Плита – незамінний прилад, який є в кожному будинку. Серед них популярні газові. Поряд з електричними, їх перевагами виступають дешевизна експлуатації (газ менше вдаряє по бюджету під час оплати комунальних послуг, ніж електрика) і швидкість приготування. Але використання газу, легкозаймистого матеріалу, тягне за собою небезпеку. Безвідповідальний підхід до експлуатації може призвести до тяжких наслідків.

Скільки може прослужити газова плита

Зміст статті

 • Скільки може прослужити газова плита
  • Строки експлуатації по ГОСТу
  • Скільки може прослужити фактично
 • Що подовжує термін служби, що, навпаки, зменшує

Як і на більшість побутової техніки на термін служби газових плит впливає Постанова Уряду №720. За нього вони відносяться до приладів, які після закінчення терміну придатності становлять небезпеку. Згідно з цією постановою, для такої техніки, а також її складових, виробник зобов’язаний вказати термін експлуатації. На його впродовж він має безкоштовно обслуговувати обладнання, випускати до нього запчастини, нести відповідальність, якщо із-за браку було завдано шкоди майну чи людині.

Важливо: не варто ризикувати і користуватися газовою плитою, якщо ви помітили у ній якусь несправність. Краще відразу телефонуйте майстру. Самостійного ремонту це пристрій не підлягає.

В середньому для газових плит виробники встановлюють термін безпечної роботи в 10-15 років. Більшість орієнтується на меншу цифру. У разі якщо в документації немає інформації про тривалості обслуговування, в якості нього використовується 10 років.

Строки експлуатації по ГОСТу

У часи СРСР середній час експлуатації газових плит обмежувалося чотирма роками. Зараз по прийнятті ГОСТ Р 50696-94 він збільшився до 14 років. Проте необов’язково його закінчення викидати плиту. Якщо вона як і раніше прекрасно функціонує, можна викликати майстра для діагностики: він або схвалить подальшу експлуатацію, або порадить замінити пристрій. При затвердженні придатності приладу для роботи необхідно щорічно оновлювати його статус, також викликаючи майстра.

Згодом документ був переглянутий. У ГОСТ Р 50696-2006 з’явився такий параметр, як максимальний термін служби. Для газових плит він склав 20 років. Після закінчення цього часу плита повинна бути замінена, навіть якщо зовсім не використовувалася. В іншому випадку вам можуть просто припинити постачання газу, щоб уникнути створення небезпечних ситуацій.

Скільки може прослужити фактично

Тим не менш, незважаючи на законодавство, у кого-то плита справно працює лише десять років, а у кого-то її служба може затягнутися і до сорока. Плита приходить в повну непридатність в наступних випадках:

 • при появі дірок в духовці (це називається прогаром);
 • при переході кількості перемикання для кожного крана планки в 11000.

Важливо: використання плити після закінчення рекомендованого терміну придатності та ігнорування технічного обслуговування несе за собою ризик виникнення небезпечних ситуації як для користувача, так і для жителів найближчих квартир.

Що подовжує термін служби, що, навпаки, зменшує

Збільшити, а точніше не зменшити, термін служби плити дозволяє її регулярне технічне обслуговування. У нього, як правило, входять наступні дії:

 • візуальний огляд на наявність несправностей;
 • заміна зіпсованих конфорок;
 • переустановка газового шланга (зазвичай він придатний для роботи протягом 30 років, однак при агресивному використанні може прийти в непридатність куди раніше);
 • мастило краників;
 • підгонка дверей духовки (її неповне закриття призведе до додаткових витрат);
 • діагностика працездатності системи захисту.

Істотно скорочує термін служби газової плити халатність з боку користувача. Грубе поводження з технікою, а також її несвоєчасний ремонт, можуть стати причиною необхідності заміни пристрою раніше закінчення придатності. Виробник в цьому випадку вам нічого не буде винен: він зобов’язаний ремонтувати за свій рахунок тільки ту техніку, в роботі якої виявився виробничий брак.

Якщо в часи СРСР за станом побутової газової апаратури стежила спеціальна організація, регулярно проводить діагностику по всіх квартирах, то зараз вся відповідальність лягла на користувача. Він повинен відстежувати зміни в роботі плити, щоб пізнати несправності, а при їх виявленні в обов’язковому порядку викликати майстра.