Який котел вибрати для приватного будинку? Питання, який зацікавить багатьох. Без системи опалення в умовах нашої країни не можна уявити собі комфортабельне житло. У зимовий сезон без тепла неможливо прожити. І саме котел є серцем подібних систем. Сьогодні у продажу можна знайти сотні моделей. Кожна володіє своїми перевагами і недоліками. Так якого котла віддати переваги? Що слід враховувати, роблячи свій вибір?

Як правильно вибрати котел для будинку

Зміст статті

 • Як правильно вибрати котел для будинку
  • В залежності від виду палива
  • Особливості розміщення
  • Потужність
  • Матеріал
 • Найпопулярніші котли для приватного будинку

Вибір будь-якого пристрою залежить від багатьох параметрів. Особливо важливо всі попередньо врахувати у разі придбання дорогого апарату, а саме таким і відносять котел системи опалення. Тут слід звертати увагу і на паливо, використовуване для його роботи, і на місце, де дозволено інструкції встановити пристрій, і багато інших чинників. Поговоримо про все детальніше.

В залежності від виду палива

Принцип роботи котла системи опалення простий. При згорянні палива виділяється тепло. У спеціальному пристосуванні воно передається теплоносію. Вода, а саме вона найчастіше використовується в якості останнього, циркулює по системі труб і батарей і обігріває оселю. Саме питання, яке паливо використовується і стоїть на першому місці при виборі котла.

Виробники пропонують такі варіанти:

 • Електричні пристрої. Вважаються найбільш простими в експлуатації і практично безшумними. Котли невеликого розміру і вимагають мало місця для розміщення. До недоліків відносять великі витрати на електроенергію при роботі і малу потужність.
 • Рідкопаливні пристрою. Володіють високою потужністю і великим показником ККД. В якості палива, головним чином, використовується солярка. У цьому полягає один з основних мінусів. Дизель досить дороге палива. Також до недоліків відносять підвищений рівень шуму під час роботи.
 • Твердопаливні пристрою. Котли цього типу можуть працювати на дровах, вугіллі або на інших матеріалах. Основним плюсом агрегатів цього типу є їх автономність. Для роботи немає необхідності підключення до електричних мереж або газових трубопроводів. Мінуси – низький показник ККД і необхідність періодично «підкидати» паливо в топку.
 • Газові котли. Вважаються на сьогоднішній день самими інноваційними. Трубопровідний газ недорогий. Пристрої володіють достатньою потужністю і легкі в експлуатації.
 • Важливо! Роблячи свій вибір необхідно звертати увагу на особливості місцевості та наявність комунікацій. Якщо є магістральний трубопровід, то віддається перевага газових котлів. Якщо вдома стоїть у глушині, у віддаленості від населених пунктів, то є сенс розглянути питання придбання твердопаливних пристроїв.

  Випускаються і універсальні котли. Вони можуть поєднувати декілька типів використовуваного палива. Найпоширеніший варіант – пристрої, що працюють на дровах або вугіллі і на солярці. Також зустрічаються моделі в якості палива використовують і газ, і електроенергію.

  Особливості розміщення

  Тут великого розмаїття не спостерігається. До продажу пропонується два основних варіанти котлів опалення – настінні і підлогові. Перший варіант вважається найбільш зручним. Настінні котли, головним чином працюють від електрики або на газі, встановлюють в будь підходящої кімнаті. Головне – в приміщенні повинен бути приплив свіжого повітря і є витяжка. Настінні котли мають потужність до 100 КВт.

  Підлогові пристрої працюють, головним чином, на рідкому або твердому паливі. Подібні пристроїв більш потужні ніж настінні. При цьому до приміщення, де їх встановлюють, пред’являють більше вимог. Тут крім якісної системи вентиляції повинні дотримуватися і заходи пожежної безпеки.

  Потужність

  Даний параметр по праву можна вважати одним з найголовніших. Саме від потужності пристрою залежить, чи буде вистачати тепла, що видається котлом для підтримки нормальної температури в оселі.

  Перед тим, як робити свій вибір слід виконати попередні розрахунки. У спрощеному вигляді необхідну потужність визначають виходячи з площі. На кожен квадратний метр необхідно сто ват.

  Але для точного розрахунку необхідно враховувати й інші фактори, а саме:

  • кількість вікон і дверей;
  • поверховість будівлі;
  • матеріал, з якого зведені стіни і дах;
  • наявність утеплювача і так далі.

  Точні розрахунки досить складні, тому виробники пішли назустріч споживачам. У продажу пропонуються варіанти котлів з регулюванням потужності. Найбільш простими вважаються двоступеневі в опалювальний сезон. В такому виконанні можна використовувати 40 з 100 відсотків потужності. У більш складних конструкціях варіантів вибору більше. Тут є можливість регулювати температуру від 10 до 100 відсотків.

  Матеріал

  Тут, головним чином, мова йде про теплообміннику. Саме ця складова бере на себе всі основні навантаження. Чим надійніше теплообмінник, тим довше прослужить і сам котел. Виробники пропонують три основних варіанти матеріалу:

 • Чавун. Найперший варіант матеріалу, що застосовується для виготовлення теплообмінників. Чавун довговічний і міцний. Але і мінусів у нього багато. Матеріал важкий і боїться різких перепадів температур.
 • Сталь. Використовується в недорогих моделях. Матеріал легкий і коштує недорого. Але, на відміну від чавуну, сталі боїться корозії, що істотно знижує термін служби.
 • Мідь. Використовуються в компактних котлах. Володіють малою вагою і великою тепловіддачею. Основний мінус – висока вартість.
 • Важливо! Якщо для будинку необхідний потужний підлоговий котел, то теплообмінник вибирається чавунний. Для компактних і легких пристроїв застосовується сталевий або мідний варіант.

  Найпопулярніші котли для приватного будинку

  На ринку пропонується великий вибір марок і моделей. А який варіант вважається найбільш популярним? Тут відповідь однозначна – газове обладнання. У подібних систем є одна незаперечна перевага – недороге паливо. Також сучасні газові котли оснащені автоматикою, яка дозволяє легко управляти пристроєм, і знижує ризик виникнення проблем.

  Якщо з поставками газу в місцевості, де знаходиться приватний будинок проблеми, то перевага віддається універсальним моделям, які використовують тверде та рідке паливо. Популярністю користуються котли тривалого горіння. Тут застосовують деревні пелети або вугілля. Паливо завантажується в великий бункер і подається поступово за допомогою автоматики. Тривале горіння забезпечується особливим пристроєм топки. Така можливість дозволяє працювати котлу без контролю з боку людини до декількох днів.