Більшість систем опалення працює за рахунок передачі теплової енергії з допомогою теплоносія. Обслуговування всього опалювального комплексу, так само, як і окремих елементів, вимагає зливу рідини. Необхідність ремонту або заміни котла неможлива без звільнення внутрішньої порожнини від води.

Підготовка

Зміст статті

 • Підготовка
 • Види котлів
 • Способи зливу води
 • В яких ситуаціях зливають воду

Щоб злити рідину з опалювального газового обладнання необхідно підготувати шланг, внутрішній діаметр якого повинен відповідати зовнішньому розміром крана зливного патрубка, розташованого нижче рівня котла. Такий вентиль встановлений на «обратку» опалення, в самій нижній точці. Крім шланга, готують ємність, яка має такий же об’єм, як і передбачувана кількість води, що зливається.

До підготовчих робіт відносять також перевірку відтинають вентилів навісного обладнання, в тому числі і кранів, на «подачі» і «обратку» котла.

ВАЖЛИВО! Перевірку запірної арматури проводять тільки при вимкненому опалювальному агрегаті! Перекриття вентиля на основному трубопроводі в робочому режимі призведе до поломки обладнання!

Після перевірки, шланг з’єднують зі зливним штуцером, направляють в ємність і вимикають агрегат.

Види котлів

Для опалення житлових приміщень використовують різні види обладнання. По виду палива, на якому вони працюють їх ділять на:

 • твердопаливні;
 • електричні;
 • обладнання на рідкому паливі;
 • газові;
 • комбіновані агрегати.

Специфіка твердого палива дозволяє розділити обладнання ще на кілька підвидів.

ДОВІДКА! Комбіновані агрегати виготовляють з використанням двох джерел нагріву, частіше поєднують електричний з іншим видом.

За призначенням:

 • одноконтурні, тільки для опалювальних систем;
 • двоконтурні, для опалення та підготовки гарячої води.

Більшість конструкцій опалювального обладнання має внутрішні порожнини, в яких теплоносій нагрівається до встановленого значення температури. При зливі води з котла, внутрішня частина звільняється від рідини і робить можливим обслуговування всіх вузлів і з’єднань агрегату.

Способи зливу води

Виконавши підготовчі роботи відчиняють всі крани радіаторів, потім відкручують вентилі регулювання потоку теплоносія (при наявності таких). Після цього відкривають зливний байпас і направляють рідина в спеціально підготовлену ємність. Спочатку впаде тиск на манометрі, а потім, супроводжувана тихим шипінням, струмінь наповнить тару.

Звук, схожий на тихий свист буде видавати автоматичний развоздушиватель, яким комплектують систему опалення. Наявність звуку говорить про справність приладу, який стравлює зайве повітря в процесі роботи агрегату. Розглянутий метод вивільнила від води не тільки котел, але і всі опалювальні прилади та труби. Для кращого опорожнення приладів, користуються кранами Маєвського, по черзі відкриваючи кожен з них.

УВАГА! При спустошенні теплообмінника підігріву гарячої води двоконтурного котла, після відключення, спочатку відкривають кран гарячого водопостачання до охолодження рідини. Потім перекривають подачу холодної води і, при необхідності звільнення теплообмінника від вмісту, відкручують штуцер гарячого водопостачання.

Сучасні котли, особливо газові, оснащені автоматичним развоздушивателем і зливним штуцером. Для зливу рідини з такого агрегату досить відкрити зливний кран, після проведення підготовчих робіт. Якщо обладнання встановлено у верхній точці системи опалення, то виллється рідина, звільнивши лише порожнину котла. А через агрегат, встановлений нижче радіаторів опалення, вода стече з верхніх приладів.

ВАЖЛИВО! Щоб не зливати рідину з усіх контурів опалювальної системи користуються відсікають кранами котла, які з’єднують обладнання з трубами «подачі» і «обратки».

В яких ситуаціях зливають воду

Проведення робіт по зливу рідини з котла виконують:

 • при заміні опалювального обладнання;
 • при виявленні несправності агрегату і ремонту окремих вузлів;
 • при необхідності усунення течі на з’єднаннях кранів, штуцерів або інших патрубках агрегату;
 • при відключенні опалення у зимовий період, на тривалий термін;
 • при заміні теплоносія.

Проведення робіт з ремонту та обслуговування опалювальної системи вимагає зливу рідини. Випорожнення обладнання від теплоносія може виконати кожна людина, що має невеликі технічні навички. Вміння злити воду з котла дозволить без праці впоратися з будь-якою несправністю устаткування, що особливо важливо в зимовий період.