Дизайн інтер’єру кухні в стилі ампір: імперська розкіш, сучасний комфорт

Зміст статті:

 • Стиль ампір — «Імператорська кухня»
 • Колірна гамма кухні в стилі пізнього класицизму
 • Планування кухні в «імперському» стилі
 • Оздоблення кухні в стилі ампір
 • Кухонні меблі в стилі пізнього класицизму
 • Вікна кухні в стилі ампір

Які особливості має дизайн інтер’єру кухні в стилі ампір? Меблі підходять для такої кухні? Як оформляються вікна кухні в стилі ампір? І як декорується «кухня імператора»?

Стиль ампір — «Імператорська кухня»

Ампір (пізній класицизм) – один з найбільш «багатих», палацових стилів. У 19 столітті в ньому оформлялися палати коронованих осіб і внутрішні покої будинків знаті. Мета його використання була суто демонстративною. Інтер’єр повинен був підкреслювати багатство і велич мешканців особняків.

Дизайн інтерєру кухні в стилі ампір: імперська розкіш, сучасний комфорт

«Цільова аудиторія» ампіру з тих пір дещо змінилася. Сьогодні його вибирають заможні любителі красивих інтер’єрів та поціновувачі класичного мистецтва. Зазнав зміни і сам стиль. Перелічимо основні особливості теперішнього – осучасненого – ампіру:

 • великі обсяги і високі стелі;
 • геометрично вивірені пропорції;
 • тяга до симетрії, упорядкованість і врівноваженість;
 • вишуканість обробки і художність оформлення.

В інтер’єрі ампір обов’язково присутні:

 • елементи архітектурного декору – колони, напівколони, пілястри, арки;
 • дорогі матеріали оздоблення – деревина цінних порід, венеціанська штукатурка тощо;
 • масивні меблі з накладними рельєфами, карнизами, колонами та ін.;
 • атрибути багатства і розкоші – камін, античні скульптури, художні полотна і т. д.

У стилі ампір оформляються просторі приміщення з високими стелями, двостулковими дверима і великими вікнами – стиль ампір на кухні може бути відтворений, тільки якщо вона задовольняє цим вимогам.

Колірна гамма кухні в стилі пізнього класицизму

Колірна гамма кухні ампір завжди світла, пастельний, однорідна. В ній не зустріти несподіваних колірних поєднань і різких переходів. У ній відсутня контрастність і колірна акцентуація. Молочно-золотава достаток – такі слова приходять на розум при спогляданні типового інтер’єру в стилі пізнього класицизму.

Дизайн інтерєру кухні в стилі ампір: імперська розкіш, сучасний комфорт

Позолота в такій кухні повинна бути в обов’язковому порядку. На батьківщині стилю – у Франції – до золота ставилися з великим пієтетом. Не менші шана і повага йому надавали в Росії за часів Олександра I – самодержця, при якому ампір з’явився в Російській імперії.

Дизайн кухні в стилі ампір допускає присутність позолоти на самих різних предметах і аксесуарах – від кухонних шафок до столового посуду.

Планування кухні в «імперському» стилі

Для поділу кухні в стилі ампір на функціональні зони застосовуються:

 • арочні конструкції;
 • колонади;
 • предмети меблів (кухонний острів, диван м’якої зони тощо)

Кухонний гарнітур може мати будь-яку симетричну форму (планування): лінійну, П-образну або острівну. Вибір планування визначається виключно формою і розмірами приміщення. Так, лінійний стіна підходить для витягнутої в довжину кімнати, острівної – для просторої квадратної кухні, П-образний – для квадратної кімнати середніх розмірів.

Дизайн інтерєру кухні в стилі ампір: імперська розкіш, сучасний комфорт

У відносно невеликої квадратної або прямокутної кухні, містить лише якийсь наліт пізнього класицизму, може бути використаний стіна кутовий планування. В цьому випадку його слід врівноважити іншими предметами обстановки – розмістити в протилежному кутку обідню (їдальню) і зону, наприклад, або поставити сервант з красивим посудом.

