Сім’я — соціальна структура, що виконує ряд найважливіших функцій по вихованню та догляду за своїми членами. Особливе значення має її вплив на підростаюче покоління, яке засвоює багато цінностей і культуру від своїх батьків та інших родичів.

Багатодітні сім’ї мають велика кількість соціально-психологічних особливостей і потребують підтримки з боку держави. У Росії мають силу різні законодавчі акти, що визначають, які права мають сім’ї цієї категорії.

Визначення

Сім’я — в юридичному відношенні союз фізичних осіб, які проживають найчастіше спільно і несучих один щодо одного з’являється у зв’язку з фактом між ними спорідненості, шлюбу, прийняття на виховання дітей відповідальність.

Багатодітною родиною в РФ і більшості країн Європи визнається сім’я, де є три і більше дитини (рідних або прийомних). Визначається законодавством РФ поріг для віку всіх трьох дітей коливається від 16 до 23 років.

Малозабезпечена родина має дохід, розрахований на одного учасника, менше прожиткового мінімуму.

Материнський капітал — розподіляються державою гроші за народження (усиновлення / удочеріння) другого і наступних дітей в період з початку 2007 по кінець 2016 року. Сума на руки не надається, але спрямовується на оплату строго визначених чинними правовими актами потреб.

Законодавство

Сьогодні в Росії відсутній Федеральний Закон, який повністю регулює правове становище сімей за числом дітей від трьох. ФЗ «ПРО державну підтримку багатодітних сімей» від 17 листопада 1999 року був відхилений в. о. президента 3 січня 2000 року. Він визнавав багатодітну сім’ю з трьома і більш дітьми у віці до 18 років (п. 1 ст. 2). Зараз на території РФ застосовуються окремі закони і постанови, що визначають права сімей з великою кількістю дітей.

Чітка єдина правова база, дійсна для території всієї РФ і визначає, на які пільги можуть претендувати батьки / особи, що виконують їх функції, з багатьма дітьми, відсутня. Регіональні законодавчі органи (згідно п. 1 Указу N 431) встановлюють старший вік дітей, поки за них нараховуються пільги.

У р. Москві (за Законом №60), наприклад, дитина, щоб юридично вважатися входять в розглядувану категорію сім’ї, не може мати більше шістнадцяти років або, для тих, що навчаються в старших класах школи, — вісімнадцяти років. Коли кількість дітей від 10, і всі вони отримують освіту, то поріг для надання пільг підвищується до двадцяти трьох. Це ж стосується перебувають на утриманні інвалідів з дитинства.

Для Санкт-Петербурга діє поріг по вісімнадцять років, якщо діти навчаються за програмою загальної або середньої професійної освіти (п. 2 глави 5 статті 18 Закону №728-132).

 • На рівні РФ діють:

Указ Президента РФ від 5 травня 1992 року N 431 «Про заходи з соціальної підтримці багатодітних сімей» (в ред. Указу Президента РФ від 25.02.2003 N 250)Стаття 263 ТК РФ Федеральний Закон №138-ФЗ «ПРО внесення змін до статті 16 Федерального Закону «Про сприяння розвитку житлового будівництва» та земельний кодекс Російської Федерації»

 • Для Москви і Санкт-Петербурга діють:

Закон міста Москви №60 від 23 листопада 2005 року «Про соціальну підтримку сімей з дітьми в місті Москві» (в ред. від 22.01.2014 №1)Закон міста Санкт-Петербурга №728-132 від 22 листопада 2011 року «Соціальний кодекс Санкт-Петербурга» від 9 листопада 2011 року (в ред. від 26.12.2014 №713-133)

Якщо необхідно дізнатися, які пільги на багатодітну сім’ю використовуються по регіонах, можна звернутися в місцеві органи соціального захисту або законодавчі. Часто можливість отримання матеріальної підтримки та її розмір залежить від:

 • здобуття дітьми освіти,
 • наявності дітей-інвалідів або інвалідності одного з батьків,
 • кількості дітей.

Документи

У містах Москва, Нижній Новгород і Нижегородська області члени сімей з великою кількістю дітей мають можливість стати власниками «Посвідчення багатодітної родини». Ця папір забезпечує різними пільгами, безкоштовним відвідуванням об’єктів культурної цінності та ін. перевагами.

