Грамотна розстановка меблів на кухні

Зміст статті:

 • 10 найбільш важливих і поширених правил
 • Максимальна функціональність
 • Правило трикутника в кухнях різних габаритів і різному оформленні
 • Мінуси і плюси розташування меблів в різних кухнях
 • Найважливіші нюанси правильного розташування меблів на кухні

Створення гарного інтер’єру на кухні — це не найважливіша і головне завдання. Крім естетичного вигляду кухня повинна мати зручністю і функціональністю. А щоб цього досягти, потрібно знати про те, як розташувати меблі на кухні. Читайте важливі й обов’язкові правила правильного розташування кухонних меблів.

10 найбільш важливих і поширених правил

Грамотна розстановка меблів на кухні

 • Розташування газової плити в кожній кухні повинно бути правильним, зручним і безпечним. Розташовувати варильну поверхню рекомендується на відстані від дверей або вікна не менше ніж 50 см. Ця відстань може бути великим, але не меншим, бо протяг може, як загасити полум’я, так і спровокувати пожежу, якщо поруч будуть знаходитися легкозаймисті предмети (штори, гардини, рушники).
 • Варочну поверхню і мийку в кутку розміщувати не варто. Таке розташування плити і мийки буде приводити до того, що бічна стіна постійно буде піддаватися забруднень від бризок жиру, води і т. д.
 • Між обіднім столом і робочої лінійкою робіть простір мінімум в 90-120 див. Цієї відстані достатньо для вільного пересування по кухні.
 • Поруч з плитою для більшої зручності можете розташувати всі предмети, які необхідні для приготування страв. Поруч з плитою не варто розташовувати висувні ящики, якщо у вас є маленькі домочадці, тому що по них малюки можуть піднятися до гарячих каструль і просто обпектися. Щоб цього уникнути, вам варто відвертати ручки каструль і сковорідок до стіни, щоб діти на себе не вилили їх гаряче вміст.
 • Витяжка переважно встановлюється над плитою на відстані в 65-75 см для господині середньостатистичного зростання в 165 див. Якщо ваш зріст вище середньостатистичного, тоді у вашому випадку витяжку треба встановити на відстані в 80-85 см над варильної поверхнею. Пам’ятайте, що чим більшою є відстань від варильної поверхні до витяжки, тим потужніше її потрібно купувати.
 • Між каналізаційним стояком і мийкою не повинно бути занадто багато відстані. Найбільш оптимальною відстанню вважається не більше 3 м. Пам’ятайте, що чим вище буде встановлений змішувач, тим зручніше вам буде набирати воду з крану у високу каструлю.
 • У якому б місці ви не розташували стільницю, пам’ятайте, що її висота не менш важлива. Порахувати чи виміряти оптимальну висоту стільниці саме для вашого зростання можна за допомогою простої формули — встаньте близько стільниці і вашу руку зігніть у лікті. Від вашого ліктя до стільниці повинна бути відстань у два ваших кулака.
 • Посудомийну машину краще розміщувати поряд з раковиною, так як це зручніше, адже поруч є вже всі комунікації для неї, і завантажувати посуд з раковини в посудомийну машину буде простіше.
 • Вироком для кожної кухні є маленька робоча зона, тому продумати дизайн маленької кухні з просторою робочою зоною слід заздалегідь. Намагайтеся робочу поверхню не захаращувати різноманітною побутовою технікою або кухонними приладами.
 • Щоб готувати страви вам було якомога зручніше, пам’ятайте, що кожна з трьох важливих робочих зон (обробна, варильна поверхня мийка) в ідеальному варіанті повинні бути не менше 60 см в ширину. Якщо габарити мийки або варильної поверхні можуть коливатися в різні боки в залежності від уподобань господині або конфігурації техніки, то робоча поверхня ні в якому разі не повинна бути менше 60 див.
 • Максимальна функціональність

  Розмірковуючи над зручним плануванням кухонного приміщення і про те, як розташувати меблі на кухні, пам’ятаєте про вільне пересування по ній. Тому у вас завжди повинна бути можливість контролювати всі процеси на вашій кухні, навіть якщо ви зробите один або кілька кроків. Якщо ж для процесів підготовки продуктів або приготування страв (варіння, смаження, запікання, миття і т. д.) вам доводиться долати непорівнянне кількість метрів, то це говорить про те, що дизайн вашої кухні був спланований неправильно, що і призвело до некомфортному проведенню часу в ній. Правильно розставлені меблі та обладнання в кухонному приміщенні зробить роботу легше.

  Грамотна розстановка меблів на кухні

  Правило трикутника в кухнях різних габаритів і різному оформленні

  Дизайнери при створенні кухонного інтер’єру використовують безліч прийомів і секретів, частина яких буде розкрита в даному матеріалі. Загальні важливі правила складаються з декількох моментів: розташування кухонного гарнітура, правильної розстановки меблів та інших важливих деталей.

  Правило трикутника використовується дизайнерами для створення комфортної і зручної обстановки в кухні. Цей трикутник складається з трьох найбільш важливих місць на кухні — це місце холодильника чи робочої поверхні, плити і мийки. Ці об’єкти є вершинами трикутника, а ось його боку — це маршрут господині, який потрібно правильно організувати.

  Не знаєте, як розташувати кухонний гарнітур, щоб правильно трикутника було дотримано? Враховуйте такі дизайнерські прийоми. Щоб ви не робили зайвих рухів на кухні під час приготування страв, маршрут господині від точки до точки трикутника в середньому повинен бути 1,2-2,7 м. Домогтися цього правила можна наступним чином — розташуйте кухонні меблі або гарнітур в Р-образній формі.

