Як встановити батьківство дитини: експертиза та заяву

Батько для дитини — це його опора і захист. Вважається, що батьком є не той чоловік, що зачав дитину, а той, що виховав. В даний час довести факт батьківства не так просто, як це було в стародавні часи.

Якщо у старі роки папою дітей визнавався той чоловік, який висаджував дерево біля будинку, то в теперішній життя підтвердити статус папи можливо тільки через органи Загсу (при добровільній згоді) або в суді (при виникають розбіжності між батьками новонародженого малюка).

Загальні положення встановлення статусу батька

Як встановити батьківство дитини: експертиза та заяву

Права, а також обов’язки батьків малюка закріплені в Сімейному кодексі. Якщо матір’ю новонародженого вважається та жінка, що народила його на світло, то татом малюка визнається чоловік матері або колишній чоловік, але тільки в тому варіанті, якщо з періоду розірвання законного шлюбу не пройшло понад 300 днів. Ця основа в законодавчих документах іменується презумпція батьківства.

Законна презумпція батьківства в будь-який момент може бути оскаржено зацікавленими в цьому особами, але зробити все це можливо тільки через суд. Для подальшого звернення в судові органи необхідно зібрати повний пакет документів, які вимагаються для оскарження законної презумпції батьківства.

Якщо ж відносини подружжя не ускладнюються наявністю оскарження законної презумпції батьківства, то їм потрібно пройти іншу обов’язкову процедуру — законне і правомірне встановлення батьківства. Дана процедура є обов’язковою у разі, якщо батьки малюка не перебувають у законному шлюбі, або ж тоді, коли вони пройшли процедуру розлучення.

Встановлення батьківства дозволяє встановити правовий зв’язок між новонародженою дитиною і його татом. Так як встановлення батьківства завжди є обов’язковим актом цивільного стану, то він вимагає держ. реєстрації у відповідних органах. Після завершення основної процедури чоловік отримує на руки свідоцтво про встановлення батьківства, яке має законну силу.

Сама по собі процедура обов’язкового встановлення батьківства по відношенню до дитини проста, але тільки в тих випадках, коли обоє батьків добровільно згодні з цим твердженням. Але тоді, коли один з подружжя проти процедури цивільного стану, то судового розгляду не уникнути.

Добровільне визнання статусу батька

Як встановити батьківство дитини: експертиза та заяву

Правомірний порядок встановлення батьківства, коли подружжя не мають жодних заперечень і перешкод проти даного громадянського стану, простий. Щоб отримати на руки свідоцтво про встановлення батьківства потрібно звернутися в місцеві органи ЗАГСУ і надати їм необхідні документи.

Які документи необхідно підготувати для отримання правового статусу батька?

 • Письмову заяву від обох батьків. Ця заява оформляється за затвердженою формою, відповідний бланк рекомендовано отримати в органах Загсу за місцем проживання. Подати заяву зобов’язані обоє батьків в один час, не допускається участь представників або третіх осіб. Якщо хтось із батьків не має прямої можливості особисто бути присутнім при написанні документа, то він має право попередньо написати заяву, але після цього його потрібно нотаріально завірити. У нижньому куті бланка обов’язково має стояти число подачі заяви і повинна бути поставлена підпис батьків. Як правило, заява пишеться від руки, але можливо написання документа за допомогою друкарського пристрою. Якщо заяву було надруковано, то підпис батьків ставиться під наглядом спеціаліста органів Загсу.
 • Паспорт обох батьків (у крайньому випадку, замість паспорта можна подати будь-який інший документ, що підтверджує особу).
 • Квитанція про сплату обов’язкового державного мита. На сьогоднішній день сума держмита на встановлення батьківства вказана в 200 рублів. З майбутнього року планується підвищити суми деяких держмита в 2 рази. Реквізитні дані для сплати суми державних внесків розташовуються на стендах і столах у приміщенні кожного Загсу.

Добровільне встановлення батьківства в Загсі дозволяється оформити тільки після отримання зареєстрованого держорганами свідоцтва про народження малюка. Якщо надаються в органи Рагсу вищевказані документи, батьки повинні надати і оформлена за законом свідоцтво про народження дитини.

Допускається спільне оформлення встановлення батьківства, а також і державна реєстрація новонародженого, але в цьому варіанті необхідно представити довідку про народження немовляти з медичного закладу, в якому проводилися пологи.

