Кожному в житті хоча б раз доводилося вимовляти кукую те мова. Розмовляти зі знайомими, родичами і друзями звичайно простіше, ніж виступати перед мало знайомою або ж зовсім незнайомою публікою, нехай і не завжди численною. Людина стикається з цим, відповідаючи перед учителем на іспиті, перед викладачами на захисті дипломної роботи або ж при співбесіді на роботу. Навіть нетривала промову перед нечисленною аудиторією може бути причиною хвилювання або навіть стресу.

Більшість людей переконана, що перед публікою складніше виступати замкнутим, боязким і сором’язливим людям, однак це не так. Відчувають страх перед публікою практично всі люди, тільки різниця в тому, що деякі можуть подолати це хвилювання, а багато хто так і не справляються з тремтінням у голосі і колінах. Так і виходить, що хто-то на все життя відчуває заціпеніння перед виступом на публіці, а хтось ставати успішним оратором.

Як побороти хвилювання?

Хвилювання при виступі, це нормальна захисна реакція організму. Більшість вчених довели, що воно сприяє посиленню мозкової активності, адже тільки хвилювання повинно бути в міру. Якщо ви трясетесь до безпам’ятства і намагаєтеся видавити завчений текст, то про яке посилення мозкової активності може йти мова? Головне вчасно взяти себе в руки і впоратися з хвилюванням і страхом і тоді ваш виступ пройде на відмінно.

Перед виступом треба усвідомити причину хвилювання, найчастіше цією причиною є невпевненість у собі. Ви нервуєте від того, як сприйме вас аудиторія, будуть задавати питання або ж критикувати. Тут найголовніше-розуміти, що в аудиторії зібралися такі ж люди, як і ви і найчастіше вони налаштовані, слухати ваш виступ, і розташовані дружелюбно.

Добре підготуйтеся перед виступом. Продумайте план виступу і зберіть інформацію з декількох джерел. Мова краще вивчіть. Не варто читати її з листка, не відриваючи погляд, в кращому випадку можете лише зрідка підглядати. Підтримуючи візуальний контакт з публікою, ви можете утримувати її увагу, а так же розуміти настрій аудиторії. Якщо ж вас не слухають уважно, то можна залучити їх, задаючи питання.

Перед підготовкою виступу добре опрацюйте підібрану інформацію, зорієнтуйте її на слухача, подумайте, що йому буде цікаво, а що ні, і які питання можуть у нього виникнути.