маше. Знайдіть тарілочку або фігурку, яку можна обклеїти шматочками паперу, дайте висохнути і прикрасьте разом. Нехай навколо будуть залишки клею, але задоволення від процесу ви отримаєте точно.
 • Спробуйте дитини у сфері науки. І малюкам, і підліткам подобається що-небудь змішувати. Виберіть у магазині дитячий набір для дослідів або знайдіть пару нескладних експериментів в мережі. Головне, дотримуватися правил безпеки і обов’язково розповісти про це дитині.
 • Розкажіть про колекціонування. Згадайте, як самі збирали в дитинстві фантики, календарі і листівки. Запропонуйте придумати, що можна збирати: монети різних країн, наклейки або етикетки. Придумайте для колекції місце і систематизацію, а в красивому блокноті можна вести облік.
 • Дістаньте з антресолей давно куплену систему караоке. Поставте диск з будь-якими піснями, візьміть мікрофон і співайте. Не бійтеся бути смішними, жартуєте, грайтесь, головне – будьте разом!
 • Влаштуйте сімейний день пригод. Підготуйтеся, як слід, і організуйте квест. Можна заховати солодкість в шафі або закопати скарб у дворі, забезпечивши дитину кількома записками і покажчиками. Залучіть в гру всіх членів сім’ї. Чим цікавіше завдання ви придумаєте, тим менше ймовірності, що дитина згадає про улюбленому планшеті.
 • Спробуйте зацікавити дитину астрономією. Поспостерігайте за зоряним небом, покажіть знайомі сузір’я, навчіть їх визначати, запропонуйте намалювати карту зоряного неба, поговоріть про життя на інших планетах.
 • Відшукайте на дальніх полицях настільні ігри. Діти із задоволенням пограють з батьками в Монополію або Лото. Грайте, жартуєте, але не піддавайтеся! Діти цього не люблять.
 • Поговоріть з дитиною про родичів. Дітям цікаво, як звали прабабусь і прадідусів, як вони виглядали. Запропонуйте дитині скласти генеалогічне дерево – роздрукуйте фотографії, малюйте, клейте, постарайтеся зробити його великим і гіллястим.
 • Спробуйте писати смішні історії. Згадайте гру свого дитинства, коли учасники по черзі пишуть фрази, відповідаючи на низку запитань. Прочитайте те, що вийшло, вам точно буде над чим посміятися!
 • Посадіть разом з дитиною рослина, а краще, щоб він посадив його сам під вашим наглядом. Нехай це буде яблуня біля будинку або лимон на вікні. Головне, доглядати за ним і спостерігати, як воно росте. Можна запропонувати вести щоденник і записувати туди, коли з’явилися перші листочки, плоди або які сезонні зміни з нею відбуваються.
 • Навчіться робити події з дрібниць. Розбудіть дитини рано вранці, візьміть з собою термос з гарячим чаєм і пару бутербродів і рушайте зустрічати світанок у найближчий парк або на балкон. Подивіться, як встає сонце, поговоріть і навчіть дитину посміхатися новому дню.
 • Заведіть сімейну традицію, приміром, суботнє вечірнє чаювання. Знайдіть новий рецепт і спечіть разом з дітьми печиво. Нехай вони самі вирізають і ліплять, тим цікавіше і смачніше буде його пробувати.
 • Заплануйте подорож всією сім’єю. Неважливо, в іншу країну або сусіднє місто. Складіть маршрут разом з дитиною, відзначте на карті місця, які збираєтеся відвідати і вирушайте в дорогу. Роздрукуйте фотографії з подорожі, розмістіть їх у невеликий альбом, зробивши смішні підписи, щоб спогади залишилися з вами надовго.
 • Звичайно, всі ці ідеї вимагають від батьків певних зусиль, фантазії і часу. Але це найменше, чим можна пожертвувати заради дітей. Часто і дорослим було б не зайвим забути про планшеті або телефоні, а захопитися ліпленням, малюванням, співом або просто поспілкуватися з дитиною і згадати, що в житті є й інші інтереси і цінності.

  Як позбавити дитину від комп’ютерної залежності: поради для батьків

  Щоб обмежити час, який дитина проводить з гаджетами, і не допустити виникнення залежності, варто дотримуватися деяких правил.

  Не забувайте, що планшет або телефон не є предметом першої необхідності для малюків. Тому зовсім не обов’язково влаштовувати раніше знайомство дитини з ними. Якщо ви все ж хочете, щоб ваша дитина росла просунутим з раннього віку, купуйте планшет, призначений спеціально для малюків. Але все-таки раніше трьох років цього робити не варто.

  Не замінюйте себе іграми на планшеті або переглядом мультфільму. Хай краще ваша прибирання або приготування їжі затягнеться, але краще залучити і дитини в цей процес. Не можна допускати, щоб дитина перебувала за комп’ютером або планшетом більше встановлених вікових норм.
   

  Дитині 5 – 6 років не варто перебувати за комп’ютером більше півгодини в день, у віці 9 – 10 років – не більше півтори години. Також слід привчати дитину до перерв кожні 15 хвилин.

  Не слід також давати дітям гаджети перед сном: яскрава картинка і миготіння екрана перезбуджують нервову систему малюків, наслідком чого стають поганий сон і засинання.

  Враховуючи все сказане, батькам залишається тільки зробити висновки і звернути увагу на дитину. Не варто забороняти дітям користуватися новинками сучасних технологій, все-таки це зручно і часом необхідно. Але також не варто замінювати просте спілкування електронними друзями.

  Спортивні ігри, свіже повітря і спільні сімейні розваги не дадуть вашій дитині стати залежним від цифрових пристроїв, а наша стаття про те, які ідеї відпочинку вибрати для выходногого дня з дитиною, урізноманітнить ваше дозвілля.