Саморозпаковується архів – це архів з файлами, що не вимагає для вилучення вмісту ніяких сторонніх програм. Це робить його більш зручним для передачі інформації між користувачами.

Саморозпаковується відрізняється від звичайного тим, що він має розширення .exe . Звичні ж вам архіви мають розширення .rar або .zip . Тобто як і зазначалося в попередньому абзацом вам не потрібно встановлювати архіватор, щоб витягти файли з нього. До речі якщо не визначилися з тим, який архіватор краще всього встановити на ваш ПК – пропонуємо прочитати статтю «Рейтинг кращих архіваторів».

Значок саморозгортальних може бути різним, оскільки він залежить від програми-архіватора, в якому ви його створювати, а також від її версії.

Процес створення
Для того, щоб створити архів, що саморозпаковується необхідно виконати всі ті ж операції, що і при створенні звичайного архіву. Для прикладу будемо використовувати архіватор WinRAR.

Вибираємо папку або файли, які треба заархівувати. Клацаємо по ним правою кнопкою миші і в контекстному меню натискаємо «WinRAR »? «Add to archive» (Додати в архів).


Потім з’явиться вікно завдання параметрів для майбутнього архіву. Ось тут-то і найголовніше. Щоб ваш архів був самораспаковывающимся необхідно встановити прапорецьСтворити SFX архів» (Створити SFX архів).


Як ви бачите на малюнку вище, після установки цього прапорця, поруч з назвою майбутнього архіву, варто розширення .exe, про який ми говорили раніше в статті.

Після того, як ви встановите всі параметри для архіву – натисніть кнопку «ОК». Почнеться процес створення безпосередньо саморозгортальних. Оскільки я використовую більш нову версію архіватора WinRAR, то у мене значок його виглядає так, але знову таки не переживайте його у вас ярлик виглядає по-іншому.

Установка параметрів
Для завдання параметрів саморозгортальних існує спеціальна кнопка «SFX options» (Параметри SFX). Вона знаходиться у вкладці «Advanced» (Додатково).


Потім відкриється вікно, в якому ви можете змінити іконку архіву, вказати місце розпакування, додати ліцензійні дані (особливо корисно, якщо ви за допомогою саморозгортальних продаєте свою програму, скрипт, плагін і т. д.), модулі та інші параметри.

Процес вилучення вмісту
Для того щоб витягти вміст саморозгортальних необхідно двічі клацнути по ньому лівою кнопкою миші. У вікні, використовуючи кнопку «Browse», вказуємо місце розпакування.


Після чого тиснемо на кнопку «Extract» (Витягти). Процес вилучення файлів почнеться в автоматичному режимі.


Такий метод архівування файлів і їх вилучення простий і не вимагає яких-небудь особливих знань і умінь.