Як дізнатися разболтовку колісних дисків

Як дізнатися разболтовку колісних дисків

Мітки:Шини та Диски автомобіля

Зовні автомобілі, що мають незвичайні литі диски, привертають набагато більше уваги, і, побачивши таку машину, хочеться мати такі ж ефектні колеса.

Проводячи тюнінг свого транспортного засобу, потрібно знати міру, і вибирати такі комплектуючі для коліс, щоб вони не зношували підвіску і не погіршували управління і комфорт в салоні. З цієї причини параметри складових коліс повинні бути сумісними з вашим авто. Для цього потрібно знати, що таке разболтовка колісних дисків, а також вміти користуватися таблицею сумісності, для якої передбачає оптимальні параметри ободів.

Як дізнатися разболтовку колісних дисківРазболтовка колісних дисків авто

Характеристики разболтовки

Якщо ви вирішили замінити колеса вашого автомобіля, поставивши литі ободи, чи плануєте з настанням холодів «перевзути» свого чотириколісного друга, вам обов’язково потрібно враховувати разболтовку колісних ободів. Що таке разболтовка дисків?

Щоб полегшити життя водіям, разболтовка колісних дисків (таблиця сумісності, якщо бути точніше) сьогодні є в інтернеті для майже для всіх марок авто. Це поняття включає в себе кілька наступних характеристик:

 • кількість отворів для болтів маточини машини. Маркується літерами LZ і позначає кількість кріплень, за допомогою яких прикручується колесо (зазвичай від 3 до 6, якщо авто легкове);
 • відстань, на якій знаходяться болти;
 • діаметр, на якому розташовуються кріплення (PCD, расшифровывающийся як Pitch Circle Diameter). Він задається ще на заводі-виробнику машини.

Як дізнатися разболтовку колісних дисківСхема з позначеннями на колісних дисках

Говорячи про те, що таке разболтовка колісних дисків, не зайвим буде згадати дискову маркування. Наприклад, позначення 6Jx16H2 ET20 PCD: 5/110 d 66.6 можна дізнатися:

 • ширину виробу, зазначену в дюймах (6);
 • J — тип бортових закраїн;
 • діаметр пристосування, теж вимірюється в дюймах (16″);
 • Н — різновид конструкції хампов;
 • виліт колеса (ET20), який вимірюється в міліметрах;
 • PCD — діаметр кріпильного отвору і їх кількість (5/110);
 • D — діаметр отвору обода в центрі (6,66 мм).

Як дізнатися разболтовку з цих параметрів? Все просто: 5/110 говорить нам про те, що на ободі 5 болтів, які розташовуються на окружності діаметром до 110 мм

Як дізнатися разболтовку колісних дисківРазболтовка колісних дисків машини

Правила визначення разболтовки

Підбір дисків по потрібним вам параметрами — заняття не таке вже й складне. Воно вимагає уважного перегляду характеристик коліс і хорошого «окомір». Перший параметр, кількість кріплень, легко визначити неозброєним оком, просто порахувавши болти.

Що ж стосується відстані, то тут вже треба бути вкрай уважним, якщо ви хочете визначити «на око». Найскладніше при визначенні разболтовки колісних дисків справа йде з перебуванням діаметра, на якому розташовані болти. Сьогодні на просторах інтернету є маса способів того, як визначається разболтовка колісних дисків. Таблиці сумісності містять корисні дані тільки по популярних марок та моделей автомобілів. Проте як бути тим, чиє авто там не знайти? Щоб визначити сумісність дисків з колесами, для них придумали простий спосіб.

Як дізнатися разболтовку колісних дисківТаблиця сумісності колісних дисків автомобіля марки «Лексус»

Подивившись на малюнок, для початку потрібно зрозуміти, як дізнатися величину А. Для цього дотримуйтесь наступного алгоритму:

 • візьміть штангенциркуль, виміряйте з його допомогою величину між сусідніми кріпильними отворами;
 • додайте до цього числа розмір діаметра отвори для кріплення;
 • ви отримаєте число, що є відстанню між центрами одного та іншого кріпильного отвору. Його потрібно буде помножити на 1,155, як показано у формулі на малюнку.

