Є багато порад, гарних і розумних як зберегти шлюб, або створити його на всю довге життя. Ці поради включають багато пунктів, один іншого розумніше і правильніше, але чомусь ніхто не скаже: «роби ось так і будеш щасливим». Але немає готових рецептів, і нема написаних сценаріїв для кожного і для всіх. Кожен йде своєю дорогою.

Одні розбивають лоби про закриті двері чужої душі, намагаючись достукатися, інші постійно наступають на одні і ті ж граблі, допускаючи помилки, такі ж, які роблять мільйони, а третє своя дорога, якою вони проходять пліч — о — пліч зі своєю половинкою.

Ми дивуємося їм, і хочемо дізнатися, як це у них вийшло. А вони, ласкаво посміхаючись, кажуть, що ніяких секретів немає, просто вони люблять один одного.

Будь-який рух як духовну, так і світську, який ратує за довгі шлюби на все життя, висуває свої тези і плани життя, іноді стверджуючи, що тільки їх поради по-справжньому допоможуть зберегти щасливий шлюб.

Християнські погляди

Християни різних конфесій, стверджують, що тільки той шлюб може бути довговічним, де подружжя живуть, суворо дотримуючись законів, які написані в Біблії. І не треба мудрувати, а просто жити по слову Божому. Але чомусь слово любов згадується в контексті зі словом Бог.

Тобто, люблячи і поклоняючись Богу, подружжя зможуть уникнути різних життєвих катаклізмів, народити і виховати дітей, зустріти старість умиротвореними і щасливими. Неможливо заперечувати раціональне зерно, яке є в цих твердженнях. Це як готовий сценарій усього життя.

Хочете саме такий розпорядок життя, отже, приймайте його і живіть, а про дрібні непорозуміння не варто турбуватися.

Віддайте все в руки Господа, і він все вирішить найкращим чином. Як би і погоджуєшся з цим, але тут чомусь згадуються мормони, з чотирма дружинами, купою дітей. І крамольні думки починають долати, і починаєш сумніватися.

А сумнів – перший ворог віри. Але людина схильний пристрастям, і як поступати коли вирують пристрасті, незрозуміло, хоча є тут же відповідь: «Молись». І пристрасті вщухнуть, і спокій душевний буде знайдений. Для мусульман такою книгою, де все розписано, є Коран, для індусів — Шримат Бгахаватан. Ясно, зрозуміло і все на своїх місцях.

Що говорить соціум

Світські руху за довговічні шлюби, роблять акцент на здоровий спосіб життя, позбавлений надмірностей, дотримання раціонів здорового харчування, шанобливе ставлення до жінки і спільність інтересів між чоловіком і жінкою. Такі організації влаштовують відносно недорогі тренінги для бажаючих пожити довго і щасливо і померти в один день.

Друкують в недорогих журналах (для загального користування) тести, поради, історії з життя для більш яскравого і наочного прикладу.

Перш ніж одружитися, потрібно обов’язково по-справжньому перевірити почуття, а тільки потім оформляти відносини: біля вівтаря або штампом в Загсі.

Такі переконання теж мають право на існування, оскільки і у цих рухів є благородна мета – збереження моральності і моралі для прийдешніх поколінь. Тільки морально здорова сім’я зможе виховати наступне покоління, на їх прикладі, здорової і міцної родини, відповідно і їх нащадки продовжать розпочату ними справу, і не перерветься ланцюжок довговічних шлюбів.

Це, звичайно, в ідеалі. А що залишається тим, хто йде стежками не побитими?

Що показує практика

Хто одружується або виходить заміж з великої і пристрасної любові, а через рік, три, сім, дванадцять їхній сімейний корабель починає давати течу, тріщати по всіх стиків і несеться заяву про розлучення. В цьому випадку потрібно все-таки прислухатися до порад розумних людей психологів, які, можливо через вівісекцію, розкриють всі рани і гнійники, які встигла накопичити сім’я, але в силу незнання психологічних законів, продовжує ламати списи і отруювати один одному існування.

Причому, необхідно враховувати, що для кожного конкретного випадку є своє конкретне рішення. А робити так, як зробив друг або подруга, зовсім не варто, щоб не заганяти ситуацію в глухий кут.

Психологи, особливо американські, пропонують, для початківців жити у шлюбі п’ять основних правил, дотримуючись яких, ви, можливо, будете жити у шлюбі довго. В ці правила входять обов’язкові розмови один з одним, обговорення будь-яких тем і ситуацій, в тому числі і сімейного бюджету, що є важливим у житті кожної родини.

Обов’язкова і моральна підтримка один одного в різних ситуаціях: « як у смутку, так і радості». Чим більше сімейна пара проводить час разом, тим більше у неї шансів зберегти довгострокові стосунки.

Вказується в цих правилах і на сексуальний аспект відносин. І якщо когось щось не влаштовує, то знову ж потрібно говорити. І, звичайно ж, вчиться поступатися один одному.

Одна моя приятелька (вони живуть з чоловіком понад 30 років) сказала свій рецепт довговічних відносин: вміти слухати і чути; вміти розуміти і приймати; вміти прощати, тільки щиро і до кінця. Спробуйте, а раптом це універсальний рецепт?