Болгарія асоціюється у більшості туристів з золотими пляжами, ласкавим морем, аромат рожевих плантацій, виноградниками, щедрою природою. Останнім часом туристична галузь цієї країни розвивається семимильними темпами: тепер курорти цього краю можуть зрівнятися з європейськими та сервісу, і за природним факторам.

Довгий час Болгарія була одним з найбільших експортерів сільськогосподарських культур в країни Європи. Правда, на даний момент ситуація змінилася: супермаркети частіше реалізують грецькі і турецькі продукти. Фрукти і овочі на місцевих ринках і в магазинах продаються цілий рік, але от місцеві сорти можна спробувати виключно в сезон дозрівання.

У нашій статті ми розповімо про те, які фрукти і в який час можна зустріти в Болгарії і в які місяці ви зможете порадувати вітамінами свою сім’ю.

Які фрукти і ягоди ростуть в Болгарії

В основному всі овочі і фрукти, що ростуть у Болгарії, досить звичні і знайомі нам: полуниця, черешня, яблука, груші, томати, перець. З екзотичних і незвичайних можна згадати хіба що інжир, хурму, ківі. Слід зазначити, що місцеві сорти відрізняються смаком, а також розміром. Наприклад, в сезон продаються дуже великі і соковиті персики, такі просто неможливо було б довго зберігати або куди-небудь експортувати. Найпопулярніші у туристів літні місяці (червень – серпень) якраз збігаються з періодом дозрівання більшості плодів.
 

Початок пляжного сезону припадає на середину травня. А на ринках в травні з’являється перша болгарська ґрунтова полуниця і черешня.

Теплична полуниця починає продаватися в березні, але вона не така ароматна і солодка, як вирощений у відкритому грунті під літнім сонцем. Черешня продається всіх сортів, розмірів і відтінків. Є дивно солодка, як мед, а буває з кислинкою і хрусткою м’якоттю. За розмірами зустрічаються сорти з невелику сливу.

На зміну раннім сортам приходять пізні, період цих ягід триває майже до кінця червня. Поступово, в другій половині червня, на прилавках з’являються місцеві абрикоси, вишня, малина, огірки. Ціни на фрукти в Болгарії в червні відносно невисокі, бо ще немає великого напливу туристів.

Липень – розпал літа, Чорне море стає тепліше, все більше туристів приїжджає на курорти узбережжя, тому ціни стрімко зростають починаючи з кінця червня. У липні місцеві жителі збирають урожай персиків, груш, яблук, слив, перців, томатів, арбузов. До кінця місяця дозріває виноград, нектарини, дині.

Основні сезонні фрукти в Болгарії в серпні приблизно ті ж, що і в липні. Але тільки встигає більше сортів винограду, пізні соковиті сорти персиків, нектаринів, а також кавуни, дині. Поступово відходять сливи. До кінця місяця з’являється другий урожай малини і ожини.

У вересні продовжують дозрівати яблука і груші. Цей місяць порадує туристів інжиром, гранатами і ківі. Поступово відходять персики, нектарини, кавуни і дині. Уявімо у вигляді таблиці, які сезонні фрукти та овочі можна зустріти на ринках цієї країни по місяцях:

Фрукти
Січ
Січ
Мар
Апр
Травень
Чер
Січ
Січ
Сен
Немає
Лис
Січ
Полуниця         X X            
Черешня           X            
Малина           X X X      
Абрикос           X X X        
Персик             X X X      
Яблука             X X X      
Вишня           X X          
Груші               X X      
Нектарин             X X X      
Зливу             X X X      
Диня             X X X      
Кавун             X X X      
Інжир               X X      
Ківі               X X      
Гранат                 X      
Хурма                   X    
Томат           X X X X    
Огірок         X X X X X X    
Перець             X X X      
Цибуля         X X X X X X    
Картопля           X X X X      
Кабачки         X X X X X      

Ціни на фрукти в Болгарії

Вартість плодових культур може сильно відрізнятися в залежності від престижності курорту, а також місця розташування торгової точки. Але про болгарські ціни можна сказати, що вони з найдемократичніших серед більшості країн Євросоюзу.

Найдорожчі продукти ви знайдете на популярних морських курортах. Тут все дорожче: житло, харчування в кафе і ресторанах, розваги. На вартість продуктів впливає також час року і сезон дозрівання. Таким чином, перша черешня буде досить дорогий, а ось через тиждень-іншу ціна на неї впаде. Крім цього, спостерігається вплив періоду туристичного сезону: у травні – червні ціни нижче, ніж в липні – серпні.


Продукти, які продають ближче до пляжів і туристичних пам’яток, можуть коштувати дорожче в два-три рази. Краще всього купувати плоди і овочі на ринках і в крамницях, де краще закуповуватися місцеві жителі. Тут, на відміну від супермаркетів, продавці дозволяють пробувати фрукти та ягоди. Тому, приїхавши на курорт, розпитайте місцевих, де вони роблять покупки, й вони вам напевно все підкажуть.

Наведемо приблизні ціни на фрукти Болгарії:

• яблука – груші- від 0,7 Lv/кг;
• кавун, диня – від 0,5 Lv/кг;
• інжир, абрикоси – від 2 Lv/кг;
• сливи, виноград, персики – від 1 Lv/кг;
• нектарини – від 2 Lv/кг;
• сливи – від 1 Lv/кг;
• інжир – від 2,5 Lv/кг;
• ківі – від 4 Lv/кг;
• лимони – 4 Lv/кг;
• полуниця, малина (невеликий стаканчик) – 2,5 Lv;
• черешня – 2,5–5 Lv/кг.

В кінці дня на ринках майже всі продукти продаються трохи дешевше. Зовсім дешево тут можна придбати сировину «на ракію». У свіжому вигляді такі продукти вже навряд чи можна їсти, а ось для варення або ракії вони підійдуть в самий раз.

Середні ціни на овочі в Болгарії:

• томати – від 1,2 Lv;
• огірки – 1,55 Lv;
• баклажани – від 3 Lv;
• морква – від 0,7 Lv;
• цибуля – від 0,5 Lv;
• перець болгарський різних кольорів – від 0,8 Lv.
 

Поради батькам

Якщо ви відпочиваєте на болгарському курорті з дітьми, то не пропустіть можливість порадувати їх смачними сезонними овочами та фруктами. Вони містять набагато більше корисних речовин і вітамінів, ніж імпортні аналоги. До того ж їх не обробляють спеціальною хімією для підготовки до тривалого зберігання та транспортування. Фрукти можна купити на торгових вулицях вздовж набережних або ж на місцевих ринках і в супермаркетах.
 

Є певна небезпека – отруєння або виникнення харчової алергії, яка може з’явитися навіть на знайомі продукти. Тому слід дотримуватися простих правил: усі продукти уважно вибирати, ретельно мити і знати міру в споживанні.

Якщо ваша дитина ще не пробував ягоди або інші плоди, то краще давати нові продукти по чуть-чуть і відслідковувати реакцію малюка на запропоновану їжу. І ні в якому разі не давайте відразу в один день кілька незнайомих продуктів.
 

Сподіваємося, що наша стаття про сезонні фрукти допоможе провести сімейний відпустку в Болгарії з користю для здоров’я. Залишається побажати тільки відмінної погоди, теплого моря і побільше стиглих і корисних фруктів і овочів у вашому відпускному раціоні харчування!