Збірка шафи купе без залучення фахівців — спосіб істотно заощадити сімейний бюджет. Знання кількох простих правил полегшить завдання, впоратися з яким під силу навіть тим, хто ніколи раніше не проводив подібні роботи.

Як зібрати шафа купе

Зміст статті

 • Як зібрати шафа купе
 • Необхідні інструменти
 • Етапи складання шафи купе
  • Збираємо нижню частину і каркас
  • Встановлюємо боковини та внутрішні перегородки
  • Кришка шафи
  • Задня стінка
  • Кріпимо напрямні
  • Кріпимо двері шафи купе

Перш ніж приступити до складання меблів своїми руками, слід розпакувати елементи конструкції і розсортувати їх по групах:

 • низ і верх;
 • бічні стінки і внутрішні перегородки;
 • полиці;
 • складові шухляд;
 • фурнітура.

УВАГА! Задня стінка і двері на цьому етапі відкладаються в сторону, оскільки займають багато місця, а черга до них дійде лише на останніх етапах монтажу.

Під фурнітурою маються на увазі:

 • кріпильні елементи: саморізи, шканты, конфирматные шурупи і/або минификсы (ексцентрикові стяжки);
 • ручки до шухлядам і ніжки шафи, якщо у конкретної моделі вони повинні бути;
 • штанга (труба для тремпелей) з власниками;
 • напрямні для дверей і шухляд;
 • вішалки;
 • інші дрібні елементи, якщо вони передбачені особливостями придбаної моделі шафи.

Необхідні інструменти

Часто в комплекті з конфирматами йде шестигранник, з допомогою якого здійснюється складання меблів. Але цей ключ — далеко не все, що може знадобитися. Адже і контрольні заміри потрібно чим проводити, і простукати елементи конструкції, щоб вони щільно прилеглими один до одного в місцях з’єднання шкантами. Щоб потім не витрачати час на пошук потрібного інструментарію, необхідно підготувати:

 • рулетку;
 • рівень;
 • дриль;
 • гумовий і звичайний молотки;
 • плоску і хрестову викрутку;
 • г-подібний шестигранник.

Свердло знадобиться як мінімум при установці штанги. За допомогою гумового молотка можна підганяти елементи конструкції без побоювання пошкодити їх зовнішнє покриття. Якщо такого інструмента немає, можна користуватися звичайним. Але в цьому випадку знадобиться амортизуюча підкладка, запобігає контакт металу з ламінатом.

Про шуруповерти на час складання великогабаритних меблів краще забути: з них легко «схибити», вкрутивши шуруп глибше необхідного. А це може призвести до зменшення міцності всієї конструкції за рахунок ослаблення точок кріплення.

Етапи складання шафи купе

Така меблі збирається за принципом «знизу вгору». Адже чим важче частина конструкції, тим важче піднімати її для встановлення на інших елементах. Друге правило — збірка тільки вертикальна. Деякі фахівці рекомендують збирати шафа на підлозі, і лише потім піднімати і встановлювати, але такий спосіб має багато недоліків:

 • Потрібно враховувати діагональ бічної стінки: якщо вона буде дорівнює або більша висоти кімнати, то підняти купе не вийде. Мінімальна різниця — 5 див.
 • Важко уникати перекосів, адже немає можливості вчасно їх виявити за допомогою рівня.
 • Після підйому конструкції необхідно повторно перевіряти і підтягувати всі кріплення, позбавляючись від люфту.
 • Єдина перевага такого способу — впоратися із завданням можна без сторонньої допомоги. Але і вертикальну збірку легко провести в поодинці, якщо знати кілька секретів і діяти у відповідності з інструкцією.

  Збираємо нижню частину і каркас

  Перший і найвідповідальніший етап збирання шафи — правильне з’єднання елементів дна. Від кришки ця деталь відрізняється великим числом отворів, деякі з яких можуть бути наскрізними. Ще одна відмінність — місця під кріплення є на обох площинах заготовки. Визначити, де нижня сторона деталі можна, поглянувши на схему шафи: отвори в районі перегородок вказують на те, що це верх.

  Є три варіанти виконання опор:

  • ніжки;
  • цоколь;
  • комбінований — поєднання попередніх двох.

  В залежності від того, що передбачено у конкретної моделі купе, може відрізнятися і кріпильна система. Цоколь зазвичай фіксується за допомогою шкантів і конфірматів. У такому разі дерев’яні заглушки спочатку забиваються в підніжку, потім деталь з’єднується з дном, і тільки після цього вгвинчуються шурупи.

