Добрий день, дорогі друзі. Знову хочу поділитися з вами своїми спостереженнями. Подивилася новини – шок. Обговорила ціну нафти на світовому ринку з бабусями біля під’їзду – не полегшало. Пора починати економити. Життя дорожчає і робить це нахабно, показано. Мовляв, ось вам, викручуйтесь тепер. Але ми, як кажуть, не звикли відступати. Посиділа, подумала і — Еврика! А чому б не запозичити досвід наших закордонних друзів.

Отже, побродивши по просторах інтернету, посидівши на форумах балакучих, мають можливість спілкуватися з іноземцями і бачили їх побут, висновки напросилися самі собою.

Комуналка

Закордон економить на всьому вже давним-давно. Дисципліновані європейці не сподіваються на авось, у них все прораховується до дрібниць. Комунальні платежі там захмарні, і народ изголяется, як може.

Шведи, наприклад, у багатоквартирних будинках, тримають одну пральну машину на всіх, а німці – перуть вночі, коли тарифи на електроенергію найнижчі. Особливо дбайливо ці хлопці ставляться до води. Англійці, голландці – давно не миють посуд під проточною водою — марнотратно, а воду після купання багато використовують для миття підлоги. Японці пішли ще далі: підключили свій феноменальний колективний розум і понаизобретали всяких прибамбасів, які скорочують витрати на енергію і воду, щоб не морочитися. Так, наприклад, додумалися насичувати воду киснем, що значно скоротило її витрата.

А ось, що непогано було б і нам взяти на замітку, так це збір і використання для поливу дощової води. І європейці, і американці давно використовують її в своїх потребах. І це не тільки реальна економія грошей, але й садові рослини вам будуть дуже вдячні, адже дощова вода не хлорована, жива.

Що їдять

Як відомо, одне з популярних розваг європейців (хоча американці їх у цьому все-таки перевершили) гонитва за знижками і розпродажами. Економія сімейного бюджету жене народ від одного хворого до іншого. Там акції, там опт. Тут звикли 1-2 рази в тиждень затарюватися продуктами та економити час, не бігаючи, як ми кожен день за покупками.

Німці, американці, англійці живуть в основному на бутербродах (витрати на харчування невеликі, але це не наш варіант). Ще гірше, що закордон дуже захоплюється напівфабрикатами. Це, звичайно, значна економія часу, що важливо для працюючих жінок, але це не завжди економія грошей, а головне здоров’я. Тут важливо дотримати баланс. Ось в Ізраїлі до їжі ставляться інакше. Домінує домашня кухня, однак, як пишуть на форумах – найбільше похвал отримаєш за те блюдо, на приготування якого витратиш менше сил.

Що носять

Потреба в економії засобів сформувала в людей раціональний підхід до всього, у тому числі і до одягу. Європа, незважаючи на всі свої бренди, одягається насамперед практично, зручно і просто. Скажу більше, секонд-хенд рулить.

Ну ось, і який же з усього вищевикладеного випливає висновок? А такий – хлопці, ми не одні в своїх проблемах! Багато нас. А від цього, як-то навіть легше стає. Пережити важкі часи нам завжди допомагала інтуїція, здоровий оптимізм і бадьорість духу. І на цьому економити не можна!