Передчасне оформлення документів

Як встановити батьківство дитини: експертиза та заяву

Допускається передчасне встановлення батьківства в тих випадках, коли відомо, що після пологів буде досить важко провести правову процедуру. У цьому випадку до вищевказаних документів додається довідка з медичного закладу, що підтверджує справжню вагітність майбутньої матусі. Довідка обов’язково повинна бути оформлена за всіма правилами закону (печатки, форма, підписи).

Документи про безпосередньому встановленні батьківства дозволяється отримати у той же день, коли проведена подача необхідних документів. Винятком є:

 • якщо документи подаються до безпосереднього народження дитини (передчасно);
 • якщо місце державної реєстрації новонародженого і місце отримання свідоцтва про батьківство не збігаються (при цьому в свідоцтво про народження дитини вже внесено запис про наявність батька).

Важливі моменти при добровільному встановленні статусу батька

Як встановити батьківство дитини: експертиза та заяву

 • Закон не обмежує терміни для отримання цивільного акту.
 • Отриману державну реєстрацію по встановленню статусу батька можливо оскаржити лише в судовому органі. Такі випадки можливі, коли документ вже отриманий, але чоловік не є малюкові біологічним батьком. Позивачем у даному випадку, як правило, виступає біологічний батько малюка по закінченні певного часу.
 • Якщо чоловік не біологічний батько малюка, але встановлення батьківства документально вже проведено, то він не має право оскаржити дану процедуру. Винятком є примусова процедура, вчинений щодо чоловіка, коли він був несамовитий.
 • Судовий порядок встановлення статусу батька

  Як встановити батьківство дитини: експертиза та заяву

  Якщо батьки не дійшли добровільною згодою і встановлення батьківства є небажаною процедурою, то без звернення в судові органи не обійтися. За статистикою, чоловіки відхиляються від права стати батьком, тому в якості позивача в суді виступає мама дитини, їй надається можливість подати заяву. В деяких випадках і чоловік може подати відповідну заяву, наприклад, коли мати малюка ухиляється визнати чоловіка татом малюка (встановлення батьківства без добровільного згоди матері).

  Судове встановлення батьківства проводиться в позовній судовому порядку, тому позивачу потрібно звернутися в районний судовий орган за місцем безпосереднього проживання відповідача або самого себе з наданням заяви, яка пишеться у довільній формі. У написаному документі обов’язково мають міститися такі дані:

  • найменування судового органу, який буде займатися розглядом даної справи;
  • ПІБ позивача, а також відповідача. Місце проживання обох осіб;
  • важливі обставини справи (описати ситуацію, наприклад, жінка тривалий час проживала в цивільному шлюбі з чоловіком, наслідком спільного життя сталося народження малюка. Після пологів чоловік став ухилятися від визнання батьківства, і сім’я розпалася);
  • головні вимоги до суду від позивача (в даному випадку, визнати законним факт встановлення батьківства по відношенню до відповідача);
  • перелік поданих документів;
  • число і особистий підпис позивача.

  До власного заяви необхідно додати і інші документи: копію написаної заяви (для відповідача), а також квиток квитанції про сплату державного внеску (реквізити на сплату держмита надаються секретарем або розташовуються на стендах в приймальному приміщенні суду). Додатково потрібно докласти (якщо є можливість) і копію свідоцтва про народження дитини.

  Для позитивного рішення суду можна подати додаткові докази особистих стосунків батьків дитини, наприклад, телефонну листування або свідчення сусідів. Позивачу важливо пам’ятати, що чим більше доказів надано на розгляд суду, тим більше є надія на позитивне рішення судді.

  Якщо після розгляду позову, судом винесено позитивну відповідь, а процедура встановлення батьківства повинна пройти обов’язкову державну реєстрацію, то позивачу можна звертатися в органи місцевого Рагсу для виконання наступних дій.

  Оформлення документів в Загсі після судового рішення

  Як встановити батьківство дитини: експертиза та заяву

  Які документи необхідно надати в даному випадку?

  • Заяву. Необхідно подати заяву за формою, яка затверджена законодавством. Бланк потрібного заяви можна взяти у секретаря.
  • Паспорт позивача. Якщо замість позивача виступає представник, то у нього повинна бути представлена на руках нотаріально оформлена довіреність на виконання правомірних дій від імені позивача.
  • Квитанція про сплату державних внесків (держмито).
  • Позитивний відповідь судового рішення.

  Необхідно відзначити, що встановлення батьківства в державних органах можливо тільки відносно дієздатної особи. Крім того, батьки обов’язково не повинен мати позбавлення щодо батьківських прав.