  Ніжки шафи теж можуть кріпитися по-різному. Якщо передбачена фіксація за допомогою конфірматів і саморізів, то спочатку необхідно вкрутити центральний кріплення, а потім додаткові. У моделей з комбінованою опорою першими встановлюють ніжки, після чого вже монтують цоколь.

  Встановлюємо боковини та внутрішні перегородки

  Коли опора готова, приходить черга самого трудомісткого процесу, справитися поодинці з яким, починаючому майстрові важко. Але вихід є. Досить придивитися до точок кріплення боковин до дна. Якщо стінки розміщуються над плитою основи, то збірку можна починати за принципом «від краю до краю». Якщо по сторонах — напрямок установки перегородок і боковин буде від центру до краю.

  Визначившись з порядком з’єднання елементів, розкладають на підлозі дві ближніх (орієнтир на схему) вертикалі і відповідні їм полиці.

  ДОВІДКА! Якщо меблі якісна, то в ній передбачено дублююче з’єднання: шканти і конфірмати або минификсы. Так шафа виходить більш міцним, його полки не ламаються в точках фіксації під вагою речей.

  Далі шканты вгоняются в боковини полиць, за допомогою яких потім з’єднуються вертикалі — боковина та перегородка або дві перегородки. На цьому етапі важливо не переплутати лицьовій і задній торці. Відрізнити просто: передній має декоративне покриття.

  Отриману конструкцію піднімають і встановлюють на дно. Полиці служать розпірками, що виключають падіння перегородок, тому можна спокійно продовжувати збірку шафи без сторонньої допомоги. Наступні роботи проводять за тим же принципом: шкант в полку, яку потім на перегородку і з’єднання з уже готової частиною конструкції.

  Завершальний етап — домогтися повного прилягання деталей за допомогою гумового молотка і контрольна фіксація точок кріплення конфирматами або минификсами.

  Кришка шафи

  Ця деталь може кріпитися до стінок зверху або збоку. В першому випадку рекомендується точки кріплення вкласти з’єднувальні елементи, потім завести лист наверх і затягніть шурупи. Другий варіант передбачає зворотний порядок дій: кришку спочатку встановлюють на місце, а потім фіксують кріпленнями.

  Перед тим як затягувати конфірмати, з допомогою рулетки варто переконатися в правильності складання каркаса шафи. Для цього вимірюють обидві його діагоналі. Якщо вони однакові, значить все добре. Коли ж одна більше іншого — є перекіс, від якого необхідно позбутися перед фіксацією кришки. Робиться це просто: шафа підпирається з боку нахилу, після чого підтягуються всі кріплення, які виявилися ослабленими.

  Задня стінка

  В залежності від розмірів купе, тильна сторона може складатися з одного чи декількох аркушів деревно-волокнистої плити. У першому випадку все трохи простіше: ДВП фіксується по кутах шафи, а потім кріпиться до всіх його елементів.

  Якщо меблі велика, то до листів ДВП додаються сполучні планки. У такому випадку рекомендується проводити збірку знизу вгору. Першими кріпляться нижні листи, які слідом фіксуються вертикальною планкою. Потім верхній ДВП і горизонтальний з’єднувач.

  ВАЖЛИВО! Від правильності монтажу задньої стінки залежить міцність шафи. Тому не варто економити цвяхи — лист прибивається до всіх перегородок і поличках купе.

  Кріпимо напрямні

  Нижній рейок складається з двох жолобів для руху роликів, верхній виглядає як профіль з центральним роздільником. Якщо в них не передбачені отвори для кріплень, то треба їх зробити самостійно. У нижній рейці вони розташовуються по центру, у верхньому — в шаховому порядку.

  ВАЖЛИВО! При свердлінні не варто забувати про фасці, призначеної для заглиблення капелюшку саморіза врівень з іншим полотном.

  Верхня планка ставиться таким чином, щоб фронтальна її частина збігалася з переднім краєм кришки шафи. При монтуванні від нижньої кромки плити купе робиться відступ, рівний 10-15 мм. Це необхідно для того, щоб уникнути перекосу і забезпечити плавність ходу дверей. Ще один момент: перед встановленням нижньої направляючої необхідно вставити стопори в її жолоба.

  Кріпимо двері шафи купе

  Це один з найпростіших і одночасно відповідальних етапів: часто полотно дверей виконано з дорогих і крихких матеріалів. Перед тим, як повісити двері стулки розпаковуються і розкладаються з метою визначення порядку їх встановлення — він залежить від малюнка. Потім береться та, що буде встановлюватися на внутрішній рейок, і вкладається в верхній жолоб. Після цього коліщатко віджимається, і двері фіксуються на нижній стороні. Потім дії повторюють з зовнішніми і на цьому складання завершена.