Електропостачання кухні: Як встановити розетки на кухні

Зміст статті:

 • Плануємо облаштування проводки і розеток
 • Вибираємо кабель
 • Установка розеток
 • Перенесення розеток

За останні 15-20 років енергоспоживання в будинках значно збільшилася, за рахунок великої кількості побутової техніки, в тому числі і на кухні. У зв’язку з цим почастішали випадки перевантаження електромереж, а це може призвести не тільки до спрацьовування захисту від перевантажень, але і до нещасних випадків. Такий стан справ ніяк не могло задовольнити багатьох людей, які задумалися про заміну електропроводки в квартирі, в тому числі і на кухні. Зрозуміло, просто поміняти проводку недостатньо, враховуючи кількість приладів, які прийшли на сучасні кухні. Установка розеток на кухні може вирішити цю проблему.

Електропостачання кухні: Як встановити розетки на кухні

Плануємо облаштування проводки і розеток

Про те, як зробити проводку на кухні, в теорії знають багато чоловіків. Фактично, фізична прокладання проводки під силу навіть тим домашнім майстрам, які нічого не тямлять в електриці. Найбільш складним завданням при проведенні проводки може стати підключення електроточек, однак і тут можна трохи підучитися, зробивши все, як треба. Зрештою, самий небезпечний і складний етап – підключення до електрощита – можна залишити на відкуп кваліфікованого електрика. Головне – нічого не наплутати при з’єднанні проводів в коробках і электроточках.

Зрозуміло, при складанні схеми проводки, приблизно намічається кількість розеток, вимикачів, освітлювальних приладів і їх розташування. При складанні «дорожньої карти» обов’язково розраховується приблизна сумарна потужність всіх електроприладів, які будуть використовуватися в приміщенні.

Електропостачання кухні: Як встановити розетки на кухні

Визначившись з тим, як розташувати вимикачі та розетки на кухні, деякі просто відзначають ці місця на стінах – все геніальне просто. Враховуючи те, скільки побутової техніки зараз використовують на кухнях, слід подбати про достатню кількість розеток. На сьогоднішній день, на кухні рекомендується мати не менше 10-15 розеток, залежно від її розмірів. Розетки краще збирати «в купу», об’єднуючи в кластери по 3-5 штук. Так зручніше і естетичніше. Якщо старі розетки були в потрібних місцях – відмінно, якщо ні – перед тим, як перенести розетки на кухні, слід чітко знати, де і що буде перебувати після ремонту, інакше це може стати банальною втратою часу.

Вибираємо кабель

При виборі кабелю, краще всього віддати перевагу мідному варіанту, його характеристики виграшні порівняно з іншими матеріалами. Для дому, найчастіше використовують дво – або трижильний кабель типу ВВГ або ШВВП. Перетин кабелю залежить від його призначення. Наприклад, для малопотужних освітлювальних приладів (які зазвичай і використовуються на кухні) з головою вистачить січення 0,75 мм2, для будь-якого побутового приладу більш ніж достатньо 2,5 мм2.

Електропостачання кухні: Як встановити розетки на кухні

Однак, починаючому електрику не варто забувати про те, що на кухні одночасно можуть працювати кілька досить потужних електроприладів (мікрохвильова піч, кухонний комбайн, холодильник під час запуску, водонагрівальний бак, електрогриль), а це сильне навантаження на проводку. Зрозуміло, що вони працюють разом далеко не завжди, але професіонали рекомендують: щоб уникнути неприємностей, кабель, що йде до распредкоробкам (обов’язково) і до блоків розеток (при необхідності) повинен мати переріз не менше 4 мм2. Як би це ні було обтяжливо фінансово, краще застосувати скрізь 3-х жильний кабель, з заземленням. Заощадивши на вартості кабелю, можна набагато більше втратити згодом.

Установка розеток

Коли все вже сплановано і розкреслений, вирішено, де потрібно встановити розетки на кухні, можна приступати безпосередньо до прокладання кабелю. Тут знадобляться певні інструменти. Враховуючи те, що прокладка кабелю буде пов’язана з встановленням розподільчих коробок, вимикачів і розеток, інструменту потрібно більше. Будуть потрібні:

 • перфоратор;
 • не завадить ударний дриль (для виконання окремих робіт; так вона дасть охолонути перфоратори), хоча її присутність необов’язкова;
 • швидше за все, знадобиться «болгарка»;
 • комплект насадок до перфоратора (сюди ввійдуть штик і лопатки різних розмірів, свердла, спеціальна коронка для створення поглиблень під коробки);
 • викрутка, плоскогубці, ніж, шпатель, алебастр або інший будівельний матеріал.

