Як спустити повітря з котла: причини потрапляння повітря в систему опалення, чим загрожує утворення повітряних пробок.

Як спустити повітря з котла: причини потрапляння повітря в систему опалення, чим загрожує утворення повітряних пробок.Експлуатація водяних систем опалення може супроводжуватися влученням повітря у внутрішню порожнину труб, радіаторів та джерела тепла. Виникнення повітряної пробки веде до зміни параметрів теплоносія на окремих ділянках або по всій опалювальної магістралі. Повітря в системі котла може привести до перегріву теплообмінника і виходу з ладу опалювального обладнання. Кожен користувач автономної системи обігріву повинен вміти самостійно позбавлятися від пробок, що виникають всередині водяної системи.

Як спустити повітря з котла

Зміст статті

 • Як спустити повітря з котла
 • Причини потрапляння повітря в систему опалення
 • Чим загрожує виникненню повітряних пробок

Як спустити повітря з котла: причини потрапляння повітря в систему опалення, чим загрожує утворення повітряних пробок.Сучасні джерела тепла обладнують автоматичними развоздушивателями або кранами Маєвського, розташованими у верхній частині агрегату. Таке конструктивне рішення дозволяє стравлювати повітря при робочому режимі, не зупиняючи процесу обігріву приміщення точно так, як і з будь-якого радіатора, на якому встановлений такий вентиль.

Для цього, періодично відкривають і закривають кран Маєвського, з інтервалом у кілька хвилин. Процедуру повторюють до появи шипіння або свисту, що свідчить про вихід повітряної пробки. Поява звуку вимагає витримки підбурюючого пристосування у відкритому положенні до появи теплоносія.

УВАГА! Автоматичний повинен сам рятувати котел від пробок, при роботі агрегату. Але якщо вдається стравити повітря з теплообмінника після натискання на золотник, розташований під ковпачком цього приладу, то це свідчить про несправність развоздушивателя!

Відсутність спеціальних пристосувань для усунення заторів на котлі, вимагає вдатися до допомоги таких приладів на трубопроводах, розташованих вище джерела тепла.

ДОВІДКА! Правильно змонтовані автономні і стаціонарні системи опалення обладнують стравливающими елементами у верхніх точках магістралей і поряд з усіма приладами, які виробляють або віддають тепло!

Як спустити повітря з котла: причини потрапляння повітря в систему опалення, чим загрожує утворення повітряних пробок.Ідеальними умовами для звільнення від повітряної пробки в котлі, є можливість окремого перекриття контуру джерела тепла з поворотною трубою і циркуляційним насосом. При включенні якого забезпечується прокачування теплоносія, а періодичне відкривання крана Маєвського або контроль за роботою автоматичного повітрявідводчика, методом натискання на золотник, дозволяє звільнити перекритий контур від пробки.

Якщо у закритому контурі, який відсікає котел з зворотним трубопроводом, відсутня циркуляційний насос, то включають джерело енергії: газ, електрика, а в твердопаливному – розпалює топку. Після нагріву трубопроводу «подачі» проводять періодичне відкриття развоздушивателя. Теплоносій, нагріваючись, буде підніматися від котла по магістралі за рахунок нагріву і повертатися сполучного трубопроводу – назад до теплообмінника. Така методика вимагає уважного стеження за температурою, особливо при обслуговуванні джерела тепла не твердому паливі. Переміщення теплоносія з такого контуру буде дуже повільним і це враховують при виконанні робіт.

При відсутності можливості перекриття водяного контуру котла і наявності приладів для відводу повітря тільки у верхній частині магістралі, необхідно зливати теплоносій, а потім заливати весь необхідний обсяг води. Перед тим як приступити до таких глобальних заходів, рекомендується відсікти всі прилади (крім котла) і, включивши насос, стравлювати тиск через найближчий развоздушиватель на магістралі, до появи звуку або бульбашок. Відсутність результату говорить про необхідність повного зливу теплоносія.

ВАЖЛИВО! Пробка може утворитися не в самому котлі, а всередині насоса, який вмонтований в корпус агрегату! Щоб позбутися повітря, який утворився в порожнині крильчатки, відкручують центральний гвинт насоса на 1-1,5 обороту і назад, до появи бульбашок!

Причини потрапляння повітря в систему опалення

Утворення пробок може бути викликано різними причинами, розглянемо їх детальніше.

 • Відсутність герметичності стиків монтажних з’єднань. Особливо часто ця причина є вихідною при експлуатації систем без тиску. Невелика витік води не видно і межує з можливим випаровуванням. У місці нещільного з’єднання підсмоктується повітря і накопичується у вільній порожнини магістралі, утворюючи пробку.
 • Неточність при проектуванні або монтажі магістралей, яка спричиняє створення небажаних «петель», що гальмують рух теплоносія, тягне за собою скупчення повітря в таких контурах.Як спустити повітря з котла: причини потрапляння повітря в систему опалення, чим загрожує утворення повітряних пробок.
 • Нетехнологічний метод заповнення системи теплоносієм також є причиною появи пробок. Дуже швидке або зверху вниз спрямоване наповнення магістралей сприяє утворенню повітряних прошарків, які перешкоджають нормальній роботі.
 • Несправна робота автоматичних развоздушивателей, розташованих на верхніх трубопроводах провокує створення заторів.
 • Неякісний монтаж труб з утворенням хвилястих ліній (відносно горизонту) є частою і трудноопределимой причиною появи повітря. Усунення такої причини вимагає періодичного видалення пробок, а повна ліквідація – ремонту окремої ділянки, з можливою установкою додаткових приладів для відводу повітря.
 • Перегрів – ця причина властива для твердопаливних агрегатів. При закипанні води, у внутрішній порожнині утворюються бульбашки повітря і скупчуються в теплообміннику котла.
 • УВАГА! Стравлювати повітря вчасно кипіння котла небезпечно! Виникає висока ймовірність обшпарювання і отримання опіків!

  Чим загрожує виникненню повітряних пробок

  Наявність повітря в магістралях не дозволить забезпечити радіатори необхідною кількістю теплоносія, а значить, опалювальні прилади не видадуть необхідного тепла і температура приміщення буде нижче бажаної. Шум, властивий для подолання повітряного перешкоди в системі, не викличе роздратування у денний час, а вночі – він не дасть заснути. У місцях утворення пробок, внутрішнє середовище стає агресивною, що сприяє активному утворенню іржі.

  Найнеприємніше – це перегрів. Наявність повітря в теплообміннику або трубопроводі «подачі» тепла буде перешкоджати руху теплоносія, а підвищення температури може вивести з ладу змійовик або насос.

  Вміння спустити повітря з котла або окремих ділянок, дозволить власникам приватних будинків з автономним опаленням самостійно позбавитися від заторів, запобігши згубні наслідки, не вдаючись до допомоги сервісних служб.