Як виховати дитину правильно? Проблеми та умови виховання

Виховання дітей в сім’ї – складна сфера міжособистісних взаємин. Сучасні батьки часто використовують неправильні методи виховання, що приводить до неприємних наслідків не тільки для родини, а й для суспільства.

Як же ставитися до малюка, щоб виростити повноцінну особистість?

Типи взаємовідносин

Як виховати дитину правильно? Проблеми та умови виховання

Перш за все, необхідно зрозуміти методи виховання, які використовуються батьками. Їх можна поділити на кілька окремих типів взаємовідносин:

 • Диктатура. Даний тип являє собою придушення чада, бажання зробити його слухняним, нав’язати думку дорослого. Мета такого виховання – реалізувати в ньому свої нереалізовані мрії, перемігши його власні бажання і вгамувавши вдачу. Диктатура небезпечна і в кінцевому підсумку виливається у ненависть до батьків.
 • Опіка. Хтось починає виховувати своє чадо в жахливій опіки, оберігаючи від будь-яких розчарувань. Мама і тато намагаються дати дитині все і вирішують проблеми за нього. При цьому всі члени сім’ї постійно хвалять і намагаються не лаяти. Подібне виховання дитини веде до того, що, зіткнувшись з реаліями життя, він буде ошелешений. Багато діти, виховані в надмірній опіці, закінчують життя самогубством. Опіка — теж небезпечна форма виховання.
 • Байдужість. Сімейне виховання дитини повинно бути спрямоване на розвиток самостійності. Однак деякі батьки розуміють таку фразу буквально. Вони просто забувають про існування свого чада, не цікавлячись його життям і потребами. Дані методи виховання призведуть до нестачі уваги і думки про самотність. Діти, виховані таким чином, звертаються до шкільних психологів і з труднощами заводять нові знайомства.
 • Антагонізм. Найнебезпечніший вид взаємовідносин. Він передбачає насильство, жорстокість і ненависть. Антагонізм часто зустрічається в неблагополучних сім’ях або у пар, де діти були небажаними. Діти, зростаючі в такому типі взаємин, приречені. Одиниці з них виростають і намагаються налагодити стосунки з людьми, створити щасливі сім’ї. Більшість йде по стопах батьків, стають злочинцями.
 • Співпраця або демократія. Найоптимальніший тип взаємин. Він дозволяє виховувати дитину в щасливій сім’ї, де враховують бажання і потреби всіх її членів. Дитя в такій сім’ї є одним з рівними правами, але меншим життєвим досвідом. Йому дозволяється брати участь у рішеннях, що стосуються його і родини в цілому, будучи її повноцінним учасником.

Проблеми

Як виховати дитину правильно? Проблеми та умови виховання

У сім’ї часто виникають проблеми, особливо при наявності малюка. Роль сім’ї у вихованні дитини колосальна, тому важливо вчасно виявити проблему і вирішити її. Інакше маленький чоловічок може прийняти це за належне і надалі, стикаючись з подібною проблемою, нічого не робити.

Доросле покоління може нав’язувати свою думку дітям, змушувати ростити онуків в атмосфері минулих традицій. Від цього виникають скандали у будинку.

Як і при будь-яких розбіжностях, будь то батьки та бабусі з дідусями або тато з мамою, чиї методи виховання різні, потрібно йти на компроміс. Завжди вибирайте той варіант, який влаштовує всіх, в тому числі і дитини. Роль виховання дуже важлива, щоб відстоювати свої інтереси.

Можна зіткнутися і з іншою проблемою. Коли методи виховання не впливають на малюка, і щоб не робили батьки, він росте немов у коконі. Хоча роль сім’ї у вихованні дитини значна, вирішальний фактор – характер. Якщо спостерігаєте у малюка якісь відхилення, краще покажіть його лікарям, не забуваючи про психолога.

Нерозуміння між поколіннями, ненависть, обман, жорстокість та інше виникають як наслідок неправильного виховання. Дошкільне виховання дітей – ось що важливо. У зрілому віці вже пізно щось міняти.

Діти і ставлення до них

Як виховати дитину правильно? Проблеми та умови виховання

Кожен малюк різний і має своїм набором якостей. Але ставлення до дітей, часом, повторюються. Є кілька видів дітей», створених їхніми батьками і певним відношенням.

Деякі виховують дітей-боржників, розраховуючи, що останні будуть «відплачувати» за їх «доброту» все доросле життя. Зазвичай таких дітей раннього віку змушують допомагати і дають їм безліч завдань. Якщо діти не справляються, їх лають і карають. В майбутньому така дитина обов’язково почує фразу «Ми ж тебе виховували! Тепер ти повинен нам!».

Інші виховують дітей-невдах. В основному, ці діти є тягарем, яку не хотіли. Їм постійно нагадують про це, розповідають, наскільки вони нікчемні і дурні. З таких дітей найчастіше виростають неврівноважені люди, які не бажають створювати власну сім’ю.

Дитина-ідол – не менш рідкісний випадок. Дітей-ідолів дуже люблять, намагаються їм дати все. Їх ні в чому не дорікають, хвалять без причини. З таких дітей виростають егоїсти і нарциси. Якщо у них відсутні таланти, за що хвалили родичі, світ їм про це повідомить. Дана новина здатна погубити таке чадо.

Найкращий варіант – дитина-один. До нього ставляться з повагою і розумінням, цінують і прислухаються до його думки. Дитина-один в більшості випадків стає адекватним дорослим, здатним самостійно приймати рішення, розсудливо мислити і створювати свою щасливу сім’ю.

Золоті правила

Як виховати дитину правильно? Проблеми та умови виховання

Щоб виростити повноцінного і здорового людини, потрібно дотримуватися наступних правил:

 • Всі повинні брати активну участь в сімейному житті.
 • Батьки зобов’язані знаходити час для маленького чоловічка, цікавитися його життям, допомагати йому.
 • Дитина сам вибирає інтереси, гуртки і час, який готовий на них витратити. Дозволяйте йому з дитинства розпоряджатися власним життям. Пам’ятаєте, яка роль виховання.
 • Насильство, жорстокість, образи та інше незастосовні в адекватній родині.
 • Малюка необхідно хвалити за заслуги, але не просто так. Покарання обов’язкові, але без застосування грубої сили.
 • Потрібно поважати думку свого дива і сприймати його як повноправного члена сім’ї. Дошкільне виховання дітей особливо потребує цього.
 • Необхідно поважати прагнення та хобі всіх членів сім’ї.
 • Не порівнюйте свою дитину з іншими, кожен розвивається по-своєму.
 • Не можна засмічувати мозок малюка фразами «у нас немає грошей», » у тебе не вийде», «ти негарний» і т. д.
 • З дитинства налаштовуйте його мислення тільки на позитив.
 • Дотримуючись цих нескладних правил і вірно оцінивши роль виховання, Ви зможете дати своїй дитині все, що йому необхідно. Методи виховання у всіх різні, але батіг і пряник ніхто не відміняв. Головне — вміти вчасно скористатися ними і не переборщити.

  Щастя Вашій родині!

  А наостанок — знаменита маленька помічниця і її щаслива мама. Позитиву вам.