Електропостачання кухні: Як встановити розетки на кухні

У реальному житті все відбувається набагато прозаїчніше, ніж того вимагають правила. Найчастіше, у майстра, особливо домашнього, немає такого багатого асортименту: коронки – на вагу золота; в роботі використовують тільки одну лопатку. Фактично, невеликий лопаткою можна зробити всі необхідні поглиблення в стіні. Нехай неестетично, зате «дешево, надійно і практично» – все одно пізніше всі сховається під шаром штукатурки і шпалерами, або плиткою.

 • Першим етапом стане штроблення стін, тобто створення канавки, в яку потім ляже кабель. Зрозуміло, канавка має бути такої глибини і ширини, щоб вміщати всі необхідні кабелі, з запасом. В процесі штроблення, в стіні можуть потрапляти заважають просуватися арматура і дерев’яні рейки, їх перепилюють «болгаркою» і видаляють.
 • Розподільні коробки, вимикачі і розетки поміщаються в поглибленнях в стіні. Для розеток і вимикачів є свої невеликі коробки, для них поглиблення можна зробити за допомогою коронки або просто лопаткою. Самі коробки прикручуються саморізами до стіни, в цьому випадку, до повного обштукатурювання стіни, про них можна сміливо забути. Тим не менш, зазвичай їх все ж обмазують навколо якимось розчином. Це може бути алебастр, стартова шпаклівка та ін. Після застигання розчину, коробка стає жорстко закріпленою.
 • Що прокладається кабель також слід, через певну відстань, прихоплювати алебастром або іншим розчином. Алебастр хороший тим, що дуже швидко сохне. Будь-який розчин потрібно замішати «круто»: так він буде розтікатися і швидше висохне.
 • До установки коробок, кінці кабелю просто звисають у самих нішах для коробок. Кабель обрізають із запасом у 30-50 см, щоб уникнути подальших проблем. Зрозуміло, це велика витрата матеріалу, досвідчені люди можуть обійтися і 10 см, однак неспеціалісту не варто ризикувати.
 • Коли коробки вже встановлені та закріплені, можна з’єднувати всі кабелі воєдино. Тут потрібні деякі знання, які легко почерпнути з інтернету або знайомих електриків. Нічого складного тут немає, якщо не поспішати і перевіряти все по кілька разів. Кінці кабелю скручуються вручну або за допомогою плоскогубців) і заматываются ізолентою. Останнім часом у продажу з’явилися спеціальні клемники, що мають різний розмір, в залежності від кількості і товщини проводів, які в них хочуть помістити. В розетках, вимикачах, освітлювальних приладах є свої, вбудовані клемники.
 • Електропостачання кухні: Як встановити розетки на кухні

  До повного закінчення ремонтних робіт, всі електроточці збираються «начорно» – декоративні кришки не прикручуються щоб уникнути їх псування, втрати зовнішнього вигляду.

  Перенесення розеток

  Іноді є необхідність перенести вже існуючі розетки в нове місце. В ідеалі, створити під нові розетки нову паз і провести окремий кабель безпосередньо з щита. Правда, не завжди це виправдано. Наприклад, якщо робиться лише косметичний ремонт, пробивання нової штроби створить море дискомфорту: пил, бруд, шум і т. д. Або, наприклад, розетки потрібно перенести на півметра правіше і розташувати трохи вище, тому що нова меблі буде їх загороджувати. Знову ж таки, розбити «півстіни» заради такої трансформації навряд чи комусь захочеться. У цьому випадку, простіше перенести розетки, запитавшись від старої розетки. Тут можливі два варіанти.

 • У першому випадку, в видаляються розетках прибирають декоративні накладки, залишаючи підрозетники, до них підключають новий кабель, дотримуючись кольору проводів.
 • У другому випадку, старі розетки прибирають зовсім, встановлюючи замість них распредкоробку (цілком підійде і стара коробка від розеток). Тут нові дроти просто з’єднуються зі старими.
 • Електропостачання кухні: Як встановити розетки на кухні

  Обидва ці варіанти можна використовувати тільки тоді, коли майстер впевнений в якості старої проводки. Якщо вона вже сильно зношена, сильне навантаження на нові розетки (особливо якщо їх кількість збільшено) може призвести до сумних наслідків.