Аналогічні дії потрібно буде виконати, якщо на вашому колісному диску 4 або 5 отворів. Кожен раз отримане значення А потрібно буде множити на коефіцієнт, щоб отримати В — шуканий Pitch Circle Diameter.

Як дізнатися разболтовку колісних дисківРазболтовка дисків на КІА Ріо

Небезпека неправильної разболтовки

Нехтувати визначенням разболтовки не варто. Саме вона, хоч і непрямим чином, але впливає на безпеку їзди. Якщо встановлювати колеса, не враховуючи відхилення в будь-яку сторону, то воно буде змонтовано з неточністю по осі. Це, в свою чергу, не дозволить досягти потрібного рівня затяжки.

Визначити, чи правильно була зроблена разболтовка, «на око» практично неможливо. Наслідки неправильного монтажу будуть помітні під час руху за такими ознаками:

 • посилене биття коліс;
 • пошкодження механізму керма, підвіски;
 • збільшення ймовірності відкручування колеса.

Як видно, разболтовка досить серйозно впливає на безпеку і може навіть призвести до ДТП.

Нерідко в середовищі автомобілістів можна почути розповіді про підгонці характеристик автомобіля до нових дисків, у яких значення PCD — більше, ніж штатний (те, що автовиробник передбачив). Нерідко в процесі установки вони використовують центрувальні кільця для дисків. Варто сказати про неоднозначність цього методу, однак багато автомобілістів бачать в цьому вихід при зміні дисків.

Особливості разболтовки різних типів дисків

Сьогодні на ринку можна знайти такі види дисків для автомобілів:

 • штамповані (сталеві);
 • литі (легкосплавні);
 • ковані.

Сталеві моделі здобули популярності через скромної вартості, а також можливості виконання рихтування при вмятинах (вони рідко тріскаються і зазвичай не вимагають дорогої зварювання). Рихтование доступно для них через високої міцності — така модель не лопне навіть при прямому зіткненні. Разболтовка штампування повинна відповідати штатним нормативам.

Як дізнатися разболтовку колісних дисківТаблиця разболтовки колісних дисків авто

Литі моделі досить прості, але не настільки довговічні в процесі експлуатації. Разболтовка колісних дисків, таблиці сумісності яких представлені кожним виробником, повинна також укладатися в штатний норматив.

Ковані моделі досить жорсткі і міцні. Під час експлуатації вони не лопаються (на них надзвичайно важко зробити навіть вм’ятину), а також не піддаються руйнівній дії корозії. До того ж кований диск при наявності у нього вм’ятини можна полагодити за допомогою прокатки в автосервісі.

Таким чином, тільки правильно зроблена разболтовка заощадить ваші гроші на відносно часту ремонт рульового механізму і підвіски, а також зробить їзду безпечнішою. Це, безумовно, більш цінне, ніж бажання поставити на своє авто невідповідні по характеристикам колісні диски.

Як дізнатися разболтовку колісних дисківТаблиця поєднання колісних дисків та шин БМВ 3 серії

Виліт диска коліс

Не менш важливим, ніж разболтовка, значенням є виліт. У прикладі розміру диска виліт становить 20 мм. Це означає, що відстань між серединою ширини диска і приволочной площиною — 20 мм.

Визначити його можна за формулою ET=a-b/2, де b — загальна дискова ширина. На виліт диска не впливають такі фактори, як дисковий діаметр або його ширина, а також параметри шини.

Як дізнатися разболтовку колісних дисківВиліт колісного диска авто

Існує 3 типи значення вильоту:

 • нульовий виліт досягається тоді, коли вищевказані 2 площини збіглися;
 • позитивний виліт досягається при розташуванні прівалочной площині позаду центра колеса. При цьому колеса розташовані всередині;
 • негативний виліт можливий, коли привалочна площину розташовується перед центром коліс. Якщо встановити обід з негативним вильотом, він буде виступати назовні, при цьому ризикуючи зачепити колісну арку.

Крім німців, які найчастіше позначають виліт літерами ET, можна зустріти у продажу диски з написом DEPORT (характерно для виробників комплектуючих з Франції) і OFFSET, що характерно для інших країн-виробників. При покупці треба обов’язково звернути увагу на поєднання вироби з автомобілем. Інакше подвесочные вузли та інші елементи стануть непереборною перешкодою на шляху до встановлення.