Основним документом, необхідним до надання низки інстанцій для отримання субсидій і пільг, є довідка про склад сім’ї, одержувана в РФ в ЖЕУ, паспортному столі, представництві місцевого самоврядування або відділенні ФМС. Тут є свої нюанси, так як документ враховує тільки офіційно зареєстрованих на одній житлоплощі членів. Якщо частина дітей має з якоїсь причини прописку в іншому місці, ситуація ускладнюється.

Іноді потрібно надати довідку про доходи батьків. Крім того, в ряді випадків потрібні довідки про стан здоров’я членів.

Пільги для багатодітних сімей

У РФ сім’ї, які виховують більше 3-х дітей, можуть користуватися різними видами соціальної допомоги. Їх типи та грошове вираження визначаються актами, закріпленими на федеральному і місцем рівнях.

Пільги, закріплені федеральним законодавством (див. Указ Президента РФ №431 в сучасній редакції):

 • На вартість комунальних послуг — від 30%,
 • На придбання медикаментів за рецептом, — дітям до шести дет,
 • На харчування у школах,
 • На отримання одягу для освітнього закладу,
 • На вільне використання громадського транспорту учнями,
 • На вільний прохід в об’єкти з культурною цінністю, — раз у місяць,
 • На отримання кредитів на житло за низькою ставкою,
 • На зниження земельних податків.

Держава допомагає багатодітним батькам при:

 • Позачерговому зарахування дітей у дошкільні установи.
 • Видачу земельних ділянок під організацію різних комерційних структур.
 • Видачу дачних земельних ділянок під город або будівництво житла у першу чергу. Зокрема, ФЗ №138-ФЗ визначає, що батьки / опікуни з багатьма дітьми можуть безоплатно отримувати земельні ділянки.

Оскільки всі пільги визначаються виходячи з регіонального бюджету, подробиці, які мають права сім’ї з багатьма дітьми, необхідно уточнювати в представництвах місцевих законодавчих органів.

Багатодітні сім’ї і відпустка

За трудовим законодавством РФ співробітникові з кількістю дітей від 2-х, не мають 14 років, дозволено мати додаткову відпустку за свій рахунок тривалістю до двох тижнів.

Якщо ви з сім’ї з багатьма дітьми, то можете просити про повернення половини грошей за проїзд до місця відпочинку. Дітям путівки в табори та санаторії надаються безоплатно.

Матеріальна підтримка на свята

У РФ передбачені виплати батькам / особам, що їх замінюють, з великою кількістю дітей (від 10) за таким святам, як:

 • Міжнародний день сім’ї (15 травня),
 • День знань (1 вересня).

Залежність розміру пільги від кількості дітей. У багатьох суб’єктах РФ передбачена диференціація сімей за кількістю дітей (від 5, 10 і т. п.) Так, часто підвищується віковий поріг для знаходяться на утриманні членів. Розширюється соціальна допомога і збільшується грошове вираження пільг або компенсаційних виплат.

Залежність доходу і суми пільги

Виплачуються субсидії даються пільги всім сім’ям розглянутої категорії або тільки тим, де середній душовий дохід знаходиться нижче певного мінімуму, визначається регіональним законодавством.

Материнський капітал

Материнський капітал передбачає субсидії у визначеному на рік законодавством розмірі під такі потреби:

 • поліпшення житла (оплата іпотеки, реконструкції тощо),
 • отримання дітьми освіти,
 • накопичувальну частину пенсії для матері,
 • разову виплату готівкою (в розмірі до 20000 рублів).

У ряді суб’єктів РФ працює також регіональний материнський капітал. Обмеження його розмірів, можливості використання на різні потреби повністю відноситься до компетенції місцевого самоврядування.

Оподаткування

Працюючим батькам з багатьма дітьми покладаються пільги по прибутковим податкам. Так, згідно пп.4 п. 1 статті 218 глави 23 НК РФ, кожному з батьків або особі, яка виконує його роль, надається вирахування з щомісячної заробітної плати, не піддається оподаткуванню. За первістка його розмір становить 1400 рублів, за другого — 1400 рублів, за третю та наступних — 3000 рублів.

У ряді регіонів РФ діють свої додаткові пільги щодо різних сфер оподаткування. Наприклад, в Москві один багатодітний батько / опікун може не платити транспортний податок за зареєстрований на його ім’я автомобіль, автобус або мотоцикл.

Один день з життя багатодітної сім’ї. Весело і дружно!