Потрібно стригти дитину в рік наголо – прикмети та поради

Сучасним батькам з-за великої кількості інформації з різних джерел (інтернету, досвіду попереднього покоління, рекомендацій хороших і не дуже хороших лікарів і ін) доводиться робити вибір майже в кожній ситуації, пов’язаної з доглядом за малюком.

Потрібно стригти дитину в рік наголо – прикмети та поради

Це стосується і питання про те, чи потрібно стригти дитину налисо в рік. Як правило, на цьому наполягають бабусі, які самі свого часу пішли такої традиції і з задоволенням пояснюють молодим мамам і татам, навіщо її дотримуватися. Спробуємо розібратися в тому, звідки вона з’явилася.

Витоки традиції

У наших пращурів існувало безліч повір’їв, пов’язаних з волоссям. Сам обряд постригу відігравав велику роль у житті людини, ставав символічним позначенням переходу на інший щабель. Так, вважалося, що стригти однорічного немовляти необхідно для того, щоб відігнати від нього злі сили і стерти пам’ять про родових муках.

Густа шевелюра здавна також сприймалася як ознака багатства. Саме тому волосся (особливо дитячих) приділялося багато уваги: їх розчісували замість гребеня монетами, катали по них курячі яйця. Зістрижене волосся не можна було просто викинути. Їх спалювали, або закопували, ховали за тин з певними словесними формулами.

Потрібно стригти дитину в рік наголо – прикмети та поради

Звичай зберігати перший локон дитини, який досі живий у більшості сімей, теж пов’язаний з вірою в те, що волосся несуть в собі життєву силу. Часто цю залишається на пам’ять пасмо відрізає хресний (хрещена) малюка. Навколо самого процесу стрижки однорічної дитини існує безліч забобонів. Так, стригти дитя потрібно обов’язково в ясний полудень, а зістрижене волоссячко бажано закопати, спалити або пустити на воду.

Однак сучасні мами і тата живуть в умовах інформаційного суспільства, а це означає, що їм варто прислухатися не стільки до прикмет, що передаються з покоління в покоління, скільки до перевірених наукою даними.

Думка педіатрів

Педіатри, які дотримуються принципів доказової медицини, не бачать ніякої необхідності в тому, щоб стригти дитину саме в рік. При цьому лікарі пояснюють, чому цей звичай досить важко викорінити.

Справа в тому, що волоссячко немовляти пухнасті і м’які завдяки утончающимся кінчиків. Зістрижене ж кінчики створюють відчуття жорсткості й густоти. При цьому батькам слід знати, що тип волосся, їх якість і кількість навіть після стрижки налисо залишаються незмінними.

Потрібно стригти дитину в рік наголо – прикмети та поради

Таким чином, дитину, якій виповнився рік, можна стригти, проте мета цього дійства є ілюзорною: волосся не стануть густіше і краще, їх характеристики визначаються генами. Якщо ж малюк боїться машинки, стрижку слід планувати дуже ретельно, щоб зробити її максимально комфортною для нього.

Рекомендації перукарів

Не всі перукарі радять батькам дотримуватися традиції стригти дитину в рік. При цьому мова йде не тільки про марність цієї процедури, але і про естетику. Навіть самого симпатичного малюка псує стрижка наголо. Тим більше не варто братися за машинку в день народження дитини: на тлі урочистості маленький іменинник буде виглядати дивно.

Потрібно стригти дитину в рік наголо – прикмети та поради

Якщо волосся у малюка в рік настільки довгі, що вже заважають йому, варто призвести його в дитячу перукарню. Там працюють досвідчені майстри, які знають, як знайти підхід до будь-якій дитині і зробити модну стрижку без зайвих сліз. Крім того, в таких перукарнях є все для відволікання дитячого уваги від страшних машинки і фена: яскраві іграшки, крісла різної форми, плазмові екрани для перегляду мультфільмів і т. д. Йдучи, маленькі клієнти часто отримують якийсь символічний подарунок – повітряна кулька, наклейку, ласощі. Все це створює особливу – ігрову – атмосферу навколо стрижки, і з часом дитина починає із задоволенням погоджуватися на похід в перукарню.

Влітку стрижка набуває особливої актуальності для дитини. Йому буде простіше переносити спеку з коротким волоссям (враховуючи те, що малюкам необхідно надягати панами, які захищають від сонця, а не від перегріву). Однак для того, щоб малюку було комфортно, не обов’язково стригти його в рік наголо – досить буде і короткої довжини волосся.

Потрібно стригти дитину в рік наголо – прикмети та поради

Мамам дівчаток доводиться особливо непросто при вирішенні питання про стрижку в рік. Бабусі наполягають на дотриманні традиції, пояснюючи її безліччю аргументів. У той же час обстрижену налисо дівчинку оточуючі легко можуть сплутати з хлопчиком, а це зазвичай вдаряє по материнській гордості. В цьому випадку слід проявити твердість і відмовитися від звичаю стригти дитину в рік.

Таким чином, батьки повинні розуміти: стригти своє чадо в рік можна тільки з міркувань естетики і комфорту. Усвідомлення цього факту дозволяє вийти з-під впливу сучасних міфів і забобонів і діяти в інтересах дитини.