Скажений темп сучасного життя призводить до постійних стресів і нервових зривів. І виникають вони не тільки через завантаженість на роботі і міської суєти, але і внаслідок забруднення навколишнього середовища. Неправильне харчування «на ходу», вплив електромагнітних полів – всі ці фактори викликають негатив. І рано чи пізно кожна людина починає шукати спосіб, як зняти нервову напругу доступними методами.

Основні симптоми

Існує думка, що жінки більш схильні до нервових зривів, ніж чоловіки, але це не так. Просто сильній статі властиво приховувати свій душевний стан, в той час як милі дами готові відразу поділитися з друзями і близькими переживаннями, виплеснувши накопичилася біль. Пора бити тривогу і діяти швидко і рішуче, якщо:

 • відзначається втрата активності;
 • знижується енергія і працездатність;
 • виникає почуття незручності і дискомфорт;
 • погіршується сон;
 • підвищується дратівливість;
 • відсутнє бажання спілкуватися з навколишніми.

Іноді з’являється незрозуміла і одвічна тривога, апатія і почуття занепокоєння. Не потрібно чекати, коли емоції досягнуть піку і виллються назовні потоком істерики. При перших ознаках слід з’ясувати, як зняти стрес, і діяти, відповідно до рекомендацій.

Перша допомога

Коли емоційна напруга виникає з конкретної причини, бажано написати проблему на папері. Це дозволить з’ясувати всі поточні негативні моменти і зрозуміти, як з ними впоратися. Самий простір приклад – можливе звільнення. Прийдешні зміни викликають напружений стан через невідомості. З’являється тривога про майбутнє, людина не може ні спати, ні їсти, малюючи в уяві похмурі картини. Однак можна поглянути на ситуацію з іншого ракурсу. Коли доля закриває одні двері, він обов’язково відчиняє іншу. І хто знає, скільки щастя за нею ховається.

Якщо емоційне напруження виникає внаслідок завантаженості на роботі чи вдома, необхідно скласти перелік щоденних обов’язків і справ. Це допоможе заощадити масу часу і визначитися з пріоритетом завдань. Важливо вміти розв’язувати справи домашнім або колегам, не намагаючись осягнути неосяжне.

Сучасні психологи виділили кілька дієвих способів, як зняти нервову напругу, не приймаючи ліків і не зловживаючи алкоголем:

 • Візуалізація. Необхідно сісти, розслабитися і уявити себе в такому місці, де добре саме вам: берег моря, лісова галявина, водоспад. Всього кілька хвилин релаксації – і тривога швидко пройде. Методика допомагає знімати емоційну напругу, але і душевний біль.
 • Якісний відпочинок. Вихідні повинні становити не менше 4 днів на місяць, щоб психологічний стан не погіршувався. Бажано планувати види відпочинку, чергуючи вилазки на природу і відвідування театру або кіно. Повертаючись з роботи, не слід вдома відразу хапатися за справи. Дозвольте собі кілька хвилин посидіти в тиші і просто відпочити.
 • Прогулянки пішки. Невеликі фізичні навантаження здатні швидко зняти напругу м’язів. При ходьбі збільшується швидкість передачі нервових імпульсів, що значно покращує настрій. Вистачає півгодини пішої прогулянки, щоб зникли тривога, дратівливість і апатія.
 • Ліки і спиртне в деяких випадках лише погіршують і без того важкий психологічний стан, тому важливо застосовувати ряд практик для зняття нервової напруги.

  Рекомендації психологів

 • Геть негатив. Як часто люди ловлять себе на тому, що емоційна напруга виникає з-за поганих думок. Шкідлива звичка постійно прокручувати в голові одні і ті ж події минулого дня дуже енергозатратна. А адже можна було сили спрямувати в корисне русло. Бадьорий і щаслива людина готовий гори звернути, тому важливо стежити за власним настроєм. Негативні емоції можуть викликати фізичний біль та погіршити стан здоров’я. Якщо тривога і занепокоєння не відпускають, потрібно дати собі слово подумати про проблеми завтра. На наступний день стан справ здасться не таким безнадійним.
 • Медитації. Можна перерити тонну літератури на тему, як зняти стрес, але краще релаксаційних вправ з ним ніщо не впорається. Чим частіше буде практика, тим більше здатність абстрагуватися від неприємностей і очистити голову від поганих думок. Йога допомагає зняти напругу м’язів, знизити занепокоєння і внутрішню біль.
 • Спорт. Ранкова пробіжка або відвідування спортивного залу здатне повністю прибрати емоційне напруження. Тривога не знайде місця в думках, оскільки при фізичних навантаженнях відбувається максимальний вибір ендорфіну – гормону щастя. Серед приємних бонусів занять спортом відмінне здоров’я, високий життєвий тонус і красива фігура.
 • Вода. Не варто ламати голову над тим, як зняти нервову напругу, оскільки відповідь лежить не на поверхні. Точніше, у ванній. Щоденний контрастний душ знижує рівень стресу і підвищує настрій. Чудовою альтернативою стане купання у водоймі, прийняття гарячої ванни і плавання в басейні. Вода змиває емоційну біль, заліковуючи душевні рани.
 • Музика. Підійдуть будь-які композиції, які подобаються. Хімічні процеси при прослуховуванні музики викликають легку ейфорію, тому тривога швидко проходить, поступаючись місцем відчуттю щастя. Достатньо 20 хвилин в день, щоб прибрати душевний біль за допомогою мелодійною улюбленої музики.
 • Споглядання природи. Звичайна прогулянка по алеї або парку приймає новий напрямок, оскільки на свіжому повітрі забороняється думати про проблеми і неприємності. Замість цього потрібно сісти на лавку і просто дивитися на дерева, небо, квіти, відзначаючи найменші деталі. Прогулянка повинна бути неспішної і приємною.
 • Ефективна профілактика

  Причиною нервового напруження є підвищена чутливість до зовнішніх факторів і подразників. Проблеми на роботі, думка оточуючих не повинні хвилювати, щоб рідше задаватися питанням, як зняти стрес.

  Робота – це лише місце, де заробляються гроші. А тимчасові невдачі і промахи не означають, що ви поганий працівник або нікчемна людина. В особистому житті все може бути добре, але думки про труднощі в офісі заподіюють біль і знижують самооцінку. Важливо вміти тверезо оцінювати власні якості, щоб не виникала тривога за дрібниці.

  Думка оточуючих – це їх вузьке сприйняття, спотворене особистісними якостями. І змінити його не під силу нікому – так чи варто турбуватися? Не слід брати участь в інтригах і розборах польотів, оскільки в подібних суперечках головує його учасників. Довести що-небудь іншим все одно не вийде, але зате минає біль від розчарування.

  Перед тим як зняти стрес, краще не допускати його появи. Необхідно частіше посміхатися, оточувати себе позитивом і доброзичливими людьми. Вірити у власні сили і щасливе майбутнє, щоб тривога і психологічна біль стали рідкісними гостями.

  Вправи для зняття нервової напруги.