  Якщо ваша кухня не відрізняється великими розмірами, тоді меблі можна розставити в П-образній формі. Для малогабаритних кухонь такий варіант розстановки гарнітура вважається найбільш зручним і оптимальним, тому що у вас всі предмети, меблі та техніка знаходяться під рукою. Стоячи посередині П-образної малогабаритної кухні, ви можете легко дотягнутися до миття, холодильника і плити.

  Грамотна розстановка меблів на кухні

  Великі або просторі відкриті кухні часто оформляють лінійним розташуванням меблів з «островом». По краях лінійки можна розташувати холодильник і мийку, а плиту залишити посередині. Острівна частина ідеально буде служити робочою зоною, тому що від неї можна вільно дотягнутися до всіх потрібних частин кухні. Якщо робоче місце у вас оформлено у вигляді лінійки, то для нього потрібно відвести місце в три метри. Таку відстань вважається найбільш оптимальним для досягнення комфортного розташування меблів на кухні.

  Довгі і широкі кухні часто оформляються рівностороннім лінійним розташуванням меблів. На одній стороні лінійки повинні знаходитися дві точки трикутника (тобто два варіанти меблів, які складають трикутник), а на другій стороні лінійки обов’язково повинна знаходитися третя вершина трикутника. Між цими лінійками має бути відстань мінімум у 120 см, тому що тільки так можна оформити таку кухню з вільним пересуванням по ній.

  Мінуси і плюси розташування меблів в різних кухнях

  З ергономічної точки зору самої нераціональної вважається довга і вузька кухня, так як в ній дуже складно розмістити всю меблі так, щоб створити комфортну трикутну робочу зону. Така кухня виглядає красиво, сучасно і функціонально виключно на сторінках журналів про дизайн кухонного інтер’єру. А насправді у вузькій довжиною кухні не зовсім зручно працювати — ходити вздовж всієї кухні від одного місця до іншого зовсім не вигідно для господині. Працювати на одному місці і мати доступ до необхідних комунікацій кухні, практично не роблячи зайвих рухів — це ідеальна атмосфера і правильне планування для комфортної роботи кожної господині.

  Грамотна розстановка меблів на кухні

  Найбільш раціональними можна вважати кухні, оформлені у Р і П-образній формі, тому що вони дозволяють максимально правильно і зручно організувати кухонне простір з урахуванням трикутника. А, якщо робоча лінійка або основна робоча зона знаходиться перед вікном, то процес приготування страв буде приносити більше задоволення, тому що під час замішування тіста або нарізки продуктів ви зможете дивитися у вікно і милуватися видом з нього.

  Найважливіші нюанси правильного розташування меблів на кухні

  Розташування деяких видів меблів на кухні відіграє досить важливу роль, тому варто окремо на них зупинитися. Прочитавши матеріал далі, ви дізнаєтеся про те, як розташувати диван на кухні. Спочатку вам потрібно знати, якими бувають кухонні дивани:

  • Прямі
  • Кутові.

  Перший варіант дивана ви можете поставити в одну лінію з обіднім столом. Зазвичай прямі дивани встановлюються посередині кухні біля стіни, тому що так на нього можна сісти з обох сторін. Такий варіант більше підійде для маленької сім’ї або для тих, хто не часто зустрічає гостей.

  Кутові дивани встановлюються в кутку кухні, тому що іншого розташування для таких диванів не передбачено. У них є своя особливість – за такими диванами поміщається більше людей, ніж за прямим виглядом. Кутова конструкція виробу дозволить господарці більш раціонально використовувати дорогоцінні квадратні метри в маленькій кухні. У будь-якому випадку вибраний диван повинен максимально чітко вписуватися в параметри кухні.

  Грамотна розстановка меблів на кухні

  Ще одним не менш важливим нюансом є те, що багато господинь не знають, як правильно організувати кухонний простір. І тут на допомогу приходять звичайні кухонні шафи, правильне розташування яких дозволить максимально раціонально і економно використовувати не тільки квадратні сантиметри на підлозі приміщення. Тому зараз варто окремо зупинитися на питанні про те, як розташувати шафи на кухні.

  Існує кілька обов’язкових і заборонних правил розташування шаф і ящиків на кухні:

 • Намагайтеся ніколи не розміщувати ящики з кухонними приладами та шафи в кутових місцях кухні, так як їх ви не завжди зможете відкрити, тому що вам може заважати сусідній ящик або тумбочка. Те ж саме відноситься до духових шафах.
 • Між останнім ящиком і прилеглої стіною залиште невеликий простір хоча б у кілька сантиметрів, тому що воно може знадобитися для проведення труб або проводки.
 • Між обіднім столом і робочою зоною, в якій розташовані всі шафи і ящики, має бути відстань не менше 90 див. Тільки так ви зможете вільно і безперешкодно переміщатися по кухні.
 • Якщо ваша кухня оформлена з паралельним розташуванням лінійок, то між ними, як мінімум, має бути відстань в 120 см, тому що вільно ходити по кухні і користуватися всіма шафами можливе лише з такою відстанню.
 • Навісні шафи переважно повинні знаходитися над робочою або обробній поверхнею на відстані 50-70 див.
 • Щоб витяжка повноцінно виконувала свою роботу, її необхідно встановлювати від електричної варильної поверхні на висоті приблизно 65 див. Якщо плита газова, тоді витяжку розташовуйте над нею на 75 див.
 • Грамотна розстановка меблів на кухні

  Насправді ідеально оформити вашу кухню зможете тільки ви самі, тому що жоден дизайнер або інженер не знає досконально ваших потреб і побажань. Дизайнери зможуть вам підказати лише те, які моделі меблів і техніки краще використовувати в тому чи іншому стилі інтер’єру.