Електрочайники нарівні з іншими побутовими приладами міцно увійшли в наше повсякденне життя. Важко знайти квартиру або офіс, в якому б його не було.

Принцип роботи електричного чайника

Зміст статті

 • Принцип роботи електричного чайника
 • Різновиди ТЕН
 • Механізм автоматичного відключення
 • Система захисту від перегріву
 • Підсвічування і індикація включення

Незважаючи на величезний вибір моделей, влаштовані вони всі однаково і досить просто. Розуміючи принцип роботи, можна навіть полагодити електрочайник самостійно, якщо виникне така необхідність.

Пристрій чайника елементарне:

 • Корпус,
 • Підставка,
 • Нагрівальний елемент
 • Скляна колба,
 • Термостат.

Отже, розглянемо, як же працює цей побутовий прилад. Всередину корпусу наливають холодну воду, встановлюють на підставку і вставляють вилку в розетку. Далі включають прилад кнопкою миші або клавішею, яка може знаходитися як під ручкою, так і над нею, або бути вбудований у кришку.

Потім починає свою роботу нагрівальний елемент, розташований в нижній частині приладу. Вода нагрівається до кипіння і перетворюється в пар, який надає дію на біметалеві пластини. Дані пластини в автоматичному режимі як раз і відключають електрочайник. Як бачите, механізм абсолютно простий.

Для виготовлення корпусу найчастіше використовується термостійка пластмаса або нержавіюча сталь, також досить поширені моделі зі скляним корпусом, рідше керамічні. До недоліків пластикових чайників можна віднести неприємний запах при нагріванні і менш презентабельний вигляд. У той же час корпус з металу або скла сильніше нагрівається, і, випадково доторкнувшись до нього, можна обпектися.

Керамічні моделі важкі і легко розбиваються. Об’єм ємності для води, як правило, становить від 1,5 до 2 літрів.

Підставка являє собою круглу платформу з контактом посередині. Через цей контакт нагрівальний елемент підключається до електромережі. Відповідно, знімаючи чайник з підставки, ви розмикаєте контакти і автоматично вимикається.

З додаткових елементів може бути присутнім фільтр від накипу, який знаходиться в носику чайника і являє собою дрібну сітку.

Чим більше потужність чайника, тим швидше закипає вода. Оптимальною вважається потужність близько 2000 Вт.

Різновиди ТЕН

Головним нагрівальним елементом електрочайника є трубчастий електричний нагрівач (ТЕН). Він може бути виконаний в одному з 2 наступних варіантів:

 • Відкрита спіраль з нержавіючої сталі, яка розташовується внизу корпусу і постійно стикається з водою. Такий тип Тенів переважає в більш дешевих моделей. Для цих приладів характерне утворення накипу всередині корпусу, яку доводиться періодично чистити.
 • Диск, розташований всередині корпусу і не має безпосереднього контакту з водою. Перевагою такого варіанти є відсутність накипу на стінках ємності для води і на Тені пристрою, відповідно ці моделі легше мити. Однак прилади такого типу відносяться до більш дорогої категорії.
 • Механізм автоматичного відключення

  У всіх сучасних моделях електрочайників передбачена функція автоматичного відключення. Багатьох забудькуватих людей вона рятує від згоряння приладу і від виникнення пожежі в приміщенні. Ця функція спрацьовує, коли прилад включили, а воду налити забули.

  Дія її елементарне, нагрівається корпус Тена і починає нагрівати біметалічну пластину, коли температура перевищить максимально допустиме значення, пластина зігнеться і розімкне контакти, вимкнувши чайник.

  Увага! Якщо чайник кипить тривалий час і не відключається, перевірте, чи щільно закрита кришка приладу.

  Система захисту від перегріву

  Якщо ж механізм автоматичного відключення з якоїсь причини не спрацює, у цьому випадку передбачена в сучасних приладах захист від перегріву. Як це працює: ТЕН нагрівається далі, потім починає плавитися спеціальний штифт, який одним кінцем упирається в корпус Тена. Він стає меншого розміру і розмикає контакти. Однак якщо цей захист спрацює, то ваш чайник вже більше працювати не буде.

  Підсвічування і індикація включення

  У більшості чайників є індикатор включеного стану. Він спрацьовує при натисканні клавіші включення, і дасть вам знати, якщо забули вставити вилку приладу в розетку або погано встановили чайник на підставку. Ця функція може бути реалізована у вигляді неонової лампочки, встановленої на підставі або клавіші включення, або у вигляді світлодіодного підсвічування води.

  І на закінчення порада; не доводьте воду до повного закипання і вчасно проводьте очищення приладу від накипу, і тоді чай буде радувати вас своїм неповторним смаком і ароматом.