Заходи по заміні Тена у водонагрівачі рано чи пізно доведеться провести будь-якому власнику подібного пристрою. Навіть у найдорожчому агрегаті цей елемент може вийти з ладу із-за перегоряння або механічного руйнування, викликаного корозією.

Як перевірити чи потрібна заміна тена у водонагрівачі

Зміст статті

 • Як перевірити чи потрібна заміна тена у водонагрівачі
  • Як зняти і перевірити водонагрівач
  • Як дістати ТЕН
 • Як перевірити справність Тена
 • Як поміняти ТЕН у водонагрівачі
 • Як подовжити термін експлуатації водонагрівача

У кожного електроприладу є свій термін служби, і електричний водонагрівач, на жаль, не є винятком. Однією з можливих проблем, які зустрічаються в таких пристроїв є вихід з ладу нагрівального елемента (Тена). Нижче буде детально розглянуто питання діагностування та усунення цієї несправності.

Як зняти і перевірити водонагрівач

Сигналом того, що ТЕН в бойлері міг вийти з ладу, є відсутність реакції накопичувача на включення або вибивання УЗО. Якщо з електропроводкою все в порядку, електрика в будинку є, і розетка, в яку включений нагрівач – робоча, варто перевірити внутрішню електричну схему агрегату.

Послідовність дій виглядає наступним чином:

 • необхідно відключити прилад від мережі, після чого відкрутити кришку корпусу, за якою знаходиться електричний блок;
 • якщо візуальний контакт не виявив несправності, є всі підстави піддати діагностиці нагрівальний елемент;
 • попередньо перевірте термостат, можливо, він відключився з-за перегріву — в такому випадку необхідно повернути його у робочий стан, натиснувши кнопку;
 • наступний крок — потрібно позбавити нагрівач від вмісту: для швидкого зливу води рекомендується від’єднати його вхід і вихід від патрубків, підставивши під них порожню ємність для води;
 • якщо схемою монтажу передбачений штатний слив, слід відкрити відповідні крани і дочекатися закінчення скидання рідини;
 • далі, потрібно відключити накопичувач від водопроводу — у разі, якщо він має вертикальну орієнтацію, а ТЕН кріпиться до нижньої частини, його демонтаж можна здійснити в робочому положенні.

У ряді випадків подальші маніпуляції зручніше проводити, попередньо знявши бойлер зі стіни.

ВАЖЛИВО! Знімати бойлер краще удвох, особливо якщо модель вміщує 50 л і більше.

Як дістати ТЕН

Перш ніж переходити до подальшої розбиранні доцільно сфотографувати схему з’єднання електричних проводів, щоб не забути, як вони були з’єднані при зворотному підключенні. Після цього потрібно зняти клеми з Тена. Якщо існують інші елементи, що заважають його отримання (наприклад, термостат), їх доведеться звільнити.

З допомогою відповідного діаметру ключа відверніть гайки або болти, якими нагрівач кріпиться до корпусу бойлера, і акуратно вийміть його.

Уважно огляньте деталь. Якщо вона покрилася товстим шаром накипу, або пошкоджена ізоляція, швидше за все, знадобиться заміна.

Як перевірити справність Тена

Для діагностики Тена потрібно тестер або мультиметр. Насамперед необхідно перевірити провідність спіралі. Для цього щупи мультиметра потрібно прикласти до клем деталі і продзвонити. Якщо тестер не видає характерний звук, стався розрив ланцюга, нагрівач перегорів. Переведіть прилад в режим вимірювання опору. В залежності від потужності, на індикаторі повинне відображатися значення в кілька десятків Ом. Якщо тестер показує нескінченність, це також свідчить про несправність.

Ще одна необхідна діагностична процедура – перевірка на предмет пробою. Один щуп вимірювача прикладаємо до корпусу, другий до клеми Тена. Якщо схема продзвонюється, значить нагрівач вийшов з ладу. У момент включення котла при правильному електричної комутації буде спрацьовувати ПЗВ з-за пробою на корпус.

Як поміняти ТЕН у водонагрівачі

Щоб відремонтувати накопичувач, необхідно в інструкції з експлуатації знайти серійний номер, за яким можна підібрати вийшла з ладу запасну частину. Бажано використовувати Тени призначені саме для вашої моделі приладу. Повернення деталі на місце відбувається в зворотній послідовності. Спочатку нагрівач поміщається всередину бойлера і фіксується гвинтами, після чого повертаються на колишнє місце всі елементи, відбувається їх підключення.

Прилад навішується на стіну, після чого він приєднується до системи водопостачання і заповнюється. Якщо протікання немає, можна подавати електрику і включати нагрівання.

Як подовжити термін експлуатації водонагрівача

Щоб накопичувальний водонагрівач служив довго, необхідно дотримуватися заходів, які запобігають його від передчасного виходу з ладу. При його підключенні до ХВС бажано використовувати редуктор для пониження тиску до допустимого рівня (не більше 6 атмосфер), а також пропускати надходить воду через систему тонкого очищення.

ВАЖЛИВО! Ніколи не вмикайте прилад при відсутності в ньому води!

Рекомендується своєчасно проводити технічне обслуговування, регулярно відчищати ТЕН від накипу в розчині лимонної кислоти, щоб уникнути його локальних перегрівів, проводити заміну магнієвого анода, прочищати фільтри води, уникати максимального нагріву, контролювати працездатність зворотного клапана, відключати прилад на ніч. У разі якщо техніку не передбачається використовувати тривалий термін (кілька місяців), доцільно від’єднувати його від системи водопостачання і зливати воду.