Оздоблення кухні в стилі ампір

Стіни кухні, оформленої в цьому старовинному стилі, завжди гладкі. Для їх обробки використовується або вишукана венеціанська штукатурка, або не менш вишукана кахельна плитка ексклюзивних колекцій.

Багато виробників випускають цілі серії плит, придатних для стилів класичного напряму. Ці серії включають в себе як традиційну квадратну кераміку, так і стінові панелі, що імітують довгий ряд колон (колонаду).

Дизайн інтерєру кухні в стилі ампір: імперська розкіш, сучасний комфорт

Випускається і підходяща для ампіру підлогова плитка. Керамічний паркет – так називають цей кахель самі виробники – має поверхню, ідентичну фактурою натурального дерева.

Стелю кухні в стилі ампір майже завжди білий і гладкий. Єдиним його окрасою часто служить ліпнина в місці розміщення люстри.

Кухонні меблі в стилі пізнього класицизму

Матеріалом виготовлення кухонних меблів в стилі ампір служить світле натуральне дерево. Цей же матеріал використовується для виготовлення дверного полотна і віконних рам.

Ампір, як і всі класичні стилі, тяжіє до античності, тому дерев’яні фасади в стилі ампір часто прикрашаються античним декором: листям аканту, дентикулами, фестонами, колонами, напівколонами, пілястрами з канелюрами, меандрами і ін. Головне, щоб цього декору не було надто багато. Помірність в обробці – відмітна риса ампіру.

Шафки кухонь в стилі пізнього класицизму зазвичай виконуються заскленими. Одна з їх функцій – демонстрація красивою дорогою посуду, розставленою на полицях.

Стіл в стилі ампір має стійкі різьблені ніжки і масивну стільницю. Стільці стилизуются «під старовину» – обтягуються шкірою і доповнюються підлокітниками.

М’які меблі в стилі ампір досить масивна, приземкувата, обов’язково симетрична, з ніжками, що зображують лапи тварин. Для її оббивки використовується шкіра (якісний шкірозамінник) або дорога добротна тканина.

Число крісел і пуфів завжди парне – дизайн інтер’єру кухні в стилі ампір вимагає суворої симетрії.

Вікна кухні в стилі ампір

У вітальнях, спальнях, кабінетах, оформлених у стилі ампір, застосовуються важкі набивні тканини начебто парчі, оксамиту і шовку. Використовуються вони і в кухнях, суміщених з вітальнями і столовими.

Штори в стилі пізнього класицизму рясно драпіруються, доповнюються ламбрекенами і прикрашаються китицями. Колір штор підбирається під колір м’яких меблів.

Дизайн інтерєру кухні в стилі ампір: імперська розкіш, сучасний комфорт

Полегшений інтер’єр в стилі ампір вимагає більш легкого оформлення вікон. Вікна кухні, не претендує на повну відповідність стилю, завішують прозорою гардиною і доповнюються щільними рівними портьєрами.
Освітлення кухні в стилі ампір

Дизайн кухні в стилі ампір вимагає яскравого теплого освітлення. Для організації такого світла в інтер’єр приміщення вводиться велика кришталева люстра на вісім рожков.

Осучаснений стиль – неоампир – зазвичай задовольняється більш лаконічним рішенням. В кухні, оформленої в сучасному ампире, присутні цілком сучасні моделі світильників – підвісні, однотонні, простої форми.
Декорування «імператорською» кухні

В інтер’єр ампір органічно вписуються:

 • підлогові годинники, старовинні або декоровані «під старовину»;
 • великі настінні гобелени в масивних рамах;
 • статуетки;

Дизайн інтерєру кухні в стилі ампір: імперська розкіш, сучасний комфорт

 • підлогові і настільні пузаті вази;
 • канделябри;
 • зрізані і горшкові квіти.