Як виконується обряд хрестин дитини?

Хрещення – важлива подія в житті дитини і його близьких. Недарма до цього обряду батьки та інші родичі ставляться так трепетно, намагаючись врахувати все необхідне для його проведення.

За кілька століть у народі склалися правила і традиції, пов’язані з хрестинами дітей, які дотримуються і понині. Ми розповімо про них, а також про те, як проходять хрестини дитини за церковним статутом.

Згідно з усталеним до теперішнього часу звичаїв, щодо хрестин дитини, до здійснення цього обряду малюка не можна показувати нікому, крім самих близьких людей.

Вважається, що якщо на нього просто недобро подивиться який-небудь людина, малюк може захворіти. І не обов’язково це буде хтось із ваших ворогів. Адже може статися, що навіть найкращий друг може в душі позаздрити вашому щастю.

Православні правила підготовки до хрестин дитини?

Це один із найважливіших днів у житті людини, великий і світлий свято для батьків дитини та інших членів сім’ї. Вважається, що після цього дитині будуть надавати допомогу вищі сили, в тому числі його ангел-хранитель.

Обряд хрещення не можна скасовувати, якщо він вже заплановано, – це вважається поганою прикметою. Якщо малюка хрестять раніше 40-го дня з часу народження, то його матері заходити в храм не можна.

Потім вона може знаходитися тут після того, як священик прочитає над нею спеціальну дозвільну молитву. Щоб дитину не наврочили по дорозі до церкви, його мати перед цим повинна розжувати зубчик часнику і подути на дитину.

Кажуть, що у дитини буде щасливе життя, якщо перед хрестинами звучать церковні дзвони. Хорошою прикметою буде і дощ у цей день: вважається, що душа дитини самим Богом омоется.

В церкві повинні бути тільки самі близькі люди, інші зможуть привітати малечу потім. Прийнято, щоб у дівчинки була хрещена мати, а у хлопчика – хрещений батько, хоча у дитини може бути і двоє хрещених.

Традиції і усталені правила хрестин дитини наказують вибирати хресні батьки людей, які не перебувають один з одним у подружніх стосунках. Хрещені, які доводяться один одному кумами, відповідають за дитину перед Богом, тому вони повинні бути чисті перед Всевишнім.

Ні про яких сексуальних зв’язках між ними не може бути й мови. Недарма в народі кажуть: « Між кумом і кумою не повинно бути ніякої любові». Інтимні стосунки між батьками і кумами також вважаються гріхом, який згодом негативно вплине на дитину.

Також під час вагітності жінці не можна виконувати місію хресної. Адже під час цього обряду вона буде думати про своє майбутнє малюка, а це може погано вплинути і на того, кого хрестять, і на того, хто ще не народився. Також в хресні не можна запрошувати жінку, яка зробила аборт.

Напередодні хрещення хрещеному батьку і матері треба побувати в церкві, щоб сповідатися, причаститися і дізнатися, як саме будуть проходити хрестини дитини.

Згідно з церковними правилами щодо хрестин дитини під час проведення цієї церемонії він повинен бути у всьому новому, щоб його майбутня життя склалося вдало.

Малюкові знадобиться крижма – білий рушник, в яке його загорнутий після хрещення в купелі, та хрестильний вбрання – сорочка до п’ят або платтячко і ошатний чепчик або косинка, оздоблена вишивкою та мереживом. Краще вибирати одяг з натуральних матеріалів, які не дратують ніжну шкіру дітей.

Ці речі після хрестин не перуть і не використовують за прямим призначенням. Їх рекомендується зберігати протягом усього життя людини, так як вони служать оберегами. Якщо дитина захворіє, на нього надягають одяг, в якій він був на хрещення, або обертають його крыжмой. Малюк обов’язково видужає і нічого поганого з ним не станеться.

Як проходять хрестини дитини?

Обряд починається з чину оголошення, коли священик читає молитви проти сатани: «Вижени з нього всякого лукавого і нечистого духа, прихованого і гнездящегося в серце…». Хресні читають відповідні молитви від імені дитини, відмовляючись від нечистого духа і обіцяючи зберігати вірність Господу.

Потім священик освячує воду в купелі і тричі занурює в неї дитину, читаючи молитви. Згідно з усталеною традицією хрестин дітей, краплі з особи малюка не можна витирати, щоб його життя було щасливим.

Вважається також, що хрещеним не можна сідати в церкві, інакше дитина буде нещасний. Якщо дитина під час хрещення кричить, нічого поганого в цьому немає: з нього виходять злі духи. Після хрестин він стане спокійніше.

Як далі виконується обряд хрестин дитини? Малюкові надягають натільний хрестик і батюшка змащують його обличчя, груди, руки і ноги священним миром, читаючи відповідні молитви.

Хресні батьки тричі обносять навколо купелі дитини, що символізує майбутню йому вічне життя в Христі. Потім священик змиває міро і протирає дитини рушником, а потім зістригає пасма його волосся на знак посвячення. В кінці обряду дитину прикладають до однієї з ікон Спасителя і до ікони Богоматері.

Традиції і прикмети на хрестини дитини

Згідно з прикметами, хрещеним не потрібно сперечатися з батюшкою з приводу нового імені дитини, яке йому буде надана, якщо його ім’я не є християнським. Безмовно погоджуйтеся на те, що священик вибере для хрещення.

Після обряду хрещення святий, на честь якого назвали дитину, стане його заступником перед вищими силами. У народі прийнято приховувати дане при хрещенні ім’я від сторонніх людей, щоб життя дитини була більш спокійною і благополучною.

Після церемонії в храмі батьки накривають святковий стіл для близьких людей. З цим також пов’язані багато традиційні повір’я та прикмети на хрестини дитини.

В цей день до столу подають обрядові страви – кутю або хрестильницю кашу, «бабині пироги» у вигляді птахів, сердечок, квітів, крендельков, рожков, заячих вушок та інших фігурок.

Вважається, що хрещеним потрібно перепробувати всі страви на святковому столі, щоб життя хрещеника була благополучною. Якщо страв дуже багато, то їм необхідно скуштувати хоча б по одній ложці кожного.

Також не прийнято залишати їжу на тарілках, щоб дитині не довелося в майбутньому «лити сльози».

Ще для гостей у цей день готують багато солодких страв – щоб життя дитини в майбутньому була солодкою.