Після заміжжя багато жінок вирішують змінити прізвище. Насправді, буває і по-іншому: наречений може взяти сімейне ім’я нареченої — в Росії та інших країнах вони є рівними в своїх правах. У будь-якому випадку, чоловік і дружина після укладення шлюбу носитимуть однакові прізвища.

Іноді можна зустріти оману, що дружина зобов’язана брати прізвище чоловіка при реєстрації шлюбу. Зрозуміло, це не так. Без письмової згоди ніхто дівоче прізвище у жінки не відніме.

Заміна виробляється досить легко. При реєстрації шлюбу в Загсі в заяві вказується згода поміняти прізвище. Свідоцтво видається вже на нове ім’я. Потім залишиться тільки зміна всіх інших документів.

Процедура зміни паспорта

Якщо у Рацсі ви погодилися взяти прізвище чоловіка, то тепер зворотного шляху немає, і доведеться повозитися з паперами, адже паспорт, за законом, повинен бути поменян протягом 1 місяця. По завершенні цього часу паспорт втрачає свою юридичну силу, а її використання тягне за собою штраф. Отже, після заміжжя слід, не гаючи часу, вирушати в паспортний стіл.

Документи для паспортного столу

 • Свідоцтво про шлюб
 • Заява про зміну паспорта
 • Ідентифікаційний код платника податків
 • Фотографії на паспорт
 • Квитанція про оплату державного мита
 • Старий паспорт

Як швидко здійснюється зміна паспорта?

Відповідно до законодавства Росії (те ж саме вірно і для низки країн СНД) заміна паспорта проводиться не пізніше, ніж через 10 днів після звернення, якщо воно зроблено за місцем проживання. В інших випадках максимальний термін складає 2 місяці.

Чому варто поміняти прізвище

Аргументом «за» зміну дівочого прізвища є те, що діти, народжені у шлюбі, будуть відчувати себе частиною цілої родини, і не виникне спорів, чиє прізвище дати їм — мамину або татову.

Заміна може принести й інший «плюс» — благозвучність імені чоловіка.

Третім — якщо у жінки і чоловіки однакові прізвища, їм набагато рідше доводиться потрапляти до непорозуміння, коли потрібно довести, що вони перебувають в офіційному шлюбі. Все-таки в суспільстві ще збереглися подібні стереотипи.

 

Які можуть бути проблеми після зміни прізвища

Після зміни паспорта жінка перший час може стикатися з прикрими непорозуміннями. Всі її документи виписані на колишнє ім’я. Навіть на банківській карті викарбувано стара прізвище. Доведеться достроково поміняти всі перепустки та посвідчення. А якщо забути про який-небудь важливою папірці? Через кілька місяців спливе невідповідність прізвища тієї, що вказана в паспорті, і доведеться терміново оббігти кілька інстанцій для зміни документів.

Які документи слід обміняти в першу чергу після паспорта

 • Закордонний паспорт
 • Банківські картки і договору
 • Водійське посвідчення
 • Папери на власність
 • Медичний поліс
 • Реєстраційні документи індивідуального підприємця
 • Інші реєстраційні документи
 • Пропуски, залікова книжка (для учнів), читацькі квитки в бібліотеці

А ще багато хто не знає нової або, навпаки, прізвища заміжньої жінки. Просять на роботі запросити до телефону Іванову, а новенька секретарка відповідає, що ніякої Іванової не знає, є тільки Петрова, Сидорова і Теплова — спробуй, розберися, кого треба запитати.

Ще проблема: після сварки з чоловіком подали папери на розлучення. А що робити з прізвищем? Можна, вже, звичайно, залишити як є, але є принципові люди, які не захочуть залишити у своєму житті нагадування про невдалий шлюб. І доведеться всі процедури по заміні документів повторити знову.

Проблема: після заміжжя збираємося у відпустку за кордон, як бути з паспортом?

Саме звичайне ускладнення, яке може виникнути, якщо молоді збираються в подорож в іншу країну: як бути з документами?

Ніяких труднощів немає. Просто до заміжжя оформляються всі документи для поїздки на відпочинок на старе прізвище подружжя. Віза на руках є, закордонний паспорт теж. Стара прізвище буде дійсна протягом 30 днів. Відразу ж після оформлення шлюбу слід відправитися в паспортний стіл і залагодити всі там, а потім відправлятися в шлях. Поки молоді чоловік і дружина розважаються, новий паспорт буде готовий. Приїдуть — дружина першим ділом знову піде в паспортний стіл, забере новий паспорт і приступить до зміни інших документів.

Як взяти подвійне прізвище

Іноді жінці хочеться залишити нагадування про своє життя до заміжжя, але і дружина обходити увагою не бажає. Вихід: подвійне слово, що складається з сімейного імені чоловіка і дружини і написане через дефіс. Право на це закріплено законодавчо. Правда, якщо прізвище вже подвійна (дісталася від батьків або після попереднього шлюбу), то приєднати до неї ще одну не дозволяється. При великому бажанні можна повозитися з документами, відмовитися спочатку від частини старого імені, а потім приєднувати до нього нове закінчення.

Нюанс: при реєстрації шлюбу чоловік теж повинен погодитися носити подвійне родинне ім’я. Цей пункт можна обійти, якщо жінка буде звертатися в паспортний стіл вже через деякий час після заміжжя.

Як відбувається заміна прізвища через час після укладення шлюбу?

Зміна імені може бути проведено в будь-який час. Так що і через пару років життя в шлюбі дружина може відправитися в паспортний стіл з проханням змінити їй прізвище, припустимо, ту ж саму, що і чоловіка (хоча і не обов’язково). Для цього звертаються до РАГСУ з пред’явленням документів:

 • свідоцтва про народження
 • паспорти
 • заяви про бажання взяти нове прізвище
 • свідоцтва про шлюб

Протягом 30 днів вирішується доля нового прізвища. Якщо все в порядку, видається папір, з якої слід звертатися в паспортний стіл, повторюючи процедуру, подібну до тієї, коли відбувається заміна прізвища відразу після заміжжя.

Зміну яких документів можна не проводити після заміжжя?

ІД-номер платника податків не змінюється. Однак заміна довідки з номером ІПН знадобиться.

Те ж саме стосується СНІЛС: номер пенсійного страхування залишається колишнім, а от свідоцтво потрібно замінити на новий.

Щодо дипломів, паперів про отримання освіти, проходження стажувань і їм подібних документів заміна не проводиться. Якщо потрібно буде підтвердити свою особистість, досить показати свідоцтво про шлюб.

Не відбувається заміна трудової книжки, в цьому документі допускається закреслити старе ім’я і написати поверх нього нове.