Заміжжя завжди пов’язане з приємними клопотами. Але ось наступні дні затьмарюються численними ходіннями по інстанціях для заміни прізвища у всіх документах. І закордонний паспорт тут не виняток.

Потрібно міняти?

Це питання задавала собі практично кожна дівчина, яка змінила прізвище у результаті заміжжя. Безумовно, потрібно. Але зробити це можна не відразу.

Якщо ви планували весільну подорож, то напевно купували путівки заздалегідь. Відповідно, й документи були оформлені на ту прізвище, яку ви носили до заміжжя. У цьому випадку виїзд з країни можливий з використанням старого закордонного паспорта.

Важливо знати, що для такого паспорта, на відміну від загальногромадянського, не встановлені жорсткі терміни обміну після заміжжя. Він вважається чинним до тих пір, поки не закінчиться зазначений на ньому термін дії. Отже, виїжджати за кордон, використовуючи старий закордонний паспорт, можна, але тільки в безвізові країни. Країни Шенгенської угоди, Великобританія і США видають візу заздалегідь, і ось тут без новенького закордонного паспорта не обійтися.

У будь-якому випадку ризикувати не варто. І якщо вже покладено міняти документи, то зробіть це. Ви ж не хочете зіпсувати собі відпочинок?

Коли потрібно міняти?

У першу чергу потрібно запам’ятати, що заміна закордонного паспорта повинна проводитися після зміни російського. Документи для заміни паспорта ви повинні подати протягом 1 місяця після заміжжя (або іншої події, в результаті якого ви стали володаркою нового прізвища, імені або по батькові). Цей термін закріплений у вітчизняному законодавстві і при його недотриманні на вас можуть накласти штраф.

Після того, як ви стали володарем нового російського паспорта, можна починати збирати документи для закордонного.

Необхідні документи

Процедура заміни закордонного паспорта аналогічна отримання нового, а значить і пакет документів доведеться збирати заново. Вам необхідно надати в ФМС:

  • Заяву за встановленою формою, заповнену в двох примірниках. Заповнювати його потрібно машинописним способом або від руки, але виключно чорним чорнилом і друкованими літерами. Виправлень, помарок і т. п. бути не повинно.
  • Копію та оригінал російського паспорта.
  • Закордонний паспорт (якщо є і він діє).
  • Фотографії розміром 3,5х4,5 – 2 шт. Фото для самого паспорта зроблять безпосередньо в момент подачі заяви. Так що будьте готові до фотографування.
  • Свідоцтво про укладення шлюбу або інший документ, на підставі якого ви стали володарем нової прізвища, імені або по батькові.
  • Квитанцію про сплату державного мита. У 2015 році її розмір становить 2 000 руб. для паспорти старого зразка (термін дії – 5 років) і 3 500 руб. для нового біометричного паспорта (термін дії – 10 років).

До заповнення заяви також пред’являються деякі вимоги. Наприклад, потрібно пам’ятати наступне:

  • У розділі трудової діяльності зазначаються дані за останні 10 років. Сюди ж потрібно включити навчання і період проходження військової служби.
  • Якщо в трудовій чи навчальній діяльності були перерви строком більше місяця, то ці періоди ігнорувати не можна. Їх потрібно також прописати в заяві, а в графі «посада» зробити позначку «тимчасово не працював».
  • Починаючи з 2013 року заяву не потрібно завіряти за місцем роботи.

Яким способом можна подати документи?

На першому місці – особисте відвідування міграційної служби. Раніше при заміні або отримання нового закордонного паспорта потрібно було втратити багато часу в нескінченних чергах. Зараз така ж ситуація складається не у всіх відділеннях ФМС.

Перед відвідуванням свого регіонального відділення спробуйте зайти на його сайт і почитати інформацію про запис через інтернет. Такі електронні черги існують у багатьох відділеннях міграційної служби, а у деяких представництвах навіть виділені спеціальні дні прийому для записалися з використанням мережі. Перевага – прийом в точно призначений час, головне не запізнитися.

Альтернативою особистого відвідування є подача документів через портал держпослуг. Для цього потрібно бути зареєстрованим на gosuslugi.ru. Відразу скажемо, що процедура реєстрації – найбільш витратна за часом захід, усе інше ви зробите набагато швидше. Попередня реєстрація відкриває користувачеві не всі можливості. Для подачі заявки на отримання закордонного паспорта необхідно підтвердження особи шляхом введення спеціального коду. Такий код прийде на вашу поштову адресу рекомендованим листом.

У спеціальній формі на порталі потрібно буде заповнити всі необхідні дані і завантажити фотографію. Після обробки заявки вам буде надіслано повідомлення (на електронну пошту), в якому буде міститися інформація про те, куди і в який час вам потрібно підійти. У повідомленні буде і список документів, які потрібно взяти з собою.

Потім чекаємо нового оповіщення про готовність закордонного паспорта. Вам вкажуть, коли і в який час його можна отримати.

Якщо ви вже були раніше зареєстровані на порталі, і користувалися електронними послугами, процедура зміни закордонного паспорта після заміжжя буде трохи простіше. Для цього в особистому кабінеті натискаєте кнопочку «Змінити ПІБ», вводьте нові дані і натискаєте «Подати заяву». На вашу електронну адресу прийде повідомлення про зміну прізвища, отримавши яке можна оформляти заявку на заміну закордонного паспорта.

При подачі заявки у графі «Оформлення» вибираємо «Замість використаного» і вказуємо дані старого загранника.

Важливо! Якщо у вашому закордонному паспорті візи (США або Шенгенські), то одночасно з подачею заяви про зміну документа напишіть ще одне – про повернення старого паспорта при видачі нового. Це полегшить отримання нових віз.

І наостанок…

Для в’їзду в країни візового режиму пред’являються обидва паспорти, а тому і розбіжностей у документах бути не повинне. Зажадати другий документ, що засвідчує особу, можуть на будь-якому прикордонному пункті. Що ви зможете пред’явити? Адже на момент виїзду за кордон ви напевно подбали про зміну прізвища в російському паспорті, і у водійських правах, так і у всіх інших документах теж.

Вже наявні візи у закордонному паспорті змушують зайвий раз сумніватися в необхідності зміни документів сьогодні і зараз. Отримати нові досить проблематично і затратно по часу, особливо в країни Шенгенської зони.

Якщо вже зовсім не хочеться міняти документи саме зараз, може, і прізвище треба залишити «свою рідну»? По крайней мере, до тих пір, поки вам це потрібно? Оформити документально зміну прізвища можна і після заміжжя, вітчизняне законодавство цього не забороняє.

Постарайтеся не сподіватися на російський «авось» і поспішіть замінити всі свої документи відразу після зміни прізвища. Повірте, це позбавить вас від зайвих хвилювань, невиправданих ризиків і можливих неприємностей.

Як оформити паспорт через